olette kyseistä moottorista ja vaihdelaatikosta koneessa on 150hv...ajettu 175tkm kannatteeko laittaa?
2.5 TDI V6 4MOTION TRIPTONIC/AUTOMAATT
mitä mieltä?
101146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos katsot vaikkapa nettiautoa ed mallia audin tai volkkarin kohdalla niin huomaat, että tosi vähän on tuollaisia autoja myynnissä.
Eli tuskin kellään Suomalaisellä on kokemusta :)
Saksassa näyttää olevan ainakin yli 300 tkm ajettu myynnissä ja pyynnit vielä aika korkeat.
Eli mielestäni vaikuttaa aika mahtipeliltä.
Kannattaa käydâ katsomassa keskustelut TDI V6 & Tiptronic http://www.audicubi.fi sivustolla, tai vastaavilla ulkolaisilla sivuilla.
VW-Audi TDI V6 koneissa on ollut melko paljon nokka-akseliongelmia, ovat kuluneet vaihtokuntoon jo 150tkm:n paikkeilla, kallis keikka.
Toisaalta niiden on sanottu johtuneen huonosta / viallisesta metalliseoksesta nokka'akseleissa. Toisaalta asiaan voi myös vaikuttaa longlife-öljyt liian pitkine vaihtovaleineen, jolloin litku ei enää voitele riittävästi yläkertaa. Tähän yhdistettynä tukkoon mennyt tai jo huonossa kunnossa oleva suodatin, niin ongelmille on tie aiki.
Autonahan tuo on varsin mainio. Tärkeää täydellinen huoltohistoriikki. Automaatin öljyn ja suodattimen vaihto noin 100tkm välein tärkeä, jota kaikki eivät tosin osaa suoritta kaikkien taiteen sääntöjen mukaan.
jonkin verran kalliimpi kuin pikku koneessa. Kilometreistä päätellen vaihto saattaa olla just ajankohtainen taikka sitten ei :)
Et nyt kertonut auton ikää, mutta aina sinne 2002 saakka valmistetuissa Audin ja VW:n 2,5 TDI V6 koneissa näitä nokkamurheita on ollut paljon. ZF:n tekemä Tiptronic-automaattikaan ei ole kestävyydeltään paras mahdollinen tomaatti. Kannattaa googlata keskusteluita UltimateVW Tiptronic yhdistelmällä.
ZF:n Tiptronic löytyy myös mm. BMW:stä, joskin eri nimikkeellä. Ilmeisesti laatikon "ei ole kestävyydeltään paras mahdollinen"-maine johtunee suurlta osin sen huollon / öljynvaihdon puutteesta tai sen taitamattomasta suorittamisesta.
Toisaalta taas laatikot jotka on ammattitaitoisesti ja ajallaan ja säännöllisesti huollettu, kestävät aivan mainiosti.
PS. Nimimerkki "1.9TDI Tiptr". Missä autossa ja vuosimallissa on Tiptronic 1.9TDi:n jatkeena?
Vastaan edelliseen kysymykseen, etten tiedä kun en ole mikään guru. Eikös nämä VW:n TDi-koneet olleet näitä jakajapumppukoneita, joihin ei kyllä mitään Tiptronicceja saanut.
on ja tyytyväinen olen ollut ainakin tähän saakka..tiä sitten tuleeko myöhemmin ongelmia..tuon tiptronicin ja v6:sen kanssa....
vaikka täällä yritettiin lempeästi vihjailla tyypillisistä ongelmista. Suurin ongelma on edessäpäin sitten kun yrität päästä eroon autosta. Ei kukaan täysipäinen uskalla autoasi ostaa. On sen verran kallis korjattava.
Oli pakko ostaa, kun naapurin 75v Pertti kertoi, että se Audi on sitten hyvä. Hänellä oli kuulemma ollut ennen alkoholisoitumistaan 70-luvulla Audi, joka oli ollut hyvä. Siksi minäkin uskalsin ostaa.
on kateellista porukkaa..mutta itsehän minä maksan jos loota alkaa hajoilemaan.. nuitahan saa joka jätkä ostettua ku lappaa vain euroja tiskiin..