Riittääkö 733 Ghz

näkäinen G4

Moi, sain työkoneeksi (vanha hajos) käytetyn Mac G4:en jossa kellotaajuutta 733 GHz. Käyttömuistia 1,2 Gt. Käyttis Mac OS X Tiikeri 10.4.
Kylläpä tuntuu hitaalta verrattuna vanhaan myllyyn joka niinikään oli 733 GHz mutta siinä oli 9.2 käyttis. Etenkin tulostaminen (Xerox DC 250 värikoppari) kestää ikuisuuksia! Sama millä tulostaa; FreeHand, PhotoShop tai Acrobat. Samoin netissä seilaus joko Safarilla tai Firefoxilla tuottaa "haluamatonta luppoaikaa".
Onko niin että tuo 733 GHz on kertakaikkiaan liian vähän Tikrulle?

7

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MP33

      Mac OS X käyttiksistä kevein versio mitä tähän mennessä on tullut on Mac OS X 10.3 Panther.

      Mac OS X 10.4 ja 10.5 ovat hieman kerta kerralta raskaampia. Myös ensimmäiset 10.1 ja 10.2 ovat raskaampia kuin 10.3 Panther.

      Jos Mac OS X 10.3 on liian raskas suosittelen että pysyt OS 9:ssä.

    • megahertsejä kumminkin.;)

      Ei sen noin hidasta pitäisi olla. Mun heikoin kone on 700 Mhz:n iBook G3 384 MB:n muistilla eli selvästi sun konetta kesympi. Safari pelaa kuitenkin reippaasti ja toosa on muutenkin "snappy". Ja käyttis Tiikeri.

      Veskulla on Leopardi 450 MHz:n G4:ssä ja kuulemma toimii hyvin.

      • nälkäinen G4

        Joo sorry siis megahertsejä tietenkin...
        Ja tuohon edelliseen vastaukseen senverran että Pantteria ajateltiin mutta kun tämä uusin C3 jossa Photari, Illu ja InDesign ei kuulema taas vörkki kuin Tiikeristä etiäpäin.

        Mutta jos Veskulla pelaa vielä tuoreempi käyttis 450 MHz:n ympyröissä on meillä jotain muuta ongelmaa, en vaan tiedä mitä?


      • nälkäinen G4 kirjoitti:

        Joo sorry siis megahertsejä tietenkin...
        Ja tuohon edelliseen vastaukseen senverran että Pantteria ajateltiin mutta kun tämä uusin C3 jossa Photari, Illu ja InDesign ei kuulema taas vörkki kuin Tiikeristä etiäpäin.

        Mutta jos Veskulla pelaa vielä tuoreempi käyttis 450 MHz:n ympyröissä on meillä jotain muuta ongelmaa, en vaan tiedä mitä?

        Mitähän se sitten lienee. Vie asia Hopeisen Omenan selviteltäväksi, eipä tässä muutakaan voi. Fiksussa porukassa mullakin säteilee paremmin kuin tällä trolliaavikolla.;)


      • RepeRuutikallo
        nälkäinen G4 kirjoitti:

        Joo sorry siis megahertsejä tietenkin...
        Ja tuohon edelliseen vastaukseen senverran että Pantteria ajateltiin mutta kun tämä uusin C3 jossa Photari, Illu ja InDesign ei kuulema taas vörkki kuin Tiikeristä etiäpäin.

        Mutta jos Veskulla pelaa vielä tuoreempi käyttis 450 MHz:n ympyröissä on meillä jotain muuta ongelmaa, en vaan tiedä mitä?

        Puhut kahdesta eri 733 MHz:n koneesta. Tietääkseni noita oli kahta eri mallia, joista vanhemmassa isompi välimuisti ja sitä myöten todellinen teho. Kellotaajuus ei siis kerro sitä, ovatko koneet todella samanlaiset ja -tehoiset.


    • rrr

      Tuohon voisi saada helposti potkua hankkimalla Sonnetin Prossupäivityksen. Esim. tuollainen 1.4 GHz versio, jossa välimuistia 3 megaa, voisi olla toimiva (ainakin omassa 450GHz savituutissa auttoi, kun vaihdoin tuohon). Koneeseesi saattaisi toimia jopa 1.8 tuplaprossupäivitys, jolloin ohjelmat, jotka osaa hyödyntää tuplaprossua, olisivat innoissaan. Sitäpaitsi jo tuolla 1.4 versiolla saa Leopardinkin hypähtelemään riemuissaan koneessasi. Täytyy myös muistaa, että Graafisen teollisuuden touhuissa noissa vanhemmissa Maceissa kaikki muistimäärä, joka on alle maximin, on liian vähän - kokemuksesta...

    • TomiT

      Edellisten vastausten lisäksi..
      Olethan asentanut tulostimen ip-tulostimeksi? Tulostusjonon nimeksi "print" (pienillä kirjaimilla, ilman lainausmerkkejä).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      92
      3965
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      126
      2627
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      212
      2004
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1794
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      87
      1770
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      97
      1719
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1549
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1212
    Aihe