maistraatti

häät08

kuinka monta vierasta maistraattiin saa tulla?ja onko sielä mahdollisuutta "taluttaa alttarille"?

ne ketkä ovat menneet maistraatissa naimisiin,kertoisitteko millaista se oli?ja olitteko itse jotain extraa siihen tehneet:)??

kesää odotellessa..

3

2908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeasta paikasta

      Kannattaa kysäistä noita tila-asioita ja vierasmääriä siitä maistraatista, jossa olette menossa vihille. Käytännöt voivat vaihdella ja tilat olla erilaisia. Me menimme isossa kaupungissa, mutta sielläkin tarkoitukseen varattu tila oli sen verran pieni, ettei siinä kovin pitkään olisi "alttarille" taluteltu. Samalla kun kysyy tila-asiaa, selviää, millaisia "ekstroja" kyseinen maistraatti voi tai on halukas hyväksymään. Ihminen, jolta näitä asioita etukäteen puhelimessa kyseltiin, oli kovin avulias ja tiesi tietysti parhaiten sen oman paikkansa tavat.

    • MiMMu

      Juuh elikkäs, meillä on kokemusta maistraatti vihkimisestä:) Nopeahan se toimitus on kun mikä, kestää yhteensä noin muutaman minuutin, tuskin edes 5 minuuttia pidemään :-D Mutta kyllä siinä kerkes silti tunteet tulla pinnalle ja itketti ihan kamalasti! :) Meillä oli mukana maistraatissa ainoastaan kummankin äidit ja bestman/kaaso. Aika pieni huone se on,ei mahdu montaa ihmistä! Mitään extraa ei sinne tehty, mut sen saa koristella ja tuoda musiikkia jos tahtoo ( riippuu tietenkin paikkakunnasta, mitkä on säännöt). Seuraavana päivänä pidettiin ihan meidän näköinen rento/lämmin hääjuhla, oli hääpuvut vuokrattu ja kakut ym... Meillä tämä järjestely toimi! ONNEA HÄÄPARILLE, Toivotaan että hääpäivästänne tulee aurinkoinen ja lämmin:)

    • -maijukkka-

      JOs haluatte suuren määrän ihmisiä paikalle, kannattaa häät varmaan viettää muualla kuin maistraatissa. Tarkoitan siis, että tämän vihkijän saa pienellä summalla mukaan vihkimään vaikka puistossa, meren rannalla jne. Tällöin kaikki tädit ja kummin kaimat pääsevät osallistumaan ja itse tilaisuuteen voi järjestää musiikkia, runoja yms.

      Näin säästytään kirkolliselta vihkimiseltä, mutta saadaan suuren juhlan tuntu :) Iloisia kesähäitä toivotellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      40
      3741
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      33
      3314
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      69
      2938
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      91
      2780
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1798
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      82
      1766
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      1609
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1557
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      29
      1539
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1524
    Aihe