koirani tekee tuhoja

-iinz

kun lähdemme kotoa pois ja koira jää yksin kotiin nii se rupee heti rikkoon paikkoja. se on yleensä aina päiväsää 5-7 tuntia yksin ja sillä aikaa se rikkoo kaikki paikat. syö kauko säätimet, raapii ovia, kiipeilee ruoka pöydälle,
kertokaa joku vinkki millä saadaan koira lopetettua tuhojen tekeminen

11

933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..viikonloppuisin

      ..kovasti töitä.
      Pitäkää ensin 1min yksin ja itse teosta kiinni ja jonkinlainen rangaistus.Pidättäkkä sen jälkeen 5min ja niin edes päin.
      Eli pikku hiljaa.

      • ja lisäksi

        älkää huomioiko koiraa puoleen tuntiin ennen kotoa poistumista ja sinne saavuttua, lähtiessä jää muuten koiralle ikävä ja palaamisestanne tulee koiralle odotuksen arvoinen juttu jos saa heti huomiota. rajatkaa koiran oleskelutila yksin ollessa yhden huoneen kokoiseksi, koiralla on silloin vähemmän "vahdittavaa" ja stressi pienempi. koittakaa karsia huoneesta kaikki mahdollinen ylimääräinen pois, jättäkää sinne vesikippo, peti ja puruluita, lisäksi radion voi jättää hiljaiselle pälpättämään. välttäkää mitään aktivointi-lelujen jättämistä koiralle sen yksinollessa, ne vaan saavat koiran kiihkoon ja lisätuhoja aikaan. tsemppiä, kyllä se siitä!!


    • Maarita

      Kannatan ehdottomasti tilan rajaamista. Meidän kohta vuoden ikäinen kkmäykky on aina yksin ollessaan ollut yhdessä huoneessa jossa peti, vettä ja ehkä joku luu ja neiti nukkua porskuttaa koko yksin olo ajan. Ei koske edes puruluihin. Eli odottelee rauhassa immeisiä kotia. Kun me palataan kotiin niin sitten laitetaankin vaihde täysille ja riekkuminen alkaa mutta hyvä näin. Aktivointilelut kannattaa kyllä jättää pois. Mahdollisimman vähän touhuamista niin oppii rauhoittumaan yksin ollessaan. Tsemppiä!

      • ..se olisi

        ..pitänyt tehdä jo pentuna.Puolen vuoden,tai vanhempana se on vaikeampaa oppia.
        Ainaskaan pitkiä aikoja yhteen menoon.
        Tuo opettelu 1min ja siitä vähitellen lisää pätee siinäkin tapauksessa,että rajataan tilaa.


    • Nimetön

      ??? Miten helkkarissa mäyräkoira edes pääsee ruokapöydälle?
      Minun mäykkyni ei ainakaan pääsisi jos sellaista yrittäisi - tuolit pöydän alle - eikä se kai sentään suoraan lattialta pysty pöydälle pomppimaan?????

      • -iinz

        ei se suoraan maasta pomppaa vaan se kaataa tuolit ja pmppaa siitä sit. ja kattelee ikkunasta ulos


      • päivät/illat
        -iinz kirjoitti:

        ei se suoraan maasta pomppaa vaan se kaataa tuolit ja pmppaa siitä sit. ja kattelee ikkunasta ulos

        sujuvat? Tarkoitan, onko tekemistä? Lenkitystä tarpeeksi ja muuta puuhaa. Tietty koirissakin on niitä ilkeilijöitä... Pitäisi aamulla lenkittää riittävästi, jotta väsyisi. Etsimistä sisällä ja ulkona, jos mahdollista. Metsälenkit on hyviä. Sitten sekin, että murkkuiän vaiheet menossa. Tasaantuu ennen 1,5v. Temput on syytä opettaa ihan alussa muutaman kk.n iässä. Ne opit jää ns. päähän.
        Eiköhän se siitä rauhoitu.


      • elli3
        -iinz kirjoitti:

        ei se suoraan maasta pomppaa vaan se kaataa tuolit ja pmppaa siitä sit. ja kattelee ikkunasta ulos

        Meillä on myös yksilö joka kuvittelee olevansa "karkeakarvinen mäyräkissa..." Hän hyppii nojatuolilta sohvalle, siitä sohvan selkänojan päälle ym. ei vaarantajua, itse pelkään, miten selkä...


    • Hurjahessu

      Mäyräkoira on mäyräkoira ja kovasti riistaviettinen !

    • karkea ja pitka karvainen

      tee pihalle tarha. aina kun olemme pois/töissä koirat tarhassa . kummallakin on koppi joissa lämmitys viihtyvät hyvin.

      • -iinz

        kiitos vinkistä. en vaan tiiä etä tykkääkä koirani olla ulkona 8 tuntia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe