Haiseva viemäri

Kerrostalon pesuhuoneen viemäri haisee paljon ja pahalle.Olen laskenut vettä reilusti viemäriin mutta ei apua asiaan.
Onko olemassa jotain aineita mikä poistaisi hajun viemäristä?
Tai onko muuta konstia asialle?
141998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

vai lattiakaivo?

Äänestä
  • Altaan vesi menee lattiakaivoon.

    Äänestä

  • Jaapii kirjoitti:

    Altaan vesi menee lattiakaivoon.

    josta vesi menee lattiakaivoon. Tällaisessa ratkaisussa se töhnä, mikä seisoo vesilukossa, virtaa aikanaan lattiakaivoon haisemaan lattiakaivon vesilukon väärällä puolella.

    Äänestä

mitkään aineet auta,jos on kysymys lattiakaivosta niin se on rikki joko pieni reikä tai se tulppa irti jos taas on hajulukon putki joka menee lattialla olevaan putkeen niin tarkista se kumitiiviste

Äänestä

Sain päivä naurut, kun Uusimmat viestit -listassa oli peräkkäin "Taivaallinen pyhättö" ja tämä sinun otsikkosi.

Kokeile kodin putkimiestä tai kloriittia. Lue käyttöohjeet tarkoin!

Äänestä
  • Ja samaan syssyyn on vielä otsikko "taivaallinen puhdistus käynnissä"! Jos ne aloittajan viemärikuonat on vain lähteneet liikkeelle taivallisesta käskystä? :)

    Äänestä

On normaalia, että viemärissä haisee paska.

Äänestä
  • On tiedossa että viemärissä haisee,mutta nyt haisee kylppärissäkin missä ei yleensä haise.

    Mutta terävä kommentti kuitenki.

    Äänestä

  • jaapii kirjoitti:

    On tiedossa että viemärissä haisee,mutta nyt haisee kylppärissäkin missä ei yleensä haise.

    Mutta terävä kommentti kuitenki.

    Kyllä sekin on normaalia, että kylppärissä haisee paska. Vai haiseeko kylppärissä myös silloin kun kukaan ei istu paskalla?

    Äänestä

Tässä tulee muu vinkki eli soita yhtiön huolloista vastaaville. Nuo kuuluu yhtiölle jos ei siivoukset auta. Siellä on joku rikki tai joku tiiviste/tulppa puuttuu.
Joskus myös lavuaarin lattia viemäriliitokset döfää kun tiivistekumi väljähtää.
Myös rajusti säädetty poistoilma puhallin voi vetää hajuja viemäristä jos korvausilmalle ei ole järjestetty reittiä.

Äänestä

vastauksia.Meillä oli sama vika.irrota ritilä,meillä siellä näkyi kohouma jossa tulppa joka oli rikki.Siksi lemua pääsi ulos.Putkimies sanoi ettei valmiita varaosia ole.Leikkasin muovipussista kaistaleen käärin rullalle ja tökkäsin reikään.Haju loppui.

Äänestä
  • Varmempi konsti on täyttää lattiakaivo betonilla. Takuulla ei haise!

    Äänestä

  • vaan näin kirjoitti:

    Varmempi konsti on täyttää lattiakaivo betonilla. Takuulla ei haise!

    oi. Meillä haisee aina paska. Eikö se kuulu asiaan että aina haisee,olipa yksin tai porukassa.

    En oo 25 vuoteen pessy lauteita enkä pesuhuonetta. Enkä hirviästi ittiänikään.

    Äänestä

  • voitelija kirjoitti:

    oi. Meillä haisee aina paska. Eikö se kuulu asiaan että aina haisee,olipa yksin tai porukassa.

    En oo 25 vuoteen pessy lauteita enkä pesuhuonetta. Enkä hirviästi ittiänikään.

    Paskanhaju on miehekäs haju!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaapii kirjoitti:

Kerrostalon pesuhuoneen viemäri haisee paljon ja pahalle.Olen laskenut vettä reilusti viemäriin mutta ei apua asiaan.
Onko olemassa jotain aineita mikä poistaisi hajun viemäristä?
Tai onko muuta konstia asialle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu