Missä Helsingissä on paljon lintuja liikkeellä? Onko tiedossa jotain varmoja paikkoja mihin kannattaa suunnistaa. Ei tarvi olla mitään kovin harvinaisia lintuja kunhan niitä on. Kuulin että Vuosaaressa olis joku paikka.
Missä lintuja?
5
1564
Vastaukset
- asaesa
Lintukuvaaminen on ala johon kannattaa siirtyä lintuharrastuksen kautta, helpottaa huomattavan paljon harrastusta. Eikä tietämättömyyttään myöskään aiheuta liiallista häiriötä toimillaan. Aivan pystymetsästä lähtiessä voi käydä tie melkoien pitkäksi. Eli kannattaa aloittaa esim. lintukirjoja tutkimalla.
Joskus kauan sitten lintujakin kuvanneena voin antaa muutaman vihjeen. Ruokintapaikat ovat kaikkein helpoin kohde. Jos asut omakotitalossa, niin lyhde pihaoven ulkopuolelle niin, että voi kuvata sisältä. Jos aloittaa ruokinnan, tulee sitä jatkaa koko talvi!
Toinen varma paikka ovat virtaavat vedet. Tässäkin lähellä on kävelytie, jonka vieressä oleva puropahanen oli vielä viimeviikolla auki. Sorsia sulassa sattui olemaan silloin, kun kävelin ohi.
Edellisen mainostama lintukirja käteen, kamera repuun ja ulos kävelylle. Ei se sen kummempaa vaadi.
- Fotari 2
Espoossa, Suomenojan lämpölaitoksen altaassa on kevään tullen tuhansittain erilaisia lintuja. Kohteeseen on helppo päästä.
- Kevään korvalla...
Viikin alueella Vanhankaupunginlahden rannalla on torni, -taitaa olla useimpikin, jotka ovat otollisia paikkoja bongailuun kevään korvalla, joskus huhtikuun puolen välin ja lopun nurkilta eteenpäin. Ihan lyhyellä putkella ei torneista kuitenkaan onnistu. Sen sijaan parkkipaikan läheisyydessä olevalta lietealtaalta voi päästä myös lähituntumaan.
- missä_jdjgpajt
mahtaisi olla hyviä kuvauspaikkoja seinäjoen seudulla/sjoki-vaasa akselilla? Eniten kiinnostaa vesilinnut ja haukat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20311846- 298208
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586256Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1725174- 514938
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474492Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164398- 1183880
- 813383
- 511897