Heips!
Neuvokaas nyt mua. Olen kameraa itselleni ostamassa. Olen perus digikameraa katsellut elikkä tuota Olympus mju 820 on ollut harkinnassa, mutta sitten satuin näkemään tarjouksen tuosta SP-550 UZ:sta. Hintaeroa 100 euroo tarjouksessa. Siis kumpa nyt ois järkevämpi? Valokuvasta en niin harrasta, kamera kuitenkin aina mukana.
mju 820 vai SP-550 UZ
5
1844
Vastaukset
- ollisi
Sun on tehtävä itsellesi selväksi haluatko tavallisen pokkarin missä on pienempi zoomi tai sitten pikkasen suuremmalla kertoimella varustetun 550.sen. itse hommasin tuon 550 , kun siinnä jus on toi 18 kertainen zoom, vaikka entisessäkin kamerassa on 10 kertainen ero on kyllä huomattava mutta onpa kameran koossakin.hyviä pelejä tavalliselle näppääjälle kummatkin(ettei taas tule sekaannusta ja joku hauku maanrakoon kun ei ole 1000 euron peli)
- 550 omistaja
Itselläni on Casio Exilim EZ-70 normaalisti aina taskussa lomilla jne.
Hankin tuon 550 UZ:n Afrikan matkaa varten. Mahtava Zoom mutta iso ja kömpelö pitää mukana.
Edelleenkin viikonloppuna lenkillä kulkee tuo kompakti mukana. 550 on mukana vain kun pitkää Zoomia tarvitaan. - Kössi
550 omistaja kirjoitti:
Itselläni on Casio Exilim EZ-70 normaalisti aina taskussa lomilla jne.
Hankin tuon 550 UZ:n Afrikan matkaa varten. Mahtava Zoom mutta iso ja kömpelö pitää mukana.
Edelleenkin viikonloppuna lenkillä kulkee tuo kompakti mukana. 550 on mukana vain kun pitkää Zoomia tarvitaan.Afrikan kaltaisissa voimakkaan auringonvalon maissa on vaikeaa nähdä tähtäimestä mitään. Näyttöruutu toimii vain oman naaman peilinä ja varsinaisessa tähtäimessä näkyy mustaa. Joutuu varjostamaan katseluaukkoa sivuilta ja etsimään aiheesta jonkin vaalean kohdan osoittamaan, että tähtää oikeaan kohteeseen.
Suomessa haittaa ei ole. - 550 omistaja
Kössi kirjoitti:
Afrikan kaltaisissa voimakkaan auringonvalon maissa on vaikeaa nähdä tähtäimestä mitään. Näyttöruutu toimii vain oman naaman peilinä ja varsinaisessa tähtäimessä näkyy mustaa. Joutuu varjostamaan katseluaukkoa sivuilta ja etsimään aiheesta jonkin vaalean kohdan osoittamaan, että tähtää oikeaan kohteeseen.
Suomessa haittaa ei ole.Kuvasin hieman vajaat 3 000 ruutua enkä huomannut vaivaa joten hyvä kun kerroit että tiedän ongelmasta. Olin 80 km Kauriin kääntöpiirin Eteläpuolella 21.12, eli aurinko oli käytännössä zenitissä ja valoa riitti.
- rulettaa
Makrokuvaus toimii ainakin 550 paremmin ja voi todellakin ottaa hienoja kuvia linssi noin 2mm kohteesta.
Moni ei ees ajattele sitä mutta kyllä otti joskus pannuun kun ei ollu makrokuvaukseen sopivaa kameraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899