Suomalaiset matkanjärjestäjäthän eivät tee enää matkoja maaliskuun jälkeen. Milloin aloittavat taas? En haluaisi maksaa turhasta, vaan olen ajatellut varata itse lennot ja hotellin. Oliskos hyviä vinkkejä miten kannattaa toimia? Milloin siellä on epävakaat säät, tai ei muuten kannata mennä?
Matkaseurakin kelpain (naispuoleinen)
parhaiten punta canaan
2
754
Vastaukset
- Toukomorsian
Meillä oli tuo sama ongelma, että matkoja ei tehdä suomalaisten matkanjärjestäjien puolesta toukokuussa.. ja silloin meillä häät ja häämatkalle tahdottiin Dominikaaniseen lähteä. Marssittiin sitten Suomen Matkatoimistoon ja sieltä rakenneltiin matka niin, että lennot ja hotelli erikseen.. ja tulipahan vielä edullisemmaksi kuin appivanhempien matka, jolta kotiutuivat juuri tammikuun lopulla :) Lennämme Frankfurtin kautta ja siitä sitten suoraan Punta Canaan. Lennot olivat n. 1080€/hlö ja majoitus kahdelta vkolta 4 tähden hotellissa 2 hengen huoneessa n. 850€ yhteensä molemmilta!
Toukokuussa alkaa "sadekausi" Dominikaanisessa, mutta sanoivat matkatoimistossa että sateet painottuvat enempi syksyn kuukausille. Kovasti olen selaillut internetistä matkakertomuksi ja kuvia katsellut, ei ole monenkaan lomaan vaikuttanut sateet kun ovat toukokuussa olleet matkalla.- domissa
Toukokuu paasaantoseen ok aikaa ja puhun nyt Santo Domingon nakokulmasta. Talven ja kesan ero muutamia asteita mut kun kesalla tulee hieman 'ilman kosteutta' niin se tuntuu/feeling lampeemmalta. Tama siis SD:ssa.
Toukokuu ok....hehehe, verrattuna Suomen syksyyn kun viimeksi kavin, niin on ihan ok:ta :)))
sateiden puolesta.
Joo, kokeile myos AirFrancea, Iberiaa, MartinAir:ia (Amsterdamista).
Joo, loydat varmaan jonkun kivan hotellin hyvin helposti itse netista taikka matkatoimiston kautta joka hakee sulle jonkun kivan hotellin. Taalla on ihan ok liikkua paikasta toiseen es.Metro-bussiyhtion hienoilla busseilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p767020Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576108Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543452Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293189Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901692Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171418Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181146- 601133
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11050Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11027