on tästä homevouhotuksesta.Eikö nykyajan hygienisuus on mennyt liian pitkälle vai onko ihmiset muuttuneet.Joskus 50-luvulla mentiin johonkin perunakellariin niin hometta oli niin paljon ettei sisään mahtunut eikä kärsitty mistään oireista.Minua puri naapurin koira sääreen ja monta viikkoa mätä pursusi haavasta.Ei ollut mitään jäykkäkouristusrokotetta täytyi vain housut vaihtaa toisinpäin kerran viikossa.Varpaanvälit oli halki ja mentiin paljain jaloin levittämään sontaa pellolle.Naurattaa tämä nykyajan homehomma.Mitä muut ovat mieltä asiasta?
mitä
mieltä ikäiseni
4268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
todellinen kiusa,etenkin 70-luvuilla rakennetuissa taloissa.. Monelle puhjennut siitä paha astma...Onneksi nykyaikana ,tutkitaan ja korjataan ,näitä vanhoja rakennuksia..Minä asun
hyvässä paikassa..oli peruskorjaus,eikä yhtään
löytynyt hometta.Tämä alue onkin hyvin kallioista,joten ei ole kosteaa maaperää tässä.
Jossain paikoissa,jopa sängyn alapuoli ,veti homeeseen.Varmaan maalla,missä voi lämmittää auntoja,koska haluaa,ei ole tämmöistä ongelmaa.
Nykytaloihin on lämmitys kytketty ilman lämpimyyden mukaan,eikä kosteuden,tulee tällaisia haittoja enimmäkseen.Minusta,ei ole vouhotusta,vaan tärkeää ,ihmisen terveyden kannalta.
että Suomessa rakennetaan taloja niin alaville paikoille. Ennen vanhaan talot oli sijoitettu korkeammille paikoille. Meillä on 1800-luvulla rakennettu maatila.Se sijaitsee kalliolla etelärinteessä. Alusta on sellainen, että tuuletus toimii. Hometta ei ole.
Ihmetyttää se, että asiantuntijat eivät osaa suunnitella taloja paremmin. Ja miten käy alaville paikoille rakennetuille taloille, kun ilmastonmuutoksen aiheuttamat tulvat tulevat?
Että kaikenlaiset allergiat ja herkistymiset ovat lisääntyneet ,oikeastikin !
Silti joskus tuntuu että menee paikoin liioittelun puolelle.
Tutkittua tietoa, esim yhdysvalloissa,jossa paljon nuori väki tupakoi.
Kuten tiedetään, on keuhkosyövän vaara tupakoijilla. Herkistyminen ja alttius sairastua siirtyy seuraavalle sukupolvelle. Jotka ovat taas entistä altiimpia sairastumaan syöpään tupakoidessaan.
Voivat jo hyvinkin nuorena sairastua....
Osasinkohan selittää ymmärrettävästi????
Samoin voi muutkin altistumat siirtyä jo perimänä, seuraavalle sukupolvelle.
Niinhän sitä ennen syötiin vaikka oli hometta
hillon tai suolasieniämpärin päällä.
Homeet pois ja eikun popsimaan ja hyvääkin oli!
Nykyisin on niin paljon kaikenlaisia lisä-aineita,
säilöntä-aineita, jos jonkinlaista myrkkyä.
Lähes jokapaikassa. Jopa kotimaisissa tuotteissa.
Eiköhän siinä pikkuhiljaa ala herkistymään itsekukin. Kuka millekin !
tunneta, mutta veikkaanpa, että yli sata lajia on.