Riittääkö lattialämpö IV-koneen vesipatterissa?

Miten teillä IV-koneiden tuloilman jälkilämmitys, riittääkö lattialämmitysveden lämpö? Tampereen korkeudelle pitäisi hankkia konetta, ja olen miettinyt, ottaako vesipatterilla varustettu perusmalli, vai pyöriväkennoinen, jossa jälkilämmitystä ei ilmeisesti juurikaan tarvittaisi?
61389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos talosi lämpenee muulla kuin sähköllä niin ottaisin kuutiokennomallin vesikiertoisella jälkilämmityksellä. Kosteiden tilojen lattiaveden lämpö riittää hyvin ainakin meillä. Vesi on 1-2 astetta lämpimämpää kuin muiden tilojen.

Pyöriväkennoisen edut tulevat esille kovemmilla pakkasilla, joita tänä talvena Keski-Suomessa on ollut 32 tuntia. Tällöin oma kuutiokoneeni pätki.

Ilmeisesti pyöriväkennoisessa riittäisi myös sähkövastus, jonka voisi napsauttaa päälle kovilla pakkasilla.

Äänestä

Pitäisi riittää. Ei välttämättä pysty nostamaan tuloilman lämpötilaa ihan niin korkeaksi kuin toivoisi kovilla pakkasilla jos on ristivirtauskenno, mutta arvauksena väitän, että asukkaat eivät huomaa mitään (jos tuloilmaventtiilit on järkevästi suunnattu, esim. ei työpöydän alle suoraan jaloille ;-).

Itse laittaisin silti pyöriväkennoisen (tai vastaavan) LTO:n, kun ei nuo hintaerot niin valtavia ole. Varo ainakin jäätymiseneston takia puhallinta katkovia ristivirta-koneita!

Äänestä
  • Hyviä pointteja tuli vastauksena.
    Pontimena kysymykseeni oli, kun viime viikonlopun ASTA-messuilla erään laitteen myyjä sanoi kysyessäni ko. asiaa, että "riittää nipin napi, samanlainen patteri meillä on kuin muillakin".. Eli ei ihan vielä vakuuttanut =).

    Äänestä

  • Tommi99 kirjoitti:

    Hyviä pointteja tuli vastauksena.
    Pontimena kysymykseeni oli, kun viime viikonlopun ASTA-messuilla erään laitteen myyjä sanoi kysyessäni ko. asiaa, että "riittää nipin napi, samanlainen patteri meillä on kuin muillakin".. Eli ei ihan vielä vakuuttanut =).

    varten, haittana lienee korkeampi painehäviö. Onko kaikilla, en tiedä.

    Äänestä

on nykyisin juuri lattialämmityksen lämpötiloille suunniteltuja pattereita valikoimissaan.

Äänestä

Meillä tampesterissa pyöriväkennoinen IV kone, OK talossa ja otettiin tietoisesti ilman jäkilämmitystä. Eikä ole kaivattukaan. Niin, kone on Enerventin Pingvin 120 EC.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tommi99 kirjoitti:

Miten teillä IV-koneiden tuloilman jälkilämmitys, riittääkö lattialämmitysveden lämpö? Tampereen korkeudelle pitäisi hankkia konetta, ja olen miettinyt, ottaako vesipatterilla varustettu perusmalli, vai pyöriväkennoinen, jossa jälkilämmitystä ei ilmeisesti juurikaan tarvittaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu