http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=32890
Käytätkö Nordean nettipankkia ja Windows käyttöjärjestelmää, syytä olla varovainen.
Käytätkö Nordean nettipankkia ja Windows käyttöjärjestelmää, syytä olla varovainen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
enkä noilla tiedoilla aio vaihtaa osuuspankkiin...
Saatan olla yksinkertainen,mutta kun Nordean koodi tai salasana,(mikälie) on kertakäyttöinen,niin miten sitä voisi hyödyntää.Vaikka sen saisi kalasteltua tietoonsa ??
Paitsi jos kerkiää samaan istuntoon häsläämään...turkkilainen. ;)
Eiköhän ne reaalimaailman pankkiautomaattihuijarit ole paljon yleisenpiä...
Huolestuttavaa on että virusohjelma pystyy seuraamaan pankkitapahtumia taustalla, eikä käyttäjä huomaa mitään. Eivät vielä tiedä kuinka virusohjelma toimii, nähtäväksi jää.
Ja tuskin tietoturvayhtiön mies erehtyy vähättelemään hommaa, sen lauluja laulat, kenen leipää syöt.
Se yksi kerta riittää kun automatisoitu skripti laittaa menemään rahaa venäjälle kun makselet puhelinlaskua. Älä itke myöhemmin ettet tiennyt.
Kun siirrän Nordean tililtäni rahaa toiselle tilille,
tarvitsen kolme "tunnusta".
Tuon ensimmäisen "a vot" voi helposti saada haltuunsa, mutta kaksi seuraavaa estettä ylitetään lukusarjoilla, jotka ovat hallussani paperilla ja ovat kertakäyttöisiä.
Haluaisin selvityksen miten nuo lukusarjat on tulostettu minulle lähetettyyn paperiin ja kuinka vieras voi päästä niihin käsiksi.
Onko tuossa tulostusvaiheessa vuoto/aukko?
voisi olla nuo varmistustunnukset, jotka ei ole kertakäyttöisiä, ne voidaan vakoilla talteen ja käyttää hyväksi, ei tuo nyt mahdoton ajatus ole väärinkäyttää nordeankaan tiliä, jos sinne pääsee sisään millä konstilla nyt sitten pääsevätkään.
kaksi muuta tunnusta ovat kertakäyttöisiä, eikä niillä tee mitään sen jälkeen, kun ne on naputeltu koneelle.
Olen muuten sen verran "varovainen" etten klikannut auki tuota linkkiä, joka annettiin alustukseksi.
Olisihan se ihan hyvin voinut olla makoisa syötti!
On helppoa olla huoleton,kun ei siellä tilillä ole paljoa vietävää...ISOOT RAHAT on tietysti "osakesalkussa" ;D
Jos Nordealta vievät...niin se ei oikeastaan ole minun asiani.Lähihistoria kertoo ainakin sen,että Suomen Nordealla on tietoturva paremmassa jamassa kuin Ruotsin...
Ehkä ne voivat käyttää avaamaasi yhteyttä samalla?Tuskin voivat avata omaa uutta yhteyttä. Joka tapauksessa mielestäni pankin ongelma.
Niin, EHKÄ, tuskin mikään on mahdotonta tällä alueella.
Haluan tässä yhteydessä huomauttaa tähän keskusteluun osallistuneille ja mahdollisesti vielä osallistuville, että täytyisi itsellä olla hivenen kokemusta verkkopankin käytöstä, ennen kuin menee esittämään omia mielipiteitään.
Nyt vaikuttaa vahvasti siltä, että jotkut edellä olevista kirjoittajista eivät ole koskaan itse käyttäneet esim. Nordean verkkopankkia, mutta kuitenkin he esiintyvät ikään kuin asiantuntijoina.