Jos joku teistä pystyisi käymään hakemassa pois Hyvinkäällä sijaitsevasta eläinkaupasta Salamanterista Kauppalankadulta edes yhden undulaatin, tekisi todella hyvän teon!!! Kävin eilen siellä ostamassa koiranruokaa ja päätin käydä katsomassa undulaatteja, ne oli pienessä häkissä ja KAIKILLA oli kalkkijalkapunkki jaloissa, joka oli mennyt jo pahaksi, yhdellä näkyi haavaumia siinä jalassa, jossa rengasta pidetään. Säälitti tosi paljon, kun niissä kuitenkin oli elämäniloa ja nuória ne vasta ovat, syntyneet viime maaliskuussa. En muista oliko tyttöjä vai poikia, siniset olivat karmeimman näköiset. Omistaja antaisi varmaan ilmaiseksi ne kun ei kukaan sellaisia osta rahalla ja niiden hoito ei varmaan kustannus ja vaivasyistä kiinnosta häntä. Mainitsin asioista ja kerroin, että punkki on melko helppo hoitaa, mutta ei tullut juuta eikä jaata. Inhotttaa tuollainen asenne, koska punkki nyt on ollut ihan selvästi näkyvissä jo pidemmän aikaa ja turha on sanoa, ettei olla muka huomattu. Pelkään ettei asialle tehdä mitään siellä, tai sitten ne hävitetään jollain konstilla.
Jos joku haluaisi käydä pelastamassa linnun/ lintuja, menkää sinne. Mulla itselläni on 5 lintua ja yhdellä ilmestyi nokan viereen kalkkijalkapunkkia, kävin hakemassa lääkkeet ja minulta saisi lääkettä kun eläinlääkäri antoi reilusti sitä. Hoito ois 14 päivän välein 3 kertaa.!! Asun itse Helsingissä.
Eläinkaupan undulaatti!!
13
3387
Vastaukset
- dovey87
Tuollaisessa tilanteessa suosittelisin ehdottomasti ilmoittamista eläinsuojeluviranomaiselle! Ei alkuperäiseen ongelmaan minusta auta se, että ihmiset käyvät sieltä hakemassa sairaita lintuja itselleen, jolloin taas seuraavat liikkeeseen hankittavat linnut hoidetaan huonosti. Ongelma on selvästi paikan pitäjän asenteessa. Ehkäpä tähän auttaisi juttelu viranomaisten kanssa. Harmittavia tilanteita tällaiset :/
- Maarika**
Heippa
Soitin Suomen eläinsuojelyhdistyksen eläinsuojeluvalvojalle, joka SEY:n sivujen mukaan tekee käyntejä näillä alueilla. Hän sanoi, ettei enää teekkään käyntejä mutta voi ilmoittaa asiasta eteenpäin. Siinä vaiheessa halusin itse ilmoittaa jollekin henkilölle, joka asian oikeesti voisi hoitaa, mutta oli kuulemma parempi, että tämä henkilö jolle soitin itse ilmoittaa kunnan eläinlääkärille asiasta koska tuntee hänet. Hän kuitenkin sanoi minulle, että koska olen asiasta jo maininnut eläinkaupan omistajalle, ei asialle enää voi kamalasti ihmeitä tehdä. joopa... - yleinen ongelma.
Maarika** kirjoitti:
Heippa
Soitin Suomen eläinsuojelyhdistyksen eläinsuojeluvalvojalle, joka SEY:n sivujen mukaan tekee käyntejä näillä alueilla. Hän sanoi, ettei enää teekkään käyntejä mutta voi ilmoittaa asiasta eteenpäin. Siinä vaiheessa halusin itse ilmoittaa jollekin henkilölle, joka asian oikeesti voisi hoitaa, mutta oli kuulemma parempi, että tämä henkilö jolle soitin itse ilmoittaa kunnan eläinlääkärille asiasta koska tuntee hänet. Hän kuitenkin sanoi minulle, että koska olen asiasta jo maininnut eläinkaupan omistajalle, ei asialle enää voi kamalasti ihmeitä tehdä. joopa...Huolestuneet asiakkaat voivat myös äänestää jaloillaan ja tehdä ostoksensa muualla. Salamanterin sivustolta voi myös lähettää palautetta.
- E.S!
moi tota tosta jutusta että tiiätkö kun kaikissa jutuissa lukee että kannattaisi olla ainakin(2)undulaattia!nin jos niille pitää sweuraa ja on vaan(1)undulaatti niin ei kai ne siitä sitten kärsi???kiitos joas joku vastaa tähän viestiin tai edes lukee!OLE LAPSI 11v!kiitos jo etukäteen!
- parven emo
Kyllähän se niin on,että ihmisseura ei koskaan korvaa toista lintua.
Lintu,kaiken lisäksi juuri undulaatti on parvilintu ja mitä enemmän se hauskempaa niillä on joten ainakin kaksi.
Jos vähän kääntää ja kärjistää,niin miltä tuntuisi olla vain lintujen joukossa kun on ihminen.??
Lintuharrastus on mielenkiintoista ja palkitsevaa,mutta ainakin kaksi! ;) - E.S
parven emo kirjoitti:
Kyllähän se niin on,että ihmisseura ei koskaan korvaa toista lintua.
Lintu,kaiken lisäksi juuri undulaatti on parvilintu ja mitä enemmän se hauskempaa niillä on joten ainakin kaksi.
Jos vähän kääntää ja kärjistää,niin miltä tuntuisi olla vain lintujen joukossa kun on ihminen.??
Lintuharrastus on mielenkiintoista ja palkitsevaa,mutta ainakin kaksi! ;)moi kiitos vastauksesta mutta voisitko vielä sen verran jos tiedät että voiko ostaa (2)urosta???kun ne on kuulemma rauhallisempia kuin naaraat!ja pärjäävätkö (2)undulaattia keskenään (1)viikon jos joku käy vaihtamassa niille veden ja ruuan??kiitos jos voit auttaa !jo näin etu käteen!?(:kiitosT:E.S!
- :::Mirkku:::
E.S kirjoitti:
moi kiitos vastauksesta mutta voisitko vielä sen verran jos tiedät että voiko ostaa (2)urosta???kun ne on kuulemma rauhallisempia kuin naaraat!ja pärjäävätkö (2)undulaattia keskenään (1)viikon jos joku käy vaihtamassa niille veden ja ruuan??kiitos jos voit auttaa !jo näin etu käteen!?(:kiitosT:E.S!
Rupesi ihan naurattamaan ääneen, kun aloin miettiä omien lintujen sukupuolieroja äänekkyyden suhteen. Niin ovat räkättirastaita molemmin puolin. Eli pakko sanoa, että jos rauhallista lemmikkiä etsit, ei undulaatti ole oikea valinta. Sen verran on vauhtia ja metakkaa, oli sitten tyttö tai poika kyseessä! Jos vain kaksi lintua otat, on kyllä suositeltavaa, että ovat tyttö ja poika.
Jos linnut joutuvat olemaan viikon ilman sinua, on hoitajan tosiaan tarkistettava ja vaihdettava vesi sekä täytettävä ruoka-astiat, mutta hänen on ehdottomasti pystyttävä/osattava myös lennättää lintuja. Undulaatti tarvitsee paljon liikuntaa muutenkin, joten häkkilinnuksi sitä ei saa ottaa. - -M-
:::Mirkku::: kirjoitti:
Rupesi ihan naurattamaan ääneen, kun aloin miettiä omien lintujen sukupuolieroja äänekkyyden suhteen. Niin ovat räkättirastaita molemmin puolin. Eli pakko sanoa, että jos rauhallista lemmikkiä etsit, ei undulaatti ole oikea valinta. Sen verran on vauhtia ja metakkaa, oli sitten tyttö tai poika kyseessä! Jos vain kaksi lintua otat, on kyllä suositeltavaa, että ovat tyttö ja poika.
Jos linnut joutuvat olemaan viikon ilman sinua, on hoitajan tosiaan tarkistettava ja vaihdettava vesi sekä täytettävä ruoka-astiat, mutta hänen on ehdottomasti pystyttävä/osattava myös lennättää lintuja. Undulaatti tarvitsee paljon liikuntaa muutenkin, joten häkkilinnuksi sitä ei saa ottaa.Unduja voi mainiosti ottaa myös tyttöparin tai poikaparin, mutta ei se välttämättä tosiaan menoa mitenkään erityisesti rauhoita sekapariin verrattuna.
Viikon tai vielä kahdenkin loman verran tilapäisesti toki linnut pärjäävät ilman lennätystäkin, ei siinä ajassa vielä kunto oleellisesti kärsi kunhan normaalisti saavat lennellä riittävästi. Tietysti mitä enemmän linnut joutuvat häkissä aikaa viettämään ja mitä tiuhemmin tuollaisia pidempiä häkkikomennuksia tulee, sitä isompi saa häkki olla.
Aina parempi jos lomahoitaja niitä ehtii ja osaa lennätellä, mutta pari-kolme kertaa vuodessa tapahtuvan pidemmän reissaamisen takia ei kyllä tarvitse vielä huonoa omaatuntoa potea vaikka linnut häkissä sen ajan joutuisivatkin nököttämään. Paljon turvallista nakerrettavaa ja touhuttavaa vaan tarjolle ajankuluksi. - Sarkku1998
moi tota tosta jutusta että tiiätkö kun kaikissa jutuissa lukee että kannattaisi olla ainakin(2)undulaattia!nin jos niille pitää sweuraa ja on vaan(1)undulaatti niin ei kai ne siitä sitten kärsi???kiitos joas joku vastaa tähän viestiin tai edes lukee!OLE LAPSI 11v!kiitos jo etukäteen! Vastaus Tosiaan kannattaa olla 2 undulaattia sinulle itsellesikin jää enemmän aikaa vaikka varmasti haluatkin olla niiden kanssa mutta se on unduillesi/undullesi parempi sillä undulaatit ovat parvi lintuja. Lintu viihtyy jos sillä on enemmän seuraa ja huomiota samankaltaiselta häkki kaverilta jos olet esim. koulussa.
- Eläinkauppa
Hei,
olen pahoillani, jos annoin sellaisen kuvan, että lintuja ei hoidettaisi. Kiitos sinulle, että ilmoitit siitä meille, koska emme itse olleet tälläista huomanneet. Linnut on nyt hoidettu ja toipuvat kovaa kyytiä. Kaupungin eläinlääkäri kävi ne tarkastamassa ja totesi, että linnut ovat saaneet hoidon.
Terveisin, Eija Salamanterista- tilannetiedoista!
Mukavaa, että tulit kertomaan tilanteesta. Eläinkaupassa kalkkijalkapunkin voisin kuvitella olevan ikuinen ongelma. Linnut kannattaa ostaa luotettavalta kasvattajalta ja pitää uudet tulokkaat erillään ja seurata mahdollisia oireita. On hyvä muistaa, että lintu saattaa kantaa sairautta vaikkei ulkoisia merkkejä olisikaan ja tartuttaa nämä lääkityt uudelleen.
- Maarika***
tilannetiedoista! kirjoitti:
Mukavaa, että tulit kertomaan tilanteesta. Eläinkaupassa kalkkijalkapunkin voisin kuvitella olevan ikuinen ongelma. Linnut kannattaa ostaa luotettavalta kasvattajalta ja pitää uudet tulokkaat erillään ja seurata mahdollisia oireita. On hyvä muistaa, että lintu saattaa kantaa sairautta vaikkei ulkoisia merkkejä olisikaan ja tartuttaa nämä lääkityt uudelleen.
Mahtavaa, että asia on hoidossa! Tämä kuuluu hyvään eläinpitäjän toimintaan, olkoot se yksityinen henkilö tai kaupan omistaja. Kiitos sinulle.
- ostaa...
Jos jossain eläinkaupoissa on eläimillä huonot olot niin ei missään tapauksessa kannata mennä säälistä ostamaan eläintä, tilalle tulee aina uusia huonosti kohdeltavia. Sillä tavalla vaan tuet sellaista toimintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910