KOIRAA HANKKIMASSA

-Ayla-

Terve kaikki joilla kokemusta holskuista!
Olen ottamassa ensimmäistä koiraani ja rodun valinta tuottaa hieman päänvaivaa, hollanninpaimenkoira kiinnostaa kovasti.
Olen lukenut paljon hollanninpaimenkoirasta ja tieto on ollut jokseenkin ristiriitaista, toisaalla kehutaan maailmaan parhaaksi ja luotettavaksi ja toimivaksi, kun taas toisaalla varoitellaan vaikeaksi ja teräväksi. Onko todella niin yksilöstä kiinni vai pitäisikö valita suosiolla "helpompi" rotu?
Omakotitalo isolla pihalla on tilauksessa ja koira on tervetullut talon löydyttyä.Avokillani on ollut koira joten aivan kokemattomia emme ole, olen päätynyt narttukoiraan. Perheeseemme kuuluu myös kissaherra. Tarkoituksena on ruveta harrastamaan koiran kanssa jotakin meille sopivaa lajia ja lenkillä käyn muutenkin joten pelkäksi pihakoiraksi se ei tulisi, vaikka toivonkin että koirasta olisi vahdiksi kun mieheni ei ole kotona ja metsään uskaltaa hyvillä mielin pimeälläkin koiran kanssa. Lapsia on varmasti myös tulossa muutaman vuoden kuluttua, olen 29.

Kiitos jos jaksatte vastailla! =>

4

1893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laitaan löytyy

      Olen nähnyt holskuja laidasta laitaan. Yleensä aika vilkas rotu, ei kuitenkaan yhtä vilkas kuin belgit keskimäärin. Yleensä varsin sosiaalisia, mutta olen nähnyt pari arkaa ja muutaman todella dominoivan yksilön. Holsku on erittäin vahva koira, paljon vahvempi kuin pelkän koon perusteella voisi päätellä. Se vaatii aina huolellisen koulutuksen. Vartioviettiä ei kannata vahvistaa. Ne vartioivat koko ajan ja vahvistetuna vaivaksi asti. Koulutettuna holsku on mitä parhain. Tosin tiedän pari tapausta, joissa koira jouduttu lopettamaan kun on purrut ihmisiä, jopa omistajaansa. Holskua ei saa päästää isännäksi talossa. Pomona se voi olla todella röyhkeä.

    • holsku

      Todellakin niissä on eroja.Eka koirana saattaa olla,että pärjäisit (paha sanoa netin välityksellä pärjäisitkö) näyttelylinjaisen kanssa.mutta oman holskun jos oisin ottanut eka koirana luultavammin olisi tullut ongelmia ja jos olisin kasvattaja niin,en todennäköisesti myisi muita kuin nly-linjaisen eka koiraksi,tarkoin valittuun perheseen.

      Jos mietit edes,että pitäisikö ottaa "helpompi" rotu niin ota se toinen rotu. jos vielä lapsia on tulossa kun holsku on TODELLA aktiivinen.

    • video katso

      Holsku on tosi hyvin asiat hoksaava koira. Monet sanoo, että se oppii hitaasti asioita, mutta itse olen opettanut perusasiat puoleentoista ikävuoteen mennessä. Koira ei jaksa pentuna tehdä aktiivista koulutusta kuin muutamia minuutteja alkuunsa, eikä sitä pidä koskaan kyllästymiseen asti kouluttaa.
      Pitkäkarvainen luonteeltaan "lauhkeampi".

      kotikoulutusta:
      http://www.youtube.com/watch?v=bQ0-flmsDW4

      hollanninpaimenkoira hakusanalla löytyy lisää

    • moneen arkaan

      holkuun sekä remmiräyhääjään... Mutta nekin on kouluttjasta kiinni.Mutta eteeni myös tullut oikein sosiaalisia ja kivojakin yksilöitä. Myös ovat kai helppoja koulutta mutta mun silmään ovat ainakin olleet tosi "herkkiksiä", että ääntä jos korottaa ovat olleet selällään häntä koipien välissä kiehnäämässä. :)Itselläni siis ei ole ollut holskua oli yksi tosi suosikki kun koiraa etsin mutta en kuitenkaan päätynyt rotuun omien kokemuksieni takia kun tutustuin rodunedustajiin. :) Kannattaa pyrkiä käymään näiden koirien luona näyttelyissä tai jossain treeneissä missä vähän näkisi minkälaisia niitä on.:)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      213
      2860
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      169
      2528
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      129
      1044
    5. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1025
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1010
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      965
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      322
      929
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      909
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe