opettajaksi

Haaveenani on päästä lukemaan psykologiaa, ja käydä tähän päälle pedagogiset jotta voisin toimia lukion opettajana.

Sisälle pääsy on vaikeaa, joten täytyy olla myös vara vaihtoehto.

Pähkäilen lähinnä kasvatustieteiden ja historian välillä. Ala-asteen opeksi en halua, yläasteelle tai lukioon, mutta eikö ole näin että kasvatustieteiden maisterin tutkinto laaja sivuaine pedagogiset antaa pätevyyden vain korkeintaan yläasteelle? Täytyykö lukion opettajan siis aina olla fil.maisteri?

Miten on?
3384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei kasvatustiedettä pääaineeksi, ellet halua sitten opettaa sitä. Muutenkin kannattaa tarkkaan miettiä, mitä aineita opiskelee tuon psykologian lisäksi. Suosittelen vahvasti pääaineiksi esim. englantia tai suomen kieltä, sillä muuten teet pätkätöitä lopun ikääsi.

Äänestä

Hei!

No siis jos haluat opettaa ainetta alakoulua korkeammalla tasolla; olkoon aine mikä tahansa on siitä kyseisestä aineesta oltava joko aineopinnot tai syventävät opinnot. Syventävät tehdään yleensä vain pääaineesta, muista nuo 'cumut' . Ala-asteella saa opettaa myös aineita joista on tehnyt vain perusopinnot (eli appron). Lisäksi luetaan aineenopettajan pedagogiset eli kasvatustietesitä koostuvat opeopinnot, joista tulee pitkäsivuaine eli cumu taasen. Siis maistereita ollaan kaikki (periaatteessa ainakin) lukioiden opettajat :) (kandeja ovat lähinnä kai lastentarhanopettajat, en ole ainkaan kuullut vielä muusta opetus/kasvatusalaan liittyvästä koulutuksesta joka kandiin lopetettaisiin; luokanopettajatkin maistereita tutkintolaajuudeltaan)

Äänestä
  • Niin ja tosiaan jos psykaa haaveilet niin haeppa sisään jollakin yhteiskuntatieteen aineella. Yleensä sivuaineoikeudet tiedekunnan sisällä; tarkasta vielä yliopisto kohtaisesti millä aineella voisi olla hyvä yrittää sisälle. Filosofia ainakin yleensä vähän 'helpompi' väylä kuin psyka (minulla myös psyka sivuaineena; suosittelen tod. mielenkiintoinen ala, vaikka enkkua tällä hetkellä opetankin)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelemaan kirjoitti:

Haaveenani on päästä lukemaan psykologiaa, ja käydä tähän päälle pedagogiset jotta voisin toimia lukion opettajana.

Sisälle pääsy on vaikeaa, joten täytyy olla myös vara vaihtoehto.

Pähkäilen lähinnä kasvatustieteiden ja historian välillä. Ala-asteen opeksi en halua, yläasteelle tai lukioon, mutta eikö ole näin että kasvatustieteiden maisterin tutkinto laaja sivuaine pedagogiset antaa pätevyyden vain korkeintaan yläasteelle? Täytyykö lukion opettajan siis aina olla fil.maisteri?

Miten on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu