maailman ympari

miuku

Olen ajatellut muutaman vuoden paasta lahtea reppuselassa kiertamaan maailmaa ristiin rastiin ja kestoksi olen ajatellut kokonaista vuotta. Tiedan, etta reissu vaatii paljon suunnittelua, mutta en oikein tieda etta mista lahtisin liikkeelle. Reitti on jo suurin piirtein selvilla. Onko kellaan aiempia kokemuksia?

6

1779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkakuume

      Ota ainakin selvää eri maiden viisumisäännöksistä, tarvittavista rokotuksista yms. Etsi tietoa paikoista joissa aiot käydä, ihan ummikkona ei kannata lähteä, vaikka seikkailu onkin tarkoituksena. Mieti ja ota selvää onko parempi ostaa matkashekkejä, vai riittääkö kortti. Mieti myös valmiiksi mitä teet, jos/kun rahat loppuvat (pimeää työtä, etc...). Varmista, mitä kaikkea matkavakuutuksesi korvaa ja miten kauan se on voimassa (jotkut vakuutukset eivät korvaa, jos matka kestää yli kolme kuukautta). Varaa pieni matka-apteekki mukaasi (päänsärkylääke, ripulilääke, desinfiointiaine, laastarit, kalkkitabletit...). Tässä aluksi. Lisää varmaan tulee mieleen koko ajan.

      • kokenut

        matka apteekkiin kannattaa varata myös steriloituja neuloja eri kokoisia/erilaisia ,liuos pussi. voit joutua tilanteeseen jossa ei ole kiva käyttää paikallisia välineitä. riippuen mihin menet, yhteyshenkilö ei ole pahaksi, joka tietää missä olet. just for your own safety!

        paikallisia tapoja olisi hyvä tietää hieman etukäteen, ei se sinua tapa jos et tiedä mutta helpottaa kummasti. voit välttyä ikäviltä yllätyksilta.

        ota selvää vakuutus yhtiöstä terveydenhoitopalvelut joilla on yht.työsopimus

        toivottavasti nämä auttaa.


    • KariY

      Hei!
      Minulla ei ole juuri mitään kokemuksia kerrottavaksi, mutta olen itse menossa maailmanympärimatkalle, tosin vain reilun kuukauden mittaiselle. Oma suunitelmani on tekeillä netissä osoitteessa
      http://kotisivu.mtv3.fi/vellu/tour04.html
      ja toivon saavani kaikkea palautetta.
      Ala vain itsekin tekemään suunnitelmaa pikkuhiljaa, ja siitä se juttu muodostuu.

      Kari Y

    • JANTTU

      Moro!Ihan hetki sitten laitoin samanlaisen ku toi sun viesti tonne yleistä matkailusta sivulle.Oon myös lähössä maailman ympäri mutta jo vuoden päästä...n 10-12kk..mullakin on reitti selvillä suurinpiirtein..ajattelin vaan että jos saat jostain selville esim halvimpia lentoja tai niin edelleen niin voitas vaihtaa jos tulee mitä vinkkejä tai muuta hyödyllistä asiaa eteen:käy lukee se miun viesti ja kerro jos on samoja kohteita ni voin kertoo jos löydän jotakin mistä olis hyötyy sullekki! Mulle on maili:[email protected]

      • cameron

        Mä olen ollut maailman ympäri matkalla muutama vuosi sitten yksin 10 kk. halvimmat liput saat kun suunnittelet matkasi etukäteen. One wolrd allianssia käyttäen. Tällaisia lippuja myy esim. aktiv- resor helsingissä. mun reitti meni näin:
        hongkong-singapore(tästä voit matkata maitse malesiaan ja thaimaaseen ja muuallekkin halvalla)-
        uusi kaledonia- sidney-auckland (uusi seelanti)- san francisco- mexico- city- rio de janerio- santiago de chile- buenos aires- frankfurt (euroopassa voi taas kierellä mielin määrin jos vielä jaksaa).maksoi silloin 15 000mk. tällä reissulla viisumin tarvitsee vain austraaliaan, se voidaan hoitaa sähköisesti matkatoimistosta suomessa.
        Pidä sopivassa suhteessa kalliit ja halvat maat, halvoissa olet kauemmin ja kalleissa vähemmän. ota mukaan usan dollareita 20, 50- seteleitä ja matkashekkeijä ja kortti. Tee housuihin vetoketjulliset salataskut taskun sisäpuolelle, jolloin salatasku on tavallaan reittä vasten, tämän nimi on Mum's special. Osta HYVÄ rahavyö partioaitasta. Ota selvää kaikkien maiden suomen suurlähetystöjen osoitteet ja puh. nro:t jos joudut pulaan. Lonely Planet on parempi kirja kuin Rough guide... tää on ihan loputonta, kysy jotain jos haluat...


    • öhöhöö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      121
      5899
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      288
      4914
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3972
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3798
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1751
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe