Kodin muutostyöt

Uusi kävijä

Millaisia muutostöitä olette tehneet asuntoihin lyhytkasvuista varten? Kaikki arkirutiineita helpottavat ideat otetaan vastaan.

4

1389

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lyhytkasvuinen

      Riippuu siitä onko lyhytkasvuinen lapsi, nuori vai aikuinen!!!

      Keittiö, kylpyhuone, kahvat, lukot..jne...

    • minä vaan

      ratkaisut riippuvat tietenkin lyhytkasvuisen pituudesta, koska osa meistä voi olla 140 cm ja joku toinen 100 cm, eli pitemmällä voi olla hiukan helpompi toimia normaalimitoitetussa ympäristössä kuin todella lyhyellä henkilöllä.

      paljon vaikuttaa myös se onko muut perheenjäsenet pitkiä vai lyhyitä, eli jos perheessä on alakouluikäinen lapsi joka on lk ja muut perheenjäsenet pitkiä, ei tietenkään ole kannattavaa laittaa koko asunnon sisustusta maan tasolle.

      paljon voi tehdä myös sellaisia "väliaikaisratkaisuja", jotka helpottavat elämää, mutta itse asuntoa ei kuitenkaan rempata, esim. keittiöön voi laittaa sokkeliin asti ylettyvän lattiankorotuksen (riippuu tietenkin keittiön mallista), kylppäriin voi laittaa imukupilla pyyhekoukkuja niin ei tarvitse porailla seiniin reikiä ja paljon tietysti erilaisa korokkeita ja tarttumapihtejä ympäri asuntoa.

      jos on ongelmia ulko-oven lukkojen kanssa, oviin voi saada kauko-ohjaimella toimvia lukkoja (vaativat kuitenkin oveen mekanismin joka avaa oven), nämä ratkaisut ovat varsin kalliita.

      suurempiin sunnonmuutostöihin (siis esim. keittiö) vaikuttaa myös se asuuko vuokralla vai omistusasunnossa. vuokra-asuntoihin pitää olla aina vuokranantajan lupa muutostöille, monet eivät edes myönnä lupaa.

      apua kannattaa hakea esim. keskussairaaloitten kuntoutusohjaajilta, he tekevät kotikäyntejä ja suunnittelevat ja osaavat neuvoa mistä voisi olla hyötyä.

      toivottavasti näistä oli jotain apua :)

    • lyhäriN-37

      Pienellä vaivalla saa jo jotain helpottavia juttuja. Itse asun rivarissa joka on vuokra-asunto. Minulle ei ole tehty keittiöön mitään muutostöitä vaan käytän keittiöjakkaraa apuna kun tarvitsen kaapeista ja jääkaapista jotain. Ainoastaan ulko-oven lukko ja oven kahva on asennettu matalammalle.Samoin postilaatikko on alempana. Käytössäni on myös kahta tai kolmea eri korkuista pientä jakkaraa (pikkulasten askelma) esim sohvan vieressä, tietokonepöydän luona ja kylppärissä.
      Kylppärissä käytän sellaista 3 kerros koria missä on kaikki suihkushampoot yms. niin niitä ei tarvitse kurkotella mistään korkealta tasolta tai seinähyllystä.
      Jos keittiöön saa tehdä ison muutostyön niin ehkä hyvin sopisi kaapistoksi se minkä saa laskea ja nostaa kiskoilla, niitä on sähköisesti toimivia ja taitaa olla jollain toisellakin tavalla nostettavia. silloin ei ole väliä kun perheessä on ns. normaali mittaisia.
      Vinkkinä huonekaluista... itse ostin joskus runkopatjasängyn jonka jaloista katkaistiin 10-15cm niin ei ole enää kauhean korkealla sängynreuna. Sopivankorkuisen hyllykön / tason tavaroille saa vaikka Lundian hyllyköistä kasaattua, sitä saa muutettua mielin määrin myöhemminkin.

    • Mies 135 cm

      Minun ostamassani kodissa ainoa kaipaamani muutos oli keittiön laskeminen alkuperäisestä 85 cm:stä minulle sopivaan 75 cm:iin. Uusissa asunnoissa normaali taso on tosin usein jo 90 cm tai korkeampi.

      Keittiön muutostyö oli tosiaan mahdollinen, koska sain ostettua oman kodin (lainalla tietenkin, mutta kuitenkin).

      Olin yhteydessä kotikuntani (Espoon) sosiaalitoimeen, ja ne neuoivat käymään näihin erikoistuneeseen asuntojen muutosratkaisuja esittelevään keskukseen Helsingissä. En valitettavasti muista enää sitä paikkaa.

      Sossutäti kävi sitten juttelemassa asiasta, ja sen jälkeen hommasin tarjoussuunnitelman neljältä firmalta. Sosiaalitoimi hyväksyi tarjouksista toiseksi halvimman. Se kaikista halvin ei sisältänyt koko työtä.

      En ole siis niin lyhyt, että muita asioita olisi tarvinnut kotona muuttaa.

      Osa asioista on yhä kotonani liian korkealla, esim. lamput, sähkökaappi, palohälyttimet ja ylimmät hyllyt. Näissä olen käytännössä pyytänyt perheenjäsenten ja naapureiden apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2720
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2615
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      59
      2458
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2371
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2100
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1820
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1810
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1657
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1521
    Aihe