vaatekauppoja

kyselisin

niin, mitä vaatekauppoja Maarianhaminasta löytyy? Onko esim. H&M :ää?

13

1389

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srghr

      onhan siellä vaikka mitä, muttei HM:ää.

    • 1000 asukasta

      ei sellasssa pikkukylässä ole kauppoja. talvella viimeistään ne olisi kaikki konkassa. kesällä koitetaan nyhtää rahat turisteilta että pärjäisivät talven yli

      • SaarelaisetPärjäävät

        Saarelaiset onkivat vitjoilla silakkaa jota on tynnyreihin suolattu ja talvella näitä varastoja käytetään ravintona kun muutakaan ei ole. Jos sattuu että rannoille ajelehtii uintiin väsynyt hirvieläin ja näin sen sitten saarelaiset käyttävät hyväkseen.


      • ElämääSaaristossa

        Lisäksi saarelaiset pyydystävät lintuja ansoilla ja näin tulee vaihtelua heidän yksitoikkoiseen ravintoonsa. Saarella on myös luolia missä köyhimmät kalastajat asustavat ja heidän elämänsä on melkoisen karaistunutta ja voimmehan me mennä joskus lomilla tutustumaan heidän elämäänsä.


      • TämäOnTärkeää

        Huomioikaa tämä tärkeä sanoma jos matkustatte Ahvenanmaalle ja menette tutustumaan luolissa asuviin alkuasukkaisiin heidän puhe on myös alkukantaista eikä sitä ole vielä mihinkään tunnistettu. Parhaiten pärjäätte kun näytätte käsimerkein tai viittoilette silloin he ymmärtävät mitä haluatte.


    • hyvintietää

      on hm

    • Ählämikulttuuri

      "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena."
      Nököjään monikulttuurisuus ihanteineen ei kestä arvostelua, mutta minkäs sille ?

    • AnkeaHistoria

      Saarelaiset kasvattavat myös lampaita joista saavat villoja ja kaikki saaren naiset kehräävät villoista lankoja. Villalankoista nämä uutterat naiset kutovat housuja ja paitoja talveksi sillä saariston talvi on ankara eikä anna armoa. Huomioikaa lampaista saa myös lihaa ja alkuasukkaat valmistavat lampaan herkullisesti rosvopaistiksi.
      Roasvopaisti ohjeet löytyvät Ålannin historiasta ja siitä voi lukea riimukirjoituksina saaren kalliomaalauksista.

    • LukekaaHistoriaa

      Ahvenanmaan alkuperäiseen kulttuuriin kuuluu myös kalastus jota saarelle rantautuneet alkuasukkaat käyttivät elinkeinonaan.
      Tuo tärkeä tieto on saatu selville viimeaikaisista kalliomaalauksista joita on löydetty eripuolilta saaria. Luolista on löytynyt kalanruotoja joitten ikää tutkimalla tiedemiehet ovat selvittäneet ketkä olivat ensimmäisiä rantautujia kallioluodoille ja ilmeisesti nimikin on niiltä ajoilta peräisin.
      Tarustot kertovat että ensimmäinen ihminen joka näki saaret horisontissa oli laivan tähystäjänä toiminut hottentotti joka maston huipusta karjaisi Åå-land!!

    • HistorianHavinaa

      Tietomiehet eivät ole vielä kuitenkaan saaneet selvitettyä sitä että oliko tuo saarille saapunut laivanmiehistö ensimmäisiä saarelle päätoimisesti jääneitä asukkaita?

      Hottentotit eli Khoit olivat paimentolaisia tai maanviljelijöitä, mutta siirtomaa-aikana heidät ryöstettiin, ja muutaman sukupolvlen kuluttua he katosivat alkuperäisiltä asuinalueiltaan ja näin he veistivät laivansa ja purjehtivat uusille elinalueilleen.

    • HistorianHavinaa

      On ymmärretty sekin miksi nämä Ahvenanmaalaiset eivät miellä itseään Suomalaisiksi vaan itsepintaisesti väittävät olevansa alkuperäisiä saarelle rantautuneita tai jopa haaksirikkoutuneitten merenkulkijoitten jälkeläisiä?
      Siihen aikaan kun saaren ensimmäiset asukkaat alkoivat asumaan ei ruotsissa ollut vielä ketään eli sitä ei oltu vielä löydettykään ainoastaan villieläimet asuttivat koko sen osan mannerta. Mutta jotkut tieteijät ovat saaneet selville tutkittuaan riimukirjoituksia että Ahvenanmaalta olisi joku retkikunta lähtenyt kalastamaan ja eksynyt sumussa ja ajautuneet nykyisin nimitettyyn Ruotsiin ja jäivät sinne. Näin tuokin kolkko karumaa sai asukkaansa ihan Ahvenanmaalaisten toimesta.

    • TottaOn

      Ruotsissa kaikki on ihan jätte bra!!

    • kainuulainen

      Ei Ahvenanmaalla kannata pysähtyä. Itse ajattelin perheineni käydä tänä kesänä katsomassa Ahvenanmaata ja vaikka yöpyä siellä. Iltalehden juttu muutti mieleni. Jos käytös on tuolla tasolla, kannattaa ehdottomasti mennä Ruotsiin. Siellä saa asiallista palvelua. Suomalaisista liikkeistä puhumattakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2286
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1630
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      882
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      299
      813
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe