Katon läpivientitötteröt

Nyt kattomiehet kävivät ja kun menin katsomaan työn jälkeä, ilmanvaihto hormit ulottuvat "melkein" niihin katon läpi meneviin tötteröihin... 10cm rakoa. Ja tötteröstä kun katsoo niin taivas näkyy... Onkohan toi vielä kesken? Tuleeko tötteröihin jotkut kannet ettei vesi sada putkeen sisälle?
61234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

että ilmastointiputkien asennukset eivät kuulu "kattomiesten" hommiin, vaikka olisivatkin läpivientikappaleet pistäneet paikoilleen.

Äänestä

saa laittaa niihin tötteröihin läpimenoputket tai mien se olikaan suunniteltu?

Tais tulla työsauma joka ei kuulu kenellekkään.

Äänestä

Taitaa olla rakennuksesi Helsingin seudulla, siellä kun tunnetusti urakkarajat on niin tiukat. Eivät laita edes ylimääräistä ruuvia jos menee urakka rajan ulkopuolelle.^^

Äänestä
  • Kyllä se on joulupukkiin verrattavissa oleva haamuolento se urkkorajan yli töitä paiskiva rakennusmies muuallakin kuin Helsingissä, joten turha sillä revitellä.

    Tuskin tulee tohon reikään mitään täytettä. Ylimielinen & Välinpitämätön työn jälki kun on suomalaisen rakennusmiehen "tavaramerkki".

    Kannattaa yrittää itse selvittää, miten homma olisi kuulunut tehdä ja tehdä se sitten ITSE viimoisen päälle. Katon rakenteiden kanssa ei kannata leikkiä. Suomessa sataa aivan liian paljon, jotta sitä kannattaisi kokeilla mitä siitä seuraa kun kattosi vuotaa...

    Kannattaa ottaa myös huomioon pöllyävä lumi. Lumi menee myrskyllä semmoisistakin paikoista mistä vesi ei mene. Tulee sisäkatosta läpi, jos riittävästi pääsee kinostamaan sisään.

    Äänestä

Käskin IV-äijää eristämään valmiiksi viimeiset pari metriä maan pinnalla, kannoin valmiiksi eristetyn pätkän yläpohjaan, asensin itse ne tötteröt "puupiippuihin" & viimeistelin eristykset. Tämän jälkeen kattopeltiseppä teki vedenpitävät tiukat saumaukset puupiippuihin kauluksineen & piippuhattuineen.

Näin ei varmasti tullut "vastuuosaamissaumoja".

Raaka totuus on että raksalla monessa "vastuusaumassa" vastuussa on vain ja ainoastaan rakentaja itse. Silloin on parempi osata "temput".

Äänestä
  • Minäkin tein nuo hommat itse, vaikka periaatteessa tötteröiden laitto kuului "LVI-urakkaan".

    Lvi-urakoitsijan yleistä työjälkeä & vauhtia ihmeteltyäni totesin hiljaa itselleni, että "vittu sinähän et kiiku katolleni sitä särkemään.

    Tein itse tötteröiden lävistykset. Käytin riittävästi aikaa, jotta tulisi hyvä. Urakkaharakka ei niin tee koskaan. Tiivistä näyttää 2 talven kokemuksen perusteella tulleen.

    Savupiipunkin tiivistyksen tein itse yhdessä timpureiden kanssa. Katto on tiilikatto eli tavanomaista vaativampi saada tiiviiksi. Kaikki aluskatteet pantiin viimeisen päälle ja Flexirollia ym. laitettin. Wakaflexia tiilikerrokseen ja lopuksi pläkkäri kävi vetämässä mittojen mukaan tehdyn peltihatun komistukselle päälle. TUOSTA kaikesta huolimatta eräs päivä savupiipun juuresta rupes tippaseen vettä.... Talvimyrsky oli ilmeisesti onnistunut painamaan myrskylunta sekä pellin että wakaflexien raoista aina aluskatteeseen asti. Aluskate ei ilmeisesti harkkopiippuun ollut saatu täysin tiivistettyä vaikka timpurit päivittelivät touhun perusteellisuutta (niin hyvin kuulemma savupiippua ei ole tiivistänyt heidän kokemuksen perusteella tällä seudulla kukaan...)

    No, kun kelit on tänä vuonna mitä on, niin plussakelillä onnistui ilmeisesti sulattamaan siellä hormin juuressa olleen myrskylumen, joka tuli yhdestä pienestä kohtaa noin kahvikupillisen verta sisään.

    Täytyy käydä ens kesänä korjaamassa tuo kohta. Vedänkin pellin alle siihen harkkopiippuun VESIERISTEET saumattamasti aluskatteeseen asti laminoiden niin lakkaa perkele värkkäämästä...(harkkopiippu kun saattaa imeä kosteutta ja siirtä sitä hieman harkon kauttakin jos ei ole slammattu)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Häääh kirjoitti:

Nyt kattomiehet kävivät ja kun menin katsomaan työn jälkeä, ilmanvaihto hormit ulottuvat "melkein" niihin katon läpi meneviin tötteröihin... 10cm rakoa. Ja tötteröstä kun katsoo niin taivas näkyy... Onkohan toi vielä kesken? Tuleeko tötteröihin jotkut kannet ettei vesi sada putkeen sisälle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu