Photo CS3:ssa pitäisi olla sellainen ominaisuus, että kuvia voi yhdistää: osa yhdestä, osa toisesta.
Olen kuulut, että jos on vaikka kolme saman aiheen kuvaa ihmisistä, yhdestä kuvasta voi ottaa yhden ihmisen, toisesta toisen jne.
Millä komennolla se toimii=
Kuvien yhdistäminen
5
3518
Vastaukset
- Komennolla
Sinulla on vaikka kolme kuvaa ja aiot tehdä niistä yhden uuden.
Tee uusi pohja, tai ota uusi kuva pohjaksi.
Avaa ne kuvat, joista aiot ottaa osia.
Valitse haluttu kuvanosa (Monta erilaista valintatyökalua valittavana) ja liitä se uutena kerroksena tuolle tekemällesi uudelle kuvapohjalle.
Tee samoin kaikille muillekin osille ja siirtelet osat haluttuihin paikkoihin uudessa kuvassa.
Kun sommitelma on valmis niin talletat sen uudeksi kuvaksi.- Jooseppi-Joseph
Kiitos, kokeilen!
Ohjelmassa on help, mutta en osannut hakea oikeaa aihetta. - graafisen tekniikan insinööri
Siis tuo edellä esitelty ohjehan on ihan tavallista photosoppausta, joka onnistuu vaikka 7-versiolla, eikä tuohon siis liity mitään CS3:n erikoistoimintoja.
Olen kuitenkin lukenut, että nimenomaan CS 3:ssa on sellainen automaattitoiminto, joka osaa yhdistää kuvista halutut osat yhtenäiseksi. Toiminto on tehty juurikin ihmisten ryhmäkuvausta ajatellen, koska harvoin kaikki ihmiset sattuvat olemaan edukseen siinä yhdessä ja ainoassa originaalissa.
Mutta en nyt kuolemaksenikaan muista mikä tuo toiminto, on vaikka tiedänkin, että se on olemassa nimenomaan CS3:ssa. Itselläni on vain 7.0 ja täissä CS2, joten en voi testata, mutta ehkäpä joku CS3:a käyttävä osaa varmaankin autttaa?
- photomerge
Näin se käy
1.) Käynistä Photoshop CS3
2.) File -> Automate -> Photomerge
3.) Avaa kuvat jotka haluat yhdistää Photomergen avulla.
Ainakin Creative Suite 3 Design Premium paketin mukana tulee video Workshop opetusvideoita sisältävä levy, jossa tuo photomerge toiminto on esitelty. En tiedä miten tuleeko niitä pelkän photoshopin mukana. - gyi
1.) Käynistä Photoshop CS3
2.) File -> Automate -> Photomerge
3.) Avaa kuvat jotka haluat yhdistää Photomergen avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pienimäki ei anna haastatteluja
medialle Ähtärin kunnan velka sotkuista, kertovat luotettavat lähteet.173938- 373731
- 223150
- 881951
En tiedä mitä ajatella
Petaatko perjantaille jotain. Ei meidän kannata minun sydän on viety. Se joka sen vei ei ole mieheni, etkä se ole sinä.361782voitaisiinko unohtaa se sotku?
Olisiko mahdollista aloittaa puhtaalta pöydältä vielä? Ikävä sua ****161669Hyviä vinkkejä täällä
Eli kaivattua vain kädestä kiinni ja jos vastustelee niin sanoo, että hei beibi beibi nyt mennään vaan. Näin he elivät e171647Naisten ulkonäkö, jos miehiä ei olisi?
Mä meinasin ensiksi, että en aloittaisi tätä keskustelua, ainan nyt, mutta huomasin tossa toisessa ketjussa, että tämä s2451609Myös lähellä keskustaa oleva Marttaliitto jättää lihan pois tilaisuuksistaan ja suosituksistaan.
Marttaliitossa siirrytään terveellisempään ruokavalioon ja ihmiselle tarpeeton liha jätetään pois, ympäristö ja luonto k1921159Jee! Palsta toimii jälleen!
Viestiarkisto näkyy ja kaikki pelittää. Tätä on odotettu, vaikka ei tässä mitään odotettavaa ole ollut.201099