Meidän ihana vellipylly 5kk ei osaa kakata laatikkoon vieläkään!! Aina löytyy savet lattialta,mutta kusen kyllä tekee boksiin.On hiekkalaatikko ja pellettilaatikko ja kaikkea on kokeiltu mutta EI! Ei viittis paskantamisen takia tappaa kisua... :(
Mitä tehdä??
velliperseelle??
7390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan eka juttu on se, että kissa ei tee likaiseen laatikkoon. Eli puhdas laatikko/hiekat/pelletit.
Toisesksi itsellä kissa, joka on tehnyt patit pennut. Pennut oppivat nopeasti laatikolle, kun siinä vaiheessa, kun oli tuotos alkamassa tai tulossa, tai juuri tullut kannoin kissin laatikolle. Toinen, joka on auttanut on laittaa sitä itseään vähän laatikkoon, niin kiss tajuaa sen merkityksen... ehkä. Toiminut meillä.
Parempia paskoja toivottelen.
Kuten kerroin kaikkea on koitettu,kissa on vaan niin tyhmä! Laatikot on puhtaat ja kissa on sinne kannettu juuri kun on alottanut paskantamisen.Sen jälkeen on kehuttu ja annettu makupala kymmenniä kertoja.Ja sitä paskaa on sinne laatikkoon jätetty pari pokälettä malliks,mutta ei. Keinot vähissä????
Kuinka vanhana kissasi on luovutettu?
Kannattaa käyttää eläinlääkärillä ettei ole mikään sairaus.
3kk ikäisenä,kissan kyllä täytyy olla vähän sairas kun tuommoista tekee..
Ongelma saattaa hävitä leikkauksen myötä. Kissa merkkaa myös kakalla. Kissa on jo sopivassa leikkausiässä, joten varaa aika.
Montako laatikkoa teillä on? Avoimia vai koppamallisia? Ovatko laatikot riittävän laakeita? Laita tavallisia isoja laatikkomallisia vessoja vielä yksi tai kaksi lisää. Laita kaikkiin laatikoihin hiekkaa ja jätä pelletti kokonaan pois ainakin joksikin aikaa (ehkä kissa ei miellä pellettilaatikkoa vessaksi). Monet kissat haluavat tehdä pissan ja kakan eri paikkoihin. Huolehdi, että laatikot ovat puhtaita ja että hiekka sitoo hajun täysin.
Siivoa kakkapaikat etikalla ja annan hajun haihtua. Suihkauta sen jälkeen kakkapaikkoihin Feliwayta, jolla voit tavallaan merkata paikan kissan puolesta, ja laita paikalle raksukippo. Älä käytä suihketta ihan vessan vieressä, ettei kissa ala sen takia vierastaa laatikkoa.
http://www.vetcare.fi/index.php?id=86
on poika,meil on kopallinenvessa ja kaksi tavallista.Edellisessä kodissa oli kyl pelletit käytössä,mut ollaan käytetty myös hiekkaa.Etikkaa on menny koht 2 pulloa :) Kyllä ihmetyttää kissan tapa toimia,usein tekee myös kakat ihan laatikon viereen.Laatikot on pidetty puhtaana eikä pitäis haista.
tarkottaako sanavalinnat 'vellipylly' ja 'savet' sitä että kissan kakka on löysää? jos niin ihan ekana ruokavalio syyniin, kissan kuuluu tehdä kiinteää pökälettä...