oon lähös ens kesänä usa:han ..luultavasti länsi-rannikolle.. ja matka suunnitelmat vielä hieman..auki:) ei ole ideoita mitä tekis.. voisko jokin ystävällinen kertoa mikä siellä on kaikkein hienointa ja mitä ei missään nimessä kannata missata.. mut oon vast 16.. kesällä 17vuotta..joten unohtakaa museot ym.. muu boring.. menoa ja vauhtia..that is what I need .. :)
usa...
mitä tekis*?
5499
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Las Vegasin uskomaton pelihelvetti teki ainakin minuun vaikutuksen, vaikken mikään "pelimies" olekaan. Pari-kolme päivää riittänee sinne. Ykskätiset palauttavat 98% suhteella, joten vähilläkin rahoilla pelaa pitkään. Drinkit ilmaisia pelatessa. San Fransicossa kannattaa varmasti käydä, sen sijaan L.A oli mielestäni mitäänsanomaton, Hollywoodissa glamour kaukana ja etäisyydet mielettömiä - ilman autoa liikkuminen mahdotonta. Tihuana rajalla Mexicon puolella kova menomesta. San Diego OK, muttei mitään sinulle kuten ei varsinkaan Palms Springsin mummokylä. Luonnosta kiinnostuneille olisi mahtavia luonnonpuistoja ja autiomaita (Yellowstone, Death Valley)
Matkoja!
USAssa ei ole helppo matkustella alaikäisenä ulkomaalaisena, joten numero yksi, hommaa täysikäistä matkaseuraa.
Muista että jenkeissä yhdenkin kaljan ostosta kysytään papereita alle parikymppisiltä, joten vinkki vanhemmasta matkaseurasta on hyvä!
Niin,suoraan sanoen jos sinulla ei ole vastaanottajaa tai täysikäistä matkaseuraa, ei onnistu.
Tupakka ja kaljaa ei myydä alaikäisille,kapakoihin on porttikielto alaikäisiltä,joissakin kaupungeissa alaikäisten täyttyy olla kotona määrärätyn kelloajan,esim 11PM jälkeen. Määräyksiä myös valvotaan.
moi! sä oot vielä aika nuori, eli mun mielestä
sun kannattais vielä miettiä kannattaako sinne
lähtee. Mulla on tuttuja jokka on sinne menny
ilman että tietää missä yöpyy yms. niin
vaikeuksia on tullu. ja ne on ollu aikuisia.
ootko muuten menossa sinne yksin? mutta jos olet
sitä mieltä että menet sinne, niin toivotan
oikeen hyvää matkaa ja rikkaita kokemuksia! itse
olen menossa texasiin n. kuukauden päästä töihin
vuodeks. minulla on siellä poikakaveri, mutta ei
muita tuttuja, ainakaan vielä :)