kuinka monta vierasta maistraattiin saa tulla?ja onko sielä mahdollisuutta "taluttaa alttarille"?
ne ketkä ovat menneet maistraatissa naimisiin,kertoisitteko millaista se oli?ja olitteko itse jotain extraa siihen tehneet:)??
kesää odotellessa..
maistraatti
3
3001
Vastaukset 3
- oikeasta paikasta
Kannattaa kysäistä noita tila-asioita ja vierasmääriä siitä maistraatista, jossa olette menossa vihille. Käytännöt voivat vaihdella ja tilat olla erilaisia. Me menimme isossa kaupungissa, mutta sielläkin tarkoitukseen varattu tila oli sen verran pieni, ettei siinä kovin pitkään olisi "alttarille" taluteltu. Samalla kun kysyy tila-asiaa, selviää, millaisia "ekstroja" kyseinen maistraatti voi tai on halukas hyväksymään. Ihminen, jolta näitä asioita etukäteen puhelimessa kyseltiin, oli kovin avulias ja tiesi tietysti parhaiten sen oman paikkansa tavat.
- MiMMu
Juuh elikkäs, meillä on kokemusta maistraatti vihkimisestä:) Nopeahan se toimitus on kun mikä, kestää yhteensä noin muutaman minuutin, tuskin edes 5 minuuttia pidemään :-D Mutta kyllä siinä kerkes silti tunteet tulla pinnalle ja itketti ihan kamalasti! :) Meillä oli mukana maistraatissa ainoastaan kummankin äidit ja bestman/kaaso. Aika pieni huone se on,ei mahdu montaa ihmistä! Mitään extraa ei sinne tehty, mut sen saa koristella ja tuoda musiikkia jos tahtoo ( riippuu tietenkin paikkakunnasta, mitkä on säännöt). Seuraavana päivänä pidettiin ihan meidän näköinen rento/lämmin hääjuhla, oli hääpuvut vuokrattu ja kakut ym... Meillä tämä järjestely toimi! ONNEA HÄÄPARILLE, Toivotaan että hääpäivästänne tulee aurinkoinen ja lämmin:)
- -maijukkka-
JOs haluatte suuren määrän ihmisiä paikalle, kannattaa häät varmaan viettää muualla kuin maistraatissa. Tarkoitan siis, että tämän vihkijän saa pienellä summalla mukaan vihkimään vaikka puistossa, meren rannalla jne. Tällöin kaikki tädit ja kummin kaimat pääsevät osallistumaan ja itse tilaisuuteen voi järjestää musiikkia, runoja yms.
Näin säästytään kirkolliselta vihkimiseltä, mutta saadaan suuren juhlan tuntu :) Iloisia kesähäitä toivotellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1601540Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1381208Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216879- 67811
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus63717- 52700
- 46695
- 76586
- 52582
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187578