mitä

mieltä ikäiseni

on tästä homevouhotuksesta.Eikö nykyajan hygienisuus on mennyt liian pitkälle vai onko ihmiset muuttuneet.Joskus 50-luvulla mentiin johonkin perunakellariin niin hometta oli niin paljon ettei sisään mahtunut eikä kärsitty mistään oireista.Minua puri naapurin koira sääreen ja monta viikkoa mätä pursusi haavasta.Ei ollut mitään jäykkäkouristusrokotetta täytyi vain housut vaihtaa toisinpäin kerran viikossa.Varpaanvälit oli halki ja mentiin paljain jaloin levittämään sontaa pellolle.Naurattaa tämä nykyajan homehomma.Mitä muut ovat mieltä asiasta?

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todellinen kiusa,etenkin 70-luvuilla rakennetuissa taloissa.. Monelle puhjennut siitä paha astma...Onneksi nykyaikana ,tutkitaan ja korjataan ,näitä vanhoja rakennuksia..Minä asun
      hyvässä paikassa..oli peruskorjaus,eikä yhtään
      löytynyt hometta.Tämä alue onkin hyvin kallioista,joten ei ole kosteaa maaperää tässä.
      Jossain paikoissa,jopa sängyn alapuoli ,veti homeeseen.Varmaan maalla,missä voi lämmittää auntoja,koska haluaa,ei ole tämmöistä ongelmaa.
      Nykytaloihin on lämmitys kytketty ilman lämpimyyden mukaan,eikä kosteuden,tulee tällaisia haittoja enimmäkseen.Minusta,ei ole vouhotusta,vaan tärkeää ,ihmisen terveyden kannalta.

      • 1943

        että Suomessa rakennetaan taloja niin alaville paikoille. Ennen vanhaan talot oli sijoitettu korkeammille paikoille. Meillä on 1800-luvulla rakennettu maatila.Se sijaitsee kalliolla etelärinteessä. Alusta on sellainen, että tuuletus toimii. Hometta ei ole.
        Ihmetyttää se, että asiantuntijat eivät osaa suunnitella taloja paremmin. Ja miten käy alaville paikoille rakennetuille taloille, kun ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulvat tulevat?


      • 1943 kirjoitti:

        että Suomessa rakennetaan taloja niin alaville paikoille. Ennen vanhaan talot oli sijoitettu korkeammille paikoille. Meillä on 1800-luvulla rakennettu maatila.Se sijaitsee kalliolla etelärinteessä. Alusta on sellainen, että tuuletus toimii. Hometta ei ole.
        Ihmetyttää se, että asiantuntijat eivät osaa suunnitella taloja paremmin. Ja miten käy alaville paikoille rakennetuille taloille, kun ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulvat tulevat?

        Että kaikenlaiset allergiat ja herkistymiset ovat lisääntyneet ,oikeastikin !
        Silti joskus tuntuu että menee paikoin liioittelun puolelle.

        Tutkittua tietoa, esim yhdysvalloissa,jossa paljon nuori väki tupakoi.
        Kuten tiedetään, on keuhkosyövän vaara tupakoijilla. Herkistyminen ja alttius sairastua siirtyy seuraavalle sukupolvelle. Jotka ovat taas entistä altiimpia sairastumaan syöpään tupakoidessaan.
        Voivat jo hyvinkin nuorena sairastua....
        Osasinkohan selittää ymmärrettävästi????

        Samoin voi muutkin altistumat siirtyä jo perimänä, seuraavalle sukupolvelle.

        Niinhän sitä ennen syötiin vaikka oli hometta
        hillon tai suolasieniämpärin päällä.
        Homeet pois ja eikun popsimaan ja hyvääkin oli!

        Nykyisin on niin paljon kaikenlaisia lisä-aineita,
        säilöntä-aineita, jos jonkinlaista myrkkyä.
        Lähes jokapaikassa. Jopa kotimaisissa tuotteissa.
        Eiköhän siinä pikkuhiljaa ala herkistymään itsekukin. Kuka millekin !


      • kovin hyvin

        tunneta, mutta veikkaanpa, että yli sata lajia on.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      219
      1490
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1296
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      6
      1157
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1156
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      958
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      930
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      66
      895
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      870
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      41
      828
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      813
    Aihe