Ääneseudulla on monta yhdistystä, ehkä liiankin monia, minkä yhdistyksen haluaisit lopetettavan tai yhdistettävän johnkin muuhun.
Aloitetaan vaikka vanhimmista yhdistyksistä. Miten on Vanhan Äänekosken Kotiseutuyhdistys, mitä sanot siitä.
Aloitetaan vaikka vanhimmista yhdistyksistä. Miten on Vanhan Äänekosken Kotiseutuyhdistys, mitä sanot siitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kotiseutuyhdistykset kulkee jälkijunassa, niiltä loppuu aika toimia niin kuin pitäisi.
Sellainen yhdistys-järjestö missä on monta toimitsijaa on liian raskas-soutuinen, kukaan ei siinä toimi niin, että yhdistys eläisi.
Kyllä tulee vielä monta tyhjäkäynti järjestöä sammumaan, sen aiheuttaa jo yksinomaan rahan puute.
Ennenvanhaan oli jopa jazkonsertteja, joita kävimme kuuntelemassa 50-luvulla. Muistaneeko kukaan?
Niitäkin jonkinlainen yhdistys ylläpiti, koska muusikot olivat alan parhaita siihen aikaan Suomessa.
Kyläyhdistykseen ja kotiseutuyhdistykseen saatava vipinää, kun siellä on vain opettajia.
Ennen on pitäjässä pappi, sitä kyläläiset pelkäsivät. Papille piti viedä monenlaista tavaraa, nyt ei ole niin. Papit! liittykää äkkiä Kylähdistykseen niin kyläläiset alkaa pelkäämään ja siten syntyy kylälle vipinää.