Kertoisitko kuinka perinnönjako menee tässä tapauksessa, isäni oli naimisissa ja hänen vaimo kuoli heiltä jäi kaksi poikaa olkoot he numerot 1 ja 2. Myöhemmin hän tapasi eronnen äitini jolla oli ennestään kaksi tyttöä olkoot he numerot 3 ja 4 he menivät naimisiin ja jäivät asumaan isän ja poikien taloon ja sitten synnyin minä. Nyt isäni on kuollut ja äitini huonossa kunnossa mutta asuu edelleen lapsuudenkodissani. Olenko oikeassa että nyt äitini kuolessa perintöosuuteni talosta olisi 16,66% pojan 1 ja 2 olisi kummankin 33,33% tyttöjen 3 ja 4 kummankin 8,33%. Pitäisi saada varmuus kun toinen velipuolista uhoo omistavansa puolet talosta. Mitään testamenntejä ei ole ollut. Varmaan jostain aikaisemmista ketjuista vastaus löytyisi mutta olisin kiitollinen jos joku antaisi tähän selventävän vastauksen ja kertoisi jos olen itse väärässä.
Joku viisas
Jakamaton kuolinpesä
4495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pitäisi ihan ensimmäiseksi tietää, kuka sen talon alkuaan omisti. Siis silloin kun isäsi jäi leskeksi. Tehtiinkö ositus ja jaettiinko pesä?
Mutta todennäköisesti isäni ja hänen ensimmäinen vaimo yhdessä kun aviossa olivat. Todennäköisesti mitään osituksia ei silloin tehty koska pojat 1 ja 2 0livat silloin alle 12 vuotiaita.
>>Olenko oikeassa että nyt äitini kuolessa perintöosuuteni talosta olisi 16,66% pojan 1 ja 2 olisi kummankin 33,33% tyttöjen 3 ja 4 kummankin 8,33%.
Varmistuksesta