Voinko laittaa alivuokralle

Voinko laittaa alivuokralle oman vuokrakämppäni ilman että asunnon omistaja siitä tietää? Lyhytaikaisesti, n.4kk.
3972
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Se on vähän hankalaa. Miten posti,tuleeko alivuokralaisen uuteen osoitteeseen? Saako alivuokralainen mitään tukia vuokraan? Tekekö vuokranantaja useinkin asunnontarkastuksia? YM.YM. En suosittele mutta jos osaatte pitää suun kiinni ettei asia tule kenenkään tietoon,mikäs siinä. Mutta jos vuokranantaja/viranomainen/tai joku muu taho saa sen tietää niin sulla menee kämppä välittömästi. Ei auta itku sen jälkeen eikä sovittelut. Asunto ja sen kunto on sinun vastuulla vuokra-aikana.
Jos jäät kiinni ja vuokranantaja nostaa syytteen sinua kohtaan,tulee sinulle syyte petoksesta.

Äänestä

Laki asuinhuoneiston vuokraamisesta (lähde: Finlex) sanoo näin:
"Jollei siitä aiheudu vuokranantajalle huomattavaa haittaa tai häiriötä, vuokralainen saa käyttää huoneistoa yhteisenä asuntona myös lähisukulaisensa ja puolisonsa lähisukulaisen kanssa taikka luovuttaa alivuokrauksena tai muutoin enintään puolet huoneistosta toisen käytettäväksi asumiseen."

Laki ei velvoita ym. tilanteessa ilmoittamaan alivuokralaisesta vuokranantajalle, mutta mikäli vuokranantaja maksaa vastikkeen kautta sellaisia maksuja jotka ovat henkilöluvun mukaan maksettavia (kuten vesimaksu), pitää tällöin luonnollisesti asiasta ilmoittaa.

Tietysti jos vuokrasopimuksessa lukee että edelleen vuokraaminen on kiellettyä, se on.

Äänestä

voit ilmoittaa tuon aivan hyvin vuokranantajallesi. Jos olet asunut siinä jo pitempään niin mikseivät he tuohon suostuisi. Jos he eivät suostu niin vuokraa asunnosta vain "puolet" vaikka teetkin selväksi ettet itse aio käyttää asuntoa ollenkaan tuon neljän kuukauden aikana. Toki olet siis yksin vastuussa vuokranmaksusta ja vahingoista. Myös esim. vesimaksut pitäisi maksaa kahdelta henkilöltä tuona aikana. Mutta edelleen suosittelisin kysymistä omalta vuokranantajaltasi koska itse ainakin antaisin luvan tuohon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oman vuokrakämppäni? kirjoitti:

Voinko laittaa alivuokralle oman vuokrakämppäni ilman että asunnon omistaja siitä tietää? Lyhytaikaisesti, n.4kk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu