Kaiken epämiellyttävän koulunpenkin kuluttamisen jälkeen päästään tosi toimiin eli töihin! AH! Ihanaa, ei enää kuivia ja unettavia luentoja! Mutta... kuinkas sitten kävikään. Työnantaja imoittaa, että on oltava passia passin perään. Ensin hygieniapassi ja sitten anniskelupassi! Ja mikähän passi, lippu tai lappu seuraavaksi!?
Kaiken tämän jälkeen herää kysymys, että onkohan koulutukseni ollutkaan koskaan pätevä? Miksi kävin aikanaan koulua, kun se nyt onkin turhaa. Tarvitaan vain noita passeja,että töitä pääsee edes hakemaan. Tuntuu,että mikään ei enää riitä!
Onko järkee vai ei?
11
2164
Vastaukset
- PaariMesu
Ne passit olis voinu suorittaa jo koulussa.
Olis vaan pitäny vähän skarpata. - barista
Joskus "aikanaan" käyty ravintola-alan koulutus ei kaikilta osin vastaa tätä päivää. Esim. anniskeluasioissa lainsäädäntö muuttuu vähän väliä ja tietojen päivitys on paikallaan. Nykyään moniin ravintola-alan tutkintoihin sisätyy kuitenkin nuo anniskelu- ja hygieniapassin vaatimukset, joten niitä passeja ei tarvitse enää erikseen suorittaa jos tutkinto on tuore.
Passien erikseen suorittaminen ei ole kuitenkaan vaikeaa, niitä järjestävät mm. paikalliset aikuiskoulutuskeskukset. Koe kestää alle puoli tuntia ja hinta noin 50 €.
Käytännössä näiden passien tarkoitus kuitenkin lienee se, että ravintoloissa työntekijöillä on edes jonkinlaiset perusasiat hallussa. - olet istunut
alan koulussa ja et ole tietoinen tarvittavista passeista joita ei ole kuin kaksi anniskelu ja hygieniapassi. Jos olet tosissasi, vielä voit vaihtaa vaikka autonasentajaksi - et tarvitse passeja.
- pä ne
passit vielä niin kovin kauaa ole olleet edes olemassakaan.
EU:n myötä vasta tulivat.
Ja ihan oikeasti....
alalla on myös ammattinsa osaavia ihmisiä jotka ovat koulunsa käyneet viime vuosituhannella.
Kaikki työnantajat eivät kursseja ja testejä suinkaan maksa.
Hygieniapassi on muutenkin huuhaa-paperi.
75% kysymyksistä ovat luokkaa
-saako keittiössä polttaa tupakkaa
-pitääkö kädet pestä wc-käynnin jälkeen. - 50-vuotta
pä ne kirjoitti:
passit vielä niin kovin kauaa ole olleet edes olemassakaan.
EU:n myötä vasta tulivat.
Ja ihan oikeasti....
alalla on myös ammattinsa osaavia ihmisiä jotka ovat koulunsa käyneet viime vuosituhannella.
Kaikki työnantajat eivät kursseja ja testejä suinkaan maksa.
Hygieniapassi on muutenkin huuhaa-paperi.
75% kysymyksistä ovat luokkaa
-saako keittiössä polttaa tupakkaa
-pitääkö kädet pestä wc-käynnin jälkeen.sitten käynyt koulunsa ja osaisi asiansa - passit on oltava jos hommia haluat tehdä.
Ja todellakin toivon, että kaikilla jotka alalla ovat omaavat myös hygieniapassin. Työnantaja ei sitä tarvitse mutta hän ei saa palkata ketään töihin ilman passia - jos palkaa pahimmassa tapauksessa tulee lappu määräajaksi luukulle. - antaja saa
50-vuotta kirjoitti:
sitten käynyt koulunsa ja osaisi asiansa - passit on oltava jos hommia haluat tehdä.
Ja todellakin toivon, että kaikilla jotka alalla ovat omaavat myös hygieniapassin. Työnantaja ei sitä tarvitse mutta hän ei saa palkata ketään töihin ilman passia - jos palkaa pahimmassa tapauksessa tulee lappu määräajaksi luukulle.palkata passittoman,
mutta on velvoitettu huolehtimaan siitä että työntekijä suorittaa passin kolmen kuukauden sisällä.
Sen takia monet eivät palkkaa henkilöä jolla hygieniapassia ei ole.
- Koulun päättänyt v 1997.
Oon ollut vähänaikaa poissa "alalta"...
- ravintola-alan
koulutukseen, josta on valmistunut 1995 tai sen jälkeen. Sitä aiemmin koulunsa käyneiden tulee suorittaa hygieniapassikoe erikseen, hinta hieman vaihtelee paikasta/paikkakunnasta riippuen, haarukalla 15-40 euroa. Katso netistä paikkakuntasi suorituspaikat ja -ajat. Testejä järjestetään vähän väliä. Tsekkaa maksaako sen ta:si tai muuten hankit sen itse. Luet netistäkin tulostettavan materiaalin ja vastaat testissä pariinkymmeneen kysymykseen, se on siinä. Kysymykset ovat helppoja, kun olet alan ihminen, ihan perustietoa hygieniasta.
- passittaja
niitä passeja eivät suinkaan tarvitse työnantajat, vaan ovat viranomaismääräyksiä; samaan tapaan taksinkuljettaja tarvitsee ajokortin tai laivan kapteeni merikapteeninkirjan.
- tyyppi88
Minäkin sain kauppiksesta hygieniapassin.. makso tosin 5 euroo muttakyllä se kannatti kun oli niin halpa
- Dana
Tarjoilijana voin sanoa että anniskelupassi pitäisi olla kaikilla asiakaspalvelutyötä tekevillä, jotka ovat missään tekemisissä anniskelun kanssa. lue: tarjoilijat.
Siitä läpyskästä on oikeasti hyötyä. Ensinnäkin se että osaa noudattaa sääntöjä, jolloin kukaan viranomainen ei tule koputtelemaan olkapäälle. Koita siinä sitten selitellä ettet tiennyt ettei rommia saa myydä 16cl annoksena.
Alkoholilain rikkomisesta voidaan koko puljulta kieltää anniskelu määräajaksi tai kokonaan.
Jos olet koulusi käynyt, ymmärrät varmaan mitä tämä tarkoittaa yrityksen maineelle, taloudelle ja niiden myötä sinulle?
Joten ymmärrät varmaan miksi anniskelupassia vaaditaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293035- 1191245
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61047- 58961
- 66925
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26897Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38871Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu161851Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65834Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75784