joko se maito...

Poika 2 kk ollut täysimetyksellä tähän asti. Syö hyvin n. 3 tunnin välein n. 10 minsaa kerrallaan. Nyt kuitenkin syönnit päättyneet siihen että ensin vauva saattaa nukahtaa ja sitten "hyökkäilee" takaisin rinnan kimppuun imien muutaman sekunnin ja sitten päästä irti (ei niele enää silloin ollenkaan eli ei tuu maitoa ja rinta tuntuu tosi tyhjälle). Nostan tässä vaiheessa ylös röyhtäisemään. Tämän jälkeen jää kuitenkin ihan tyytyväisenä katselemaan vaikka leluja tai imemään tuttia (sitä taitaa imeä kyllä vaikka olis oikeesti nälkäinenkin...). Onko joku kokenut vastaavaa? Mitähän mä tekisin...
7566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vauvan kasvaessa imemisaika lyhenee huomattavasti. Vastasyntynyt syö jopa puoli tuntia kerrallaan, mutta isompi vauva vetää saman maitomäärän ja enemmänkin alta varttiin.
Kerta lapsi on tyytyväinen, kasvaa ja nälkää menee, ei maito ole loppunut. Nukahtamista voi vähän estää sipaisemalla lasta poskesta tai jalkapohjasta heti nukahtamisen hetkellä tai vähän ennen sitä.
Voithan aina kokeilla kelpaako toisesta rinnasta lisää, mutta kertomasi perusteella vaikuttaisi, että teillä menee tosi hyvin.

Äänestä
  • sille lapselles korviketta, huomaat kyllä jos hän ei sitä sitten huoli/tarvitse, mutta jos putoo paljonkin, tiedät että nälkäänsähän syö.

    Äänestä

  • Hei, pitää tarkentaa, että vastasyntynyt voi "syödä" jopa TUNTEJA kerrallaan ja se on ihan normaalia! Tietysti tämä ei kokonaisuudessaan ole mitään tehokasta imemisaikaa, mutta tissillä voi ihan hyvin viihtyä tosi pitkään.

    Äänestä

  • ihmisäiti kirjoitti:

    Hei, pitää tarkentaa, että vastasyntynyt voi "syödä" jopa TUNTEJA kerrallaan ja se on ihan normaalia! Tietysti tämä ei kokonaisuudessaan ole mitään tehokasta imemisaikaa, mutta tissillä voi ihan hyvin viihtyä tosi pitkään.

    Ap, luepa tuolta:

    http://www.hernekeppi.fi/kantsu/tietoa.html

    Äänestä

ole huoletta... älä neuvoista huolimatta tarjoa lapsellesi korviketta!

lapsen kasvaessa, vauva imee nopeammin rinnan tyhjäksi.. ja kuulostaisi siltä, että tämä on kovinkin kylläinen jos kerran nukahtaa kesken ruokailun! jos vauva kuitenkin hamuaa rinnalle voit tarjota vauvalle toista rintaasi..

näyttää kuitenkin siltä, että teillä on kaikki vallan upeasti. Pikkuisen kasvaessa maidon tulo lisääntyy jonkin verran, mitä enemmän annat lapsen imeä rintaasi sitä enemmän rintasi maitoa tuottavat! Muista syödä hyvin ja juoda riittävästi 1,5 - 2 litraa, niin maitoa riittää lapsellesi vielä useiksi kuukauksiksi eteenpäin!

älä stressaa, vietä vauvasi kanssa paljon aikaa nauttien lapsestasi!

Äänestä
  • mukava kuulla ettei tarvi huolestua. Tarkkailin eilen oikein erityisesti vauvan pissaamista ja kyllähän tuo lähes tunnin välein kasteli vaipan eli eiköhän sitä evästä ole sitten mennyt sisäänkin :)

    Äänestä

ei kyllä kuulosta siltä, että maito olisi vähissä.
vauva imee kyllä rintaa jos on nälissään ja ennemmin takertuu siihen tiukemmin. yrittää saada sieltä ruokaa ulos. jos vauvasi on ihan tyytyväinen, pissaa ja kakkaa tulee sekä kasvu on ok, niin vauva saa tarpeeksi ruokaa.
pissavaippoja pitäisi tulla vähintään viisi päivässä ja pissan olla suht kirkasta ja hajutonta.
jos vauvasi on 10min. 3 tunnin välein saanut syötyä ruokansa niin maitoa täytyy tulla todella hyvin. normaalistikkin vauvoille tulee tiheän imun kausia ja vauva voi haluta olla pitempään rinnalla ja useammin.
ei kannata paineita ottaa tai katsoa kellosta syöttöaikoja. kyllä vauva syö minkä tarvitsee ja ilmottaa jos on nälkä.
maidon tulo ei myöskään itsestään vähene jos sitä on aikaisemminkin tullut tarpeeksi.
imetä vaan vauvantahtisesti ja jos vauva siihen on tyytyväinen niin kaikki on hyvin. voisiko vauva esim. haluta vain läheisyyttä ja nukkua siksi rinnalla ja ottaa välillä vähän imuja nautiskelun vuoksi?
rinnat ei enää maidonnousun jälkeen tunnukkaan täyden oloisilta jos maitoa tulee sopivasti vauvan tarpeisiin. paitsi jos on tavallista pitempään imettämättä.
jos rinnat olisivat jatkuvasti täydet, niin siitä seuraisi herkästi tiehyetukos ja rintatulehdus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...loppuu? kirjoitti:

Poika 2 kk ollut täysimetyksellä tähän asti. Syö hyvin n. 3 tunnin välein n. 10 minsaa kerrallaan. Nyt kuitenkin syönnit päättyneet siihen että ensin vauva saattaa nukahtaa ja sitten "hyökkäilee" takaisin rinnan kimppuun imien muutaman sekunnin ja sitten päästä irti (ei niele enää silloin ollenkaan eli ei tuu maitoa ja rinta tuntuu tosi tyhjälle). Nostan tässä vaiheessa ylös röyhtäisemään. Tämän jälkeen jää kuitenkin ihan tyytyväisenä katselemaan vaikka leluja tai imemään tuttia (sitä taitaa imeä kyllä vaikka olis oikeesti nälkäinenkin...). Onko joku kokenut vastaavaa? Mitähän mä tekisin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu