Olen ollut sairauslomalla niin kauan, että sairauspäiväraha loppuu 30.4.2008. Tämän jälkeen haemme lääkärini kanssa määräaikaista työkyvyttömyyseläkettä. Nyt kuitenkin minun pitäisi ilmoittautua työkkäriin 1.5.2008, jotta saisin työttömyyspäivärahaa siksi ajaksi, kun asiaani Kelalla käsitellään. Pitääkö minun näyttää B-todistus työkkärissä vai ajatteleeko ne siellä, etten voi olla hakijana siellä, kun olen kuitenkin ns. sairas. Kyse on kohdallani masennuksesta ja ahdistuksesta. Kertokaa samassa tilanteessa olleet, miten menetellä. Kiitos paljon etukäteen!
Miten menetellä työvoimatoimistossa?
8
3092
Vastaukset
- Samassa tilanteessa ollut
Kyllä, työvoimatoimistoon B1-todistuksen kanssa. Sinut kirjataan työvoiman ulkopuolella olevaksi, sairaaksi työnhakijaksi. Aikas outoa, mutta niin tehdään. Sitten alat sen 300 pv:n jälkeen saamaan joko liiton rahaa tai työmarkkinatukea Kelalta.
Sitten, jos ja kun olet eläkkeen saanut, takautuvasta summasta vähennetään se maksettu liiton tai Kelan raha. - valaista
Ensinnäkin, miksi haette tai lähetätte ne hakemukset vasta sitten kun sairauspäiväraha loppuu? Ne voi panna vetämään vaikka nyt heti ja silloin päätöskin voi tulla jo ennen 1.5.
Toinen juttu, onkohan viisasta hakea heti määräaikaista eläkettä, eikö olisi viisasta pistää ensin esim. 6kk:n kuntoutustukihakemus. Harvoin eläkettä myönnetään heti sairauspäivien loputtua vaan ensin ollaan kuntoutustuella.
Voi olla, että olet käsittänyt väärin ehkä lääkäri on tarkoittanut kuntoutustukea, nimittäin tuo määräaikainen työkyvyttömyyseläke tarkoittaa todella eläkettä ja siksi siinä on edessä se määräaikainen, että se voi loppua, jos paranee tai se loppuu ainakin silloin, kun siirtyy vanhuuseläkkeelle.
Mikäli päätöstä ei ole vielä 1.5 niin menet työkkäriin. Kerrot, että sinulla on kyllä paperit Kelassa, mutta et tiedä kauanko käsittely kestää ja nyt ilmottaudut työnhakijaksi (muista kokopäiväiseksi) vaikka työntekoon et ehkä pysty.
Ei sieltä muutamaan kuukauteen mitään kuulu.
Sitten siinä käy niin, että jos saat työttömyyspäivärahaa ja sinä saat sen kuntoustuen (eläkkeen), kuntoutustuki maksetaan takautuvasti ja sinulta peritään takaisin se työttömyysraha. Kela itse kyllä sumplii sen sitten.- ???
kuntoutustukihan on juuri sama kuin määräaikainen työkyvyttömyyseläke,näin sanotaan Kelan sivuilla ja itselleni sellainen on myönnetty.Mutta hakemuksen voi tosiaan laittaa vetämään jo aikaisemmin ennenkuin sairauspäiväraha loppuu,itsellä kesti käsittely reilu 2kk.
- entiseltä nimeltään
??? kirjoitti:
kuntoutustukihan on juuri sama kuin määräaikainen työkyvyttömyyseläke,näin sanotaan Kelan sivuilla ja itselleni sellainen on myönnetty.Mutta hakemuksen voi tosiaan laittaa vetämään jo aikaisemmin ennenkuin sairauspäiväraha loppuu,itsellä kesti käsittely reilu 2kk.
määräaikainen eläke ja toistaiseksi eläke on ns. pysyvä eläke=)
Eli tuossa yhdessä viestissä nyt sekoitettiin asioita. Nimimerkki "???" on aivan oikeassa=)
t.kelalainen
- menenkö myös minä
meneekö myös sellainen henkilö myös työkkäriin jolla on vakituinen työpaikka??
eli varmuuden vuoksi jos kelan kuntoutustuki kestää??- välittömästi
kun sairauspäiväraha päättyy, vaikkakin on vakituinen työpaikka, Tarvii tietysti lääkärintodistuksen työkyvyttömyydestä. Siinä ei tule rahan kanssa katkoja, jos kuntoutustuen käsittely kestää.
- tietoniekoille
välittömästi kirjoitti:
kun sairauspäiväraha päättyy, vaikkakin on vakituinen työpaikka, Tarvii tietysti lääkärintodistuksen työkyvyttömyydestä. Siinä ei tule rahan kanssa katkoja, jos kuntoutustuen käsittely kestää.
entäs siinä tapauksessa, jos on kysymys kuntoutustuen jatkosta ja ed. tuki ehtii loppua esim. uusien yllävien sairauksien johdosta, ennennenkuin ehtii saada uuden b-todistuksen?
eikö silloin tarvitse hakea kuntoutustukea uudelleen? eli miten toimia tässä tapauksessa, ettei kuntoutustuki katkeaisi? vai katkeaako se vääjäämättä? ja joutuuko silloin tekeen uusintahaun?
entä koskas voi hakea toistaiseksi kestävää eläkettä? vai vaihtuuko se hakematta siksi? - JT
tietoniekoille kirjoitti:
entäs siinä tapauksessa, jos on kysymys kuntoutustuen jatkosta ja ed. tuki ehtii loppua esim. uusien yllävien sairauksien johdosta, ennennenkuin ehtii saada uuden b-todistuksen?
eikö silloin tarvitse hakea kuntoutustukea uudelleen? eli miten toimia tässä tapauksessa, ettei kuntoutustuki katkeaisi? vai katkeaako se vääjäämättä? ja joutuuko silloin tekeen uusintahaun?
entä koskas voi hakea toistaiseksi kestävää eläkettä? vai vaihtuuko se hakematta siksi?Hittoako täällä vatvot, soita sinne KELAAN ja TE-TOIMISTOON, niin homma selviää... TE-Toimisto on sitten todella tarkka päivämäärien osalta, eli niistä kannattaa pitää kiinni, muuten menee hommat vituiks.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1018123Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906108Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot715542Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232528Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys482408Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461210