olen tekemässä ensimmäistä omatoimimatkaani. Supersaverilta ajattelin varata lennot ja hotellin. Välilaskut ovat Lontoossa ja New Yorkissa. Muistaakseni myös lentoyhtiöt vaihtuvt välillä. Pitääkö tehdä molemmissa lähtöselvitykset matkalaukkujen kanssa, vai menevätkö matkatavarat suoraan Suomesta määränpäähän. Pääseekö ko. lentokentillä kansainväliselle puolelle vai odotellaanko lentoa erillisessä hallissa kuten esim Finnairin lomalennoilla?
Välilaskut ja koneen vaihto
pösilö2
81495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos nyt lähdetään ensin siitä,että ostat ne lentoliput ja palaat sitten asiaan ja esität typeriä kysymyksiä.Nythän sinulla ei vielä ole edes lentolippuja (Tallinnan risteilyliput varmaan olet jo hankkinut taas!) ja vouhkaat ihan selvistä asioista jne...
Mistä johtuu muuten,ettei yksikään koskaan kysy asioitaan sieltä mistä liput hankkii tai suoraan lentoyhtiöltä?Vastaus on yksinkertainen:koska ko. henkilöt eivät edes ole lentämässä mihinkään!Sama pieni porukka esittää täällä iänikuisia samoja kysymyksia ja niiden variaatioita uudelleen ja uudelleen - kun puolestaan tosi matkajat ovat sillä aikaa jo käyneet toisella puolella maapalloa :-)))
Minulle myös vastaus samaan kysymykseen. Minulla ne liput on jo ostettuna jos hermoilijoita helpottaa.
Huh huh että nuo häiriköt jaksavat täällä mellastaa. No, toivottavasti edes helpotti ja jää jokin ikkuna rikkomatta...
Asiaan: Lentoyhtiön vaihtuminen ei välttämättä mutkista asiaa yhtään, jos yhtiöt kuuluvat samaan allianssiin (kuten Finnair ja BA). Minulla on tällaisissa tapauksissa matkalaukut reititetty perille saakka eikä niistä ole tarvinnut koneenvaihtopaikoissa huolehtia.
En ole koskaan ollut lomalennoilla, joten en tiedä, missä siellä odotetaan, mutta kyllähän kansainvälisillä lennoilla odotetaan kansainvälisellä puolella.
Kaikissa tapauksissa Nykissä joutuu menemään
tavarroineen uudelleen check-iniin ja Nykin
vaihtoa varten kannattaa varata aikaa ainakin 3h
Järkevintä olisi ottaa sellainen lento jossa
Euroopan kentältä lennetään suoraan USAn
kohdekentälle jos sinne on suoria lentoja
Euroopasta.
ongelmiísi tai vaikka lopettaisit tämän palstan käytön? Katsos pakko ei ole täällä olla lukemassa ihmisten juttuja. Vai oletko kenties kateellinen, kun itselläs ei ole varaa matkusteluun?
Kannattaa hankkia samaan ryhmittymään kuuluvien yhtiöiden lennot samassa varauksessa siten että vaihdat konetta jo Euroopassa. Matkatavaroiden huolehtiminen USA:n kentällä on vähemmän mielekästä kun on maan sisäinen jatkolento edessä.
Joudut menemään NYssa maahantulotarkastukseen sekä vihreän lapun että valkosinisen tullilapun kanssa. Eteenpäin ja haet matkatavarasi hihnalta ja jatkat sisäisten lentojen tarkastuspisteeseen matkataroiden kanssa. Kyseessä ei ole mikään varsinainen check in-rivi.
Maksat lennoista enemmän mutta onpa paljon helpompaa.
Ettei edes kysyisi mitään tällä palstalla jos ei edes aio lentää mihinkään vaan on ns. lentävinään ja ns. ostavinaan lentoliput ja ns. vaihtavinaan konetta....ja sitten nauttii kun ihmiset vastailevat feikki kysymyksiin...juu...kai siinä sitten tulee tunne ettei olekkaan niin yksinäinen vaan onhan mulla ystäviä...mullahan on paljon ystäviä...nää kaikki jotka vastaa mulle,nehän välittää musta....äiti mulla on sitten ystäviä! -HAHAHAHAH-
Hei
Oman kokemuksen mukaan ei ole väliä, ovatko lentoyhtiöt samassa allianssissa vai ei. Ainakin itse olen onnistunut lähtöselvittämään laukkuni aina suomesta perille asti, vaikka matkalla on ollut kaksikin vaihtoa. Omalla kohdallani ovat kyseessä olleet SAS ja Alaska airlines. New yorkissa laukut toki täytyy itse ottaa hihnalta pois ja kävellä tullin läpi niiden kanssa, mutta heti tullin jälkeen on jatkaville matkatavaroille erillinen jättötiski, joten laukkuja ei kovin pitkään tarvitse raahata mukanaan. En ole nähnyt tätä mitenkään ongelmana. Matkatavaroiden jätön jälkeen olen siirtynyt viimeisen lennon lähtöportille normaalista. Ja tuo jonkun mainitsema kolmen tunnin vaihtoaika New Yorkissa on aivan sopiva, sillä maahantulomuodollisuuksissa saattaa kulua aikaa, jos koneita saapuu samaan aikaa useampia :)