Miten kestävä kone tämä volkkarin turbotettu bensakone on ja millanen bensan kulutus?
Farmari 1.8t passatin kone?
wvwvwvwv
93064
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Parhaita bensakoneita - vieläkin käytössä vuodesta 1994 lähtien VAG:lla. Pieniä tyyppivikoja löytyy mm. bypass ja maf-anturi, mutta ne on helppoja vaihtaa, kun sijaitsee koneen päällä. Ainakin vakiona kone kestää pitkään.
Kulutus riippuu ajotavasta, mutta maantiellä menee 7-8 litraa normaalilla ajotavalla ja kaupungissa 10-12.
Öljy alkoi maistumaan 100tkm jälkeen. 150tkm kohdalla kympillä joutui lisäämään litran. Sitten laitoin laitteen kiertoon.
Vikoja oli siihen mennessä ollut ihan kotitarpeiksi. Sanotaan että uskaltaisin ajaa kyseisellä autolla ja koneella korkeintaan 200tkm asti. Sen jälkeen turbon ja kannen kestävyys alkaisivat hirvittää ainakin minua. Jommankummankin remontti alkaisi olemaan hinnaltaan kohtuuton auton arvoon nähden.
Minulla on mittarissa 150tkm ja viimeiset 25tkm lastutettuna. Nyt teholukemat 190hv ja 290Nm. Öljyä ei ole tarvinut lisätä. Vaihtoväli 10tkm. By-passi piti vaihtaa. Uusi maksoi 42€.
Minulla on ollut pari vuotta 1,8T ja olen ollut erittäin tyytyväinen nyt koneella ajettu 165 tkm ja kone on kuin uusi ei ylimääräisiä ääniä eikä öljynkulutusta.
kone,ainakin jos ajelet long-life väleillä niin ei kestä kauan.
Longlifen kestävyys koskee kaikkia moottoreita. Myös muiden kuin VW:n.
Aika ristiriitaiselta silti vaikuttaa tämä asetelma pitään vw käytti konetta ja täällä sanotaan että 200tkm ja kone entinen. Jos öljynvaihdot ok ja ei revittele ts. normaaliajoa ja lastutuksen jälkeen huoltaa hyvin niin luulisi kestävän? Onhan koko moottori täynnä ns. kuluvaa osaa muuta silti ihmettelen näitä perusteluja ja haukuntaa. Itsellä sama kone ja ajettu kohta 250tkm ja mietityttää koneen kesto, just tein jakopäähuollon ja vesipumpun, huollosta ei tullut konetta/turboa kohtaan negatiivista palautetta.
btw. tämä bypassin vaihto, olisiko jollain ihan kuvaa miten sen itse vaihtaisi, olen myös kuullut että helppo homma...? Muutenkin kaipaisin vinkkejä mistä voin tietää millon turbo ilmottelee viasta?
Kokemus silti, että pikkuvikoja löytyy ja onhan vanha auto aina raihnainen, eli 10v vanha ei käy uudesta, muuta pirun hyvä kone toi on ajaa ja passatin tukevuus miellyttää.
selvää että seuraava hankintani on tämä turbo volski!
Seat clubin sivuilla oli aikoinaan kuvia, siitä miten se vaihdetaan. Eikä se ole vaikeaa ilman kuvia jos tietää mikä osa on kyseessä. Kolme klemmaria irti ja uusilla letkuklemmareilla uusi osa kiinni. Avot.