maistraatti

häät08

kuinka monta vierasta maistraattiin saa tulla?ja onko sielä mahdollisuutta "taluttaa alttarille"?

ne ketkä ovat menneet maistraatissa naimisiin,kertoisitteko millaista se oli?ja olitteko itse jotain extraa siihen tehneet:)??

kesää odotellessa..

3

2862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeasta paikasta

      Kannattaa kysäistä noita tila-asioita ja vierasmääriä siitä maistraatista, jossa olette menossa vihille. Käytännöt voivat vaihdella ja tilat olla erilaisia. Me menimme isossa kaupungissa, mutta sielläkin tarkoitukseen varattu tila oli sen verran pieni, ettei siinä kovin pitkään olisi "alttarille" taluteltu. Samalla kun kysyy tila-asiaa, selviää, millaisia "ekstroja" kyseinen maistraatti voi tai on halukas hyväksymään. Ihminen, jolta näitä asioita etukäteen puhelimessa kyseltiin, oli kovin avulias ja tiesi tietysti parhaiten sen oman paikkansa tavat.

    • MiMMu

      Juuh elikkäs, meillä on kokemusta maistraatti vihkimisestä:) Nopeahan se toimitus on kun mikä, kestää yhteensä noin muutaman minuutin, tuskin edes 5 minuuttia pidemään :-D Mutta kyllä siinä kerkes silti tunteet tulla pinnalle ja itketti ihan kamalasti! :) Meillä oli mukana maistraatissa ainoastaan kummankin äidit ja bestman/kaaso. Aika pieni huone se on,ei mahdu montaa ihmistä! Mitään extraa ei sinne tehty, mut sen saa koristella ja tuoda musiikkia jos tahtoo ( riippuu tietenkin paikkakunnasta, mitkä on säännöt). Seuraavana päivänä pidettiin ihan meidän näköinen rento/lämmin hääjuhla, oli hääpuvut vuokrattu ja kakut ym... Meillä tämä järjestely toimi! ONNEA HÄÄPARILLE, Toivotaan että hääpäivästänne tulee aurinkoinen ja lämmin:)

    • -maijukkka-

      JOs haluatte suuren määrän ihmisiä paikalle, kannattaa häät varmaan viettää muualla kuin maistraatissa. Tarkoitan siis, että tämän vihkijän saa pienellä summalla mukaan vihkimään vaikka puistossa, meren rannalla jne. Tällöin kaikki tädit ja kummin kaimat pääsevät osallistumaan ja itse tilaisuuteen voi järjestää musiikkia, runoja yms.

      Näin säästytään kirkolliselta vihkimiseltä, mutta saadaan suuren juhlan tuntu :) Iloisia kesähäitä toivotellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      168
      6375
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      79
      3670
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      112
      3557
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      75
      2855
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      44
      2420
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      58
      2218
    7. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      120
      1805
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      375
      1284
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      54
      1278
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      52
      1035
    Aihe