kuinka monta vierasta maistraattiin saa tulla?ja onko sielä mahdollisuutta "taluttaa alttarille"?
ne ketkä ovat menneet maistraatissa naimisiin,kertoisitteko millaista se oli?ja olitteko itse jotain extraa siihen tehneet:)??
kesää odotellessa..
maistraatti
3
2847
Vastaukset
- oikeasta paikasta
Kannattaa kysäistä noita tila-asioita ja vierasmääriä siitä maistraatista, jossa olette menossa vihille. Käytännöt voivat vaihdella ja tilat olla erilaisia. Me menimme isossa kaupungissa, mutta sielläkin tarkoitukseen varattu tila oli sen verran pieni, ettei siinä kovin pitkään olisi "alttarille" taluteltu. Samalla kun kysyy tila-asiaa, selviää, millaisia "ekstroja" kyseinen maistraatti voi tai on halukas hyväksymään. Ihminen, jolta näitä asioita etukäteen puhelimessa kyseltiin, oli kovin avulias ja tiesi tietysti parhaiten sen oman paikkansa tavat.
- MiMMu
Juuh elikkäs, meillä on kokemusta maistraatti vihkimisestä:) Nopeahan se toimitus on kun mikä, kestää yhteensä noin muutaman minuutin, tuskin edes 5 minuuttia pidemään :-D Mutta kyllä siinä kerkes silti tunteet tulla pinnalle ja itketti ihan kamalasti! :) Meillä oli mukana maistraatissa ainoastaan kummankin äidit ja bestman/kaaso. Aika pieni huone se on,ei mahdu montaa ihmistä! Mitään extraa ei sinne tehty, mut sen saa koristella ja tuoda musiikkia jos tahtoo ( riippuu tietenkin paikkakunnasta, mitkä on säännöt). Seuraavana päivänä pidettiin ihan meidän näköinen rento/lämmin hääjuhla, oli hääpuvut vuokrattu ja kakut ym... Meillä tämä järjestely toimi! ONNEA HÄÄPARILLE, Toivotaan että hääpäivästänne tulee aurinkoinen ja lämmin:)
- -maijukkka-
JOs haluatte suuren määrän ihmisiä paikalle, kannattaa häät varmaan viettää muualla kuin maistraatissa. Tarkoitan siis, että tämän vihkijän saa pienellä summalla mukaan vihkimään vaikka puistossa, meren rannalla jne. Tällöin kaikki tädit ja kummin kaimat pääsevät osallistumaan ja itse tilaisuuteen voi järjestää musiikkia, runoja yms.
Näin säästytään kirkolliselta vihkimiseltä, mutta saadaan suuren juhlan tuntu :) Iloisia kesähäitä toivotellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349178"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn253632Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi432204Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1042021Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on151863Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121455Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241288- 711177
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168846- 67815