Jesus Camp, FST ma 18.2.08

PeaceLoveRocknroll

Kuka katsoi järkyttävän dokumentin fundamentalistikonservatiivievakelisista yhdysvaltalaisista, jotka aivopesevät 7 - 10 vuotiaat lapset "Jeesuksen armeijaan", jotka vihaavat erilaisuutta, harry potteria, homoja jne?

Miltä teistä tuntui tuo homma?

Minusta se meininki oli sairasta.

Ohjelmassa nähtiin myös Ted Haggard, evankelinen saarnamies, Bushin läheinen neuvonantaja, joka sittemmin jäi kiinni meamfetamiinin käytöstä ja homosuhteesta. Ohjelmassa mies nähtiin kuitenkin ennen "käryään" kiihkosilmin rienaamassa homoseksuaaleja. Mitä kaksinaismoralismia!

Olen itse suvaitsevainen ja mielestäni on täysin ok olla uskovainen, mutta tuo evankelinen aivopesu ei ole kyllä oikein, mitä tuolla amerikanmaalla harrastetaan..

4

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli kamalaa meininkiä...

      Minä katsoin! Ja oli sen verran tunteita herättävä dokumentti, että oli pakko tulla kysymään muiden kokemuksia tuosta ohjelmasta.

      Dokumentissa lapsia kiihotettiin taistelemaan Jeesuksen puolesta. Meno vaikutti samanlaiselta kuin Afrikassa ja Aasiassa, kun koulutetaan lapsisotilaita. Ohjelmassa kohderyhmänä olivat 7-10 vuotiaat jotka ovat kaikkein vaikutuksille alttiimpia. Heitä suorastaan aivopestiin. Lapset itkivät ja rukoilivat Jeesusta avuksi, kun leirin ohjaajat ja papit kertoivat aborteista ja niiden pahuudesta.

      Kauheinta oli kuunnella lapsien ajatuksia uskosta ja Jeesuksesta. Lapset luettelevat millaisista ihmisistä Jeesus pitää ja millaisia ovat he, jotka eivät usko Jeesukseen. Heille oli selvät mielipiteet näihin ja ne eivät edustaneet suvaitsevaisuutta.

      Minä itse olen myös suvaitsevainen. Ja pidän uskoa ihan hyvänä asiana, mutta tämän kaltainen fundamentalismi on jo karmeaa. Itseasiassa juuri fundamentalistit saavat minut "kääntymään kirkonportailla".

    • Jeesukseen uskova

      On hyvä saada Suomalaiseen televisioon tällaisiakin ohjelmia. Ne herättävät ajattelemaan. Entä jos tuo kaikki josta lapset puhuivat on totta? Meillekkään ei ole annettu kuin kaksi tietä jota kulkea toinen on Jeesus tie ja toinen on se jonka varmaan sinäkin lukija tiedät. Minä ainakin haluan viettää ikuisuuden taivaassa. Kumman tien sinä valitset. Ymmärätkö sinä näiden sodan jota he julistivat. Se on rukoussota tätä maailmaa vastaan hengen voimalla ei asein, siinä ei kuole lopullisesti vaan saa iankaikkisen elämän.

      • Break

        Mielipiteesi on oksettava. Sinulla on siihen tietenkin oikeus, mutta olisi hyvä tiedostaa, että valtaosalle suomalaisista sinun ajatuksesi aihettavat pahoinvointia. Älä siis levittele ajatuksiasi harkitsemattomasti, ellet ole valmis ottamaan arvostelujen ryöppyä naamallesi.


      • kuten itseäsi

        Mihin mahtaa sitten kadota yksi tärkein ajatus uskossa, 'rakasta lähimmäistäsi kuten itseäsi'.
        Eivätkö ei-uskovat ja homot ansaitse rakkautta, raiskattu teinityttö on saatanasta ja kuuluu helvetiin kun ei halua pitää lasta.
        Ahdasmielisyys ja suvaitsemattomuus on pahinta kidutusta, uskonnon varjolla selitetään mitä vaan. Lyömällä ja hakkaamalla ne synnit pestään pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      269
      10667
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      48
      9841
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      179
      8444
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      304
      7908
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      193
      6735
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      8
      6622
    7. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6143
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      70
      5978
    9. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      30
      5829
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      5007
    Aihe