Missä Helsingissä on paljon lintuja liikkeellä? Onko tiedossa jotain varmoja paikkoja mihin kannattaa suunnistaa. Ei tarvi olla mitään kovin harvinaisia lintuja kunhan niitä on. Kuulin että Vuosaaressa olis joku paikka.
Missä lintuja?
5
1573
Vastaukset
- asaesa
Lintukuvaaminen on ala johon kannattaa siirtyä lintuharrastuksen kautta, helpottaa huomattavan paljon harrastusta. Eikä tietämättömyyttään myöskään aiheuta liiallista häiriötä toimillaan. Aivan pystymetsästä lähtiessä voi käydä tie melkoien pitkäksi. Eli kannattaa aloittaa esim. lintukirjoja tutkimalla.
Joskus kauan sitten lintujakin kuvanneena voin antaa muutaman vihjeen. Ruokintapaikat ovat kaikkein helpoin kohde. Jos asut omakotitalossa, niin lyhde pihaoven ulkopuolelle niin, että voi kuvata sisältä. Jos aloittaa ruokinnan, tulee sitä jatkaa koko talvi!
Toinen varma paikka ovat virtaavat vedet. Tässäkin lähellä on kävelytie, jonka vieressä oleva puropahanen oli vielä viimeviikolla auki. Sorsia sulassa sattui olemaan silloin, kun kävelin ohi.
Edellisen mainostama lintukirja käteen, kamera repuun ja ulos kävelylle. Ei se sen kummempaa vaadi.
- Fotari 2
Espoossa, Suomenojan lämpölaitoksen altaassa on kevään tullen tuhansittain erilaisia lintuja. Kohteeseen on helppo päästä.
- Kevään korvalla...
Viikin alueella Vanhankaupunginlahden rannalla on torni, -taitaa olla useimpikin, jotka ovat otollisia paikkoja bongailuun kevään korvalla, joskus huhtikuun puolen välin ja lopun nurkilta eteenpäin. Ihan lyhyellä putkella ei torneista kuitenkaan onnistu. Sen sijaan parkkipaikan läheisyydessä olevalta lietealtaalta voi päästä myös lähituntumaan.
- missä_jdjgpajt
mahtaisi olla hyviä kuvauspaikkoja seinäjoen seudulla/sjoki-vaasa akselilla? Eniten kiinnostaa vesilinnut ja haukat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4567745Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään742993Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211911