Morjens. Muistaakos sitä kukaan että miten päin nuo asetukset piti olla, esmes kaksi kovalevyähän ei kannata olla peräkkäin jne, mutta pitikö MASTER olla DVD-rommi vai kovalevy? Ja mistä tietää onko minulla käytössä UDMA-kaapeli vai ei.
Vanha asentaja.
Vanha asentaja.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käyttöjärjestelmän sisältävä kovalevy pitää olla master ja vieläpä IDE0. Siis ensimmäinen IDE.
Jos on toisinpäin snurraa dvd kokoajan, oli siellä levyä tai ei.
CABEL SELECTissä määrää levyn paikka kaapelissa.
Nopeat kovalevyt vaatii "tiheän, moni karvaisen" kaapelin. Asian huomaa helposti kun on kaksi erilaista rinnakkain. Muistaakseni toisessa on 40 ja toisessa 80 johdinta.
Biosista asetettava asemien käynnistysjärjestys on kaiken A ja O. Ei ole mitään käytännön väliä onko kovalevy Master vai Slavy.
Tärkeintä on että vain toinen asema jumpperoitu Masteriksi samaan IDE-liitäntään. Ei ole myöskään mitään väliä onko kovalevy tai dvd-asema IDE-kaapelissaan päästä kiinni vai keskeltä.
Paitsi jos Cable select -valinta niin sijoitus ratkaisee eli masterlaite päähän ja slavylaite keskelle.
; :----Cd/master
; :caple1
; :
; : :---Hd/master
; : :
; : :---Hd/slave
; O O:caple2
;
Nuin siis mun koneella ja tosiaan Slave toimii vaikka ei pinniä ole määritellyt(tyhjä).
Juu, Zzzzz...
N.