Onko ketään menossa kesäkuun alussa meit ois pari jamppaa menossa? ja niillä jolla on kokemusta kesäkuun alku viikolla niin mimmonenkohan meno siel mahtaa olla jo niin alku kesästä???
Kesäkuun alun lähtiät huomio!
hiski69
71904
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ihan hyvä siinä missä muutkin kuukaudet. Siellä ei kuitenkaan sada koskaan ja baarissa sisällä ei ainakaan. Voi olla että ihan kaikki paikat ei vielä ole auki, mutta porukkaa kyllä on sen verran että kavereita riittää. Opas tietää parhaat paikat.
Oikeen paljon kiitoksia.
Kysyisin, että mistä olet saanut tietoosi, ettei Sunny Beachilla sada koskaan?
Itse olen käynyt 3 kertaa Bulgariassa (2xSB ja 1xGS)... jokaisella lomareissulla on sateita viikon lomalle osunut... tosin pääasiassa lyhyitä, mutta melko rankkoja sadekuuroja...
Pari kesää sitten, olimme Sunny Beachillä kesä-heinäkuun vaihteessa ja viikon aikana tulva koetteli koko lomakohdetta... parina päivänä kahlattiin lähes polviin asti vedessä... Noi päivät hyödynsin kauneushoitoloissa käymiseen ja mies kävi hieronnassa yms. Joidenkin suomalaisten hotelleja oli jouduttu evakuoimaan, kun tulvavesi valui hotellien sisälle... meidän hotelli säästyi tältä :-) ...Tämä tulva pääsi jopa Suomen uutisiin ;-) ...ei mielestäni ollut, mikään maailmaa mullistava juttu kylläkään, mutta sateet olivat sen verran rankkoja ja viemärit surkeita, jotta tuloksena oli lainehtivat kadut... ehti sen samaisen viikon aikana kylläkin aurinkokin vähän paistaa, mutta sateet ovat kyllä täysin mahdollisia Bulgariassa.
Mahdollisista sateista huolimatta, pidän kuitenkin Sunny Beachia mukavana lomapaikkana. Hauskaa matkaa kaikille sinne aikoville - ehkä itsekkin päädyn jälleen kerran sinne lähtemään... kesän matkakohde vielä mietintämyssyssä :-)
Menen itse kavereitteni kanssa 10.6 bulgariaan.. oppaat ollaan otettu. onkohan oppaat mahdollisesti suomalaisia? Tjäreborgilta ollaan reissu varattu.
Sää on hyvä, mutta meno huono. Oltiin viime vuonna kesäkuun tokalla viikolla sunny beachilla ja baareissa oli autiota. Rannat kyllä täynnä mutta ihmettelen mihin hävisivät esim. lazuria kehuttiin mutta ei ketään paikanpäällä?
sellanen et yleensä siis saattaa sataa jonku puol tuntia päivä. Lainehtiminen johtuu sellasesta pikkuseikasta et sieltä puuttuu viemäriverkosto, kun se on periaatteessa hiekalle rakennettu.
Mutta siis viime kesänä siellä satoi sen puol tuntia yhteensä kahen kuukauden aikana, olin paikalla :)
Lazur ei oo ainakaan omasta mielestä niin hyvä kun sanotaan. Kannataa kokeilla Orangea ja Grabbarna Busia, niissä omasta mielestä ainakin hyvä meno.
Ollaan lähössä 10 hengen joukolla (kaikki likkoi) 1.6.. Toivottavasti säät vaan sit suosis!