Suuri suomalainen kuljetusliike tarjosi rekalleni töitä. Helppo homma :) kontteja olisi pitänyt kuskata 77 senttiä per kilometri.
*Vaikka kuinka laskin ja mietin, niin alle 88 sentin ei yksinkertaisesti voi ajaa. Eikä silläkään summalla rikastuta tai edes uusita kalustoa.
-Firman ajossa näkee kylläkin kaikenkirjavaa kalustoa ja nuoria, harmaaihoisia miehiä pussit punaisten silmien alla...
>Kuljetusala on kyllä melkoisessa mudassa!
*Vaikka kuinka laskin ja mietin, niin alle 88 sentin ei yksinkertaisesti voi ajaa. Eikä silläkään summalla rikastuta tai edes uusita kalustoa.
-Firman ajossa näkee kylläkin kaikenkirjavaa kalustoa ja nuoria, harmaaihoisia miehiä pussit punaisten silmien alla...
>Kuljetusala on kyllä melkoisessa mudassa!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kokeileppa kysellä irtoperä hommia. Niillä kuulemma rikastuu. :D
Esim. Helsinki -- Turku -- Helsinki on 340km. Otat 340km x 88 centti = 300 euroa.
Matkaan menee 5 tuntia lastaus/purku. = koko päivän keikka.
300 euroa x 21 päivää on = 6300 euroa kuukaudessa.
Jos lasket että autosi ottaa noin 30 litraa/100km niin jo polttoaineeseen menee 2600 euroa/kuukausi jos ajat joka päivä 340km.
Sinulle jää 3700 euroa/kuukausi palkkoihin, veroihin, autolyhennys, remontit ym. ym.
Tuntipalkka autolle on noin 37,5 euroa/h. Onko kannattava homma?
No ei ole.
aikaa sitten oli valutta markka ja akseli hinta noin markka, mutta tämä oli 80-luvulla, joten unohda koko asia
markka per akseli... eli euron per kilometri...
ei ihme jos tuolloin yrittäjät rakensivat tallit ja omakotitalot...
nyt on kustannukset moninkertaistuneet ja taksat laskeneet... hulluja nuo...
tainnut kaikki olla paremmin ainakin kuljetusalalla, polttoaine järkevissä hinnoissa, tarveharkintaiset liikenneluvat, taksat kaikille samat, naapuri haastoi kerran että 80-luvulla lankunajossa olivat maksaneet lastauksen ajaltakin 220mk/h, ja kilometrihinta 7-8 markan välissä, voi moni talo vieläkin pyöriä sen takia että aikanaan on tehty tiliä ja saatu talo velattomaksi, ajat vanhat ei koskaan palaa, ala toivottavasti tervehtyy kun porukkaa jää eläkkeelle ja alkaa olla kapelo ajajista ja autoista
kun et sinä aja,niin kyllä muut ajaa ja huolintaliike lihoo ja juitsarit voi hyvin.näillä hinnoilla ajattavat kaikki suomen suuret huolintaliikkeet ja muut kopioi ne nintatason..mutta kun katselet tiellä autoja ne on aika uusia ja siistejä.on viirusilmää ja vesipäätä vanhoja romuja on harvassa...eli voiko sillä sittenkin ajaa.........(kokeilin minä en pystynyt...toinen jatkoi ja sitten taas tulee seuraava)ELI KULTAMUNAA ODOTELLAAN.....
kyllä se naru tulee vielä vetävän käteen.ei kiinnosta nuoria paljon ala,kuljettajina on kohta taimaalaiset sun muut halpa työ voima,jos ei taksat nouse.ei siinä kopissakaa voi aina asua.