mahdollisimman halvalla matkalle...

uusi-see

hei, miten selviäisi parin viikon matkasta mahdollisiman halvalla uudessa-seelannissa? hotellit lennot? ruuat? yms...

3

2334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissus

      Outo on kysymyksesi siitä johtuen, että pelkät lentoliput uuteen seelantiin kustantaa joka tapauksessa maltaita. Edullisimmasta päästä suomesta ostettuna lippuja löytyy täältä:
      http://www.suomiseuranmatkat.fi/index.html?n=1367

      Tietty jos ei ole väliä montako koneen vaihtoa matkallasi on (kolme niitä nyt noin yleensä kertyy/suunta) niin halvemmallakin voi päästä. Se kuitenkin edellyttää kiivasta etsintää netin kautta ja varaamisia monesta eri paikasta. Näin kai pääsee halvimmalla jos vaan jaksaa etsiä halvimmat lennot ja toivoa että aikataulut sopivat yhteen:
      Ensin pitää lentää Raikulla vaikka Lontooseen ja lentää sieltä Hong Kongiin. Sinne lentää muutama edullinen halpalentoyhtiö. Liput voi tuurilla irrota jopa n. 500 eurolla/henkilö. Aasian alueella taas operoi monen monta halpisyhtiötä ja niitä koluamalla löytää kohtuuhintaisen lipun välille Hong Kong-Auckland (todennäköisimmin juuri tämä kaupunki). Jos siis käy tuuri, voi yhden hengen meno-paluun saada Lontoon ja Hong kongin kautta jopa alle 1000 eurolla, mutta se ON jo tosi halpa.
      Majoittautuminen: Retkeilymajat yms. Niissä ryhmähuoneisiin majoittuu n. 10 eurolla per naama. Jos viipyy viikon tai kauemmin saa yleensä alennusta vielä tuosta hinnasta.
      Ruoka: Ruoka ei ole tuolla kovin kallista eli osta ruokasi kaupasta ja valmista se itse vaikka siellä retkeilymajan keittiössä.

    • Kissus
      • Vaihtoehto

        tarjolla. Ainut on noissakin lennoissa että juuri haluttuna aikana ei välttämättä onnistu se lähellekään halvin hinta. Mutta jos on tilaisuus lähteä milloin vain, se helpottaa heti edullisen hinnan löytämisen suhteen. Juuri nuo hostellit sun muut vastaavat ovat se edullisin ja avoimin mielin matkustavalle myös antoisin majoitusmuoto; ei tarvitse tyytyä keinoihmisten seuraan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe