Ongelmana on kannettavan Acerin välkkyvä näyttö.
Näyttön valo ei vilku, mutta kuva viipaloituu erikokoisiin siivuihin. Kone toimii muutoin ihan hyvin ja ripeästi, mutta näyttö kettuilee.
Kone on Acer Aspire 5112 WLMI.
Näyttö on ihan ok, kun käynnistettäessä näkyy acerin logo ja windows xp homen latauskuva, mutta kun päästään valitsemaan käyttäjätiliä, muuttuu kuva vilkkuvaksi ja epäsäännöllisesti väriseväksi viipaletaideteokseksi.
En ole kuullut vielä kenelläkään olleen vastaavia ongelmia. Joko löytyisi?
Koneen olen "palauttanut nollille", eli asentanut xp:n uudelleen. Ei auttanut.
Oli tämä kuukauden huollossakin... saksassa tai missälie ja tuloksena oli toimiva kone, mutta kommentilla:
"No trouble found, reflash/reset BIOS.
Notebook tested 4 day's and no trouble was found."
Nyt tämä vilkkuminen kuitenkin palasi noin 4 kuukauden jälkeen.
Vikasietotilassa windows on ok, ja myös valittaessa vga-tila käynnistysvaihtoehdoista.
En tiedä onko kenelläkään tähän mitään sanottavaa tai ohjetta antaa, mutta tuntuu turhalta lähettää tätä kuukaudeksi turhaan huoltoon.
Acerin näyttö vilkkuu
6
4674
Vastaukset
- v.k.
kannattaa etsiä täältä
http://www.notebookforums.com/
-->Acer Support (peer to peer)
ja jos ei löydy, niin laittaa kysymys sinne. - Acerissä vika
itselläni aivan sama vika Acer aspire 5920g:ssäni. Näyttö vilkkuu ja lopulta pimenee kokonaan. näytön edestakaisin heiluttelu auttaa joskus asiaan... kone vain n vuoden vanha
- pyörittäjä
Näyttö ensin vilkkuu ja sitten pimenee. Erityisesti näin käy, jos kone pyörittää kovasti kovalevyä. Kannen vääntely toiseen asentoon auttaa joskus.
- acerit_kucee
joo itellä sama vika. käynnistyksen jälkeen vilkkuu jonkun aikaa ja sit loppuu, välillä vilkkuminen ei lopu millään. Onko mitään tietoo et missä vika piilee?
Jännä et vuoden takuu oli koneessa ja kaks viikkoo sen jälkeen ku takuu loppuu nii heti tulee vikaa..
kone on Acer aspire 7738G- tonteero
Nuo välkkymiset yleensä viittaa taustavalon johdon tai liittimien huonoon liitäntään. Tai johdossa saattaa jopa olla pieni murtuma. Itse juuri hetki sitten pari tuollaista laittaneena pähkäilin parisen tuntia etsien vikaa, kunnes avasin näytön suojat ja löysin johdon. Teippiä ympärille ja käyntiin. TOIMII.
Tietenkin myös sen taustavalon "sytytin" tai mikä nyt viralliselta nimeltään olikaan.. saattaa olla rikkoutumassa ja antaa merkkejä siitä.
- This is Martha
Oma Acerini kävi lopulta viiden viikon huollossa, raportissa luki että olivat vaihtaneet näytön (LCD-paneelin) ja näytön kaapelin. Tyttöystävän identtinen kone on alkanut myös tehdä samaa vilkkumista, joten näyttäisi olevan yleinen ongelma. Ensiapuna voit kokeilla näytön kääntämistä eteen ja taakse, Katso tästä ketjusta vielä lisää: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/755391
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892648Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2041682- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411471Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641232Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 67881
- 45877
- 61835