Kysymyksiä...?

--------

Olen huomannut tosta harry potterista vähän haittaavia juttuja ja olis kiva saada niihn vastaukset ;)

1.Miksi harry ei ikinä käy vessassa(tarpeillaan), vai eikö velhoilla ole sellaisia?

2. Kun harry potter ja viisastn kivessä sanotaan Mcgarmiwa mustahiuksiseksi niin miksi se on elokuvassa ruskeilla hiuksilla?

3. Kun jästit tietää "taruja" lohikäärmeistä ja jättiläisistä yms velhoista ja vampyyreistä. Niin mistä ne on tullut jästien tietoon jos velhot on aina poistanu jästeiltä ne näkymät sun muut.

4. Miten viisasten kivessä voldemort ja orave pääs sen liekin läpi jonka kalkaros oli tehnyt, ja josta pääsee vaan juomalla oikeaa juomaa?

15

1478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siis häh

      siellähän on vessat. ei niissä käyntejä tarvihe erikseen kirjoittaa

      jos kysymys 2 ihmetyttää niin miksi ei se että "Harry Potterilla" on siniset silmät elokuvissa ja kirjoissa puhutaan selvästi emeraldin värisistä. ne elokuvat eivät seuraa kirjaimellisesti kirjoja. etenkin 5 elokuva on erinomainen esimerkki.

      neloseen, eikös sitä oikeaa juomaa ollut enää vain yhdelle...? jospa orave oli juonut jo sitä. ei sitä kokonaan tarvinnut juoda nähtävästi

      • ...

        Mutta se kun se vetää 24h päiviä ja siinä´on yhtä menoa kertoo mitä se tekee muttei köy vessassa. Niin tiedän ettei ne kirjat ole niin samanlaisia ku elokuvat mutta miks ne tekijät ei voi lukea kirjaa huolella ennenku ne menee vetää tollasia. Ja sitä juomaa oli alunperin vaan yhelle ja harry joi sen.


      • Nimetön
        ... kirjoitti:

        Mutta se kun se vetää 24h päiviä ja siinä´on yhtä menoa kertoo mitä se tekee muttei köy vessassa. Niin tiedän ettei ne kirjat ole niin samanlaisia ku elokuvat mutta miks ne tekijät ei voi lukea kirjaa huolella ennenku ne menee vetää tollasia. Ja sitä juomaa oli alunperin vaan yhelle ja harry joi sen.

        1. Vastaus lienee siinä, ettei yleisöä kiinosta lukea, kuinka Harry käy vessassa.

        Vai olisitko sinä valmis lukemaan Harryn vessassa käyntiä, jokaista tarkkaa yksityiskohtaa myöten?

        2. Ongelmana lienee A) huolimattomuus tai B)mustahiuksisuutta ei pidetty tärkeänä.

        Elokuvista muutenkin puuttuu hyvin paljon kirjojen sisällöistä.


        Viimeisen kysymyksen jätänkin teille viisaammille. :P


      • hmmmmmmmm
        ... kirjoitti:

        Mutta se kun se vetää 24h päiviä ja siinä´on yhtä menoa kertoo mitä se tekee muttei köy vessassa. Niin tiedän ettei ne kirjat ole niin samanlaisia ku elokuvat mutta miks ne tekijät ei voi lukea kirjaa huolella ennenku ne menee vetää tollasia. Ja sitä juomaa oli alunperin vaan yhelle ja harry joi sen.

        mistä sie tiedät että sitä oli alunperin vain yhdelle? sanottiinko kirjassa että se pullo oli täysi? minkä kokoinen se oli kun kerran niin hyvin tiedät.sen muistan että siinä oli jäljellä vain yhdelle...


    • -.-'

      Jos ne oli itsestään täyttyviä astioita?

    • ../..

      niin, mitenkäs se oli? vaihtoiku harry taikasauvansa uuteen kun lukuvuosi alkoi? kun harrylla on sama sauva 1&2 leffas, mut sit taas 3&4 on eri..

      • ...?

        onko niille kaikille loitsuille olemas oma sauvan heilautus tekniikka? onko niistä mitään opetus juttuu jossain?


      • sun muista

        eikös oleihmeellistä miten Harry osasi viitos elokuvassa sanattomia loitsuja vaikka ei sitten osaa kuudennessa kirjassa? sitten se ohjaaja ohjaa seuraavankin elokuvan!!!!!!!!!!!! lukis vähän näitä kirjoja niin tietäisi jotain. grrrr!!!!!!!!!!!!


      • harry muka
        sun muista kirjoitti:

        eikös oleihmeellistä miten Harry osasi viitos elokuvassa sanattomia loitsuja vaikka ei sitten osaa kuudennessa kirjassa? sitten se ohjaaja ohjaa seuraavankin elokuvan!!!!!!!!!!!! lukis vähän näitä kirjoja niin tietäisi jotain. grrrr!!!!!!!!!!!!

        teki sanattomia taikoja viitosleffassa?


    • 1. Kyllähän Harry vessassa käy. Niistä ei vain erikseen kerrota. Muutaman kerran on mainittu Harrynn tulleen vessasta tms.

      2. No leffat nyt ovat leffoja. Ei niissä nyt kaikkien tarvitse olla just samalla tavalla kuin kirjoissa. Leffat ovat kuitenkin ohjaajan ja käsikirjoittajan näkemys tapahtumista. Ja just tollaset hiusten värijutut ovat aika epäolennaisia juttuja, koska ei ne hiusten värit vaikuta tapahtumiin millään lailla.

      3. Ehkä kaikkien muisteja ei ole pyyhitty heti.

      4. Sitä juomaa oli varmasti ollut siinä pullossa enenmmänkin, mutta Harryn tullessa sinne juomaa oli vain hiukan. Oravehan oli mennyt sinne ennen Harrya.

      • ...

        Lue kunnolla. Sitä juomaa oli yksi pullollinen, ja pieni pullollinen josta riitti vain yhdelle.


    • heeee

      Pakko vastata tähänXD Monessako muussa kirjassa kerrotaan henkilöiden vessassa käynnit????? Hehhee..

    • tanzu oli kyllä ihan oikeilla jäljillä
      mut ajatelkaas ku miettii jotakin mundungusia
      joka myy mitä vaa kenelle vaa
      myös jästeille jos ne vaa maksaa siitä
      katsos todennäköisesti dung on vaa ollu kännis jossai baaris ja sit möläyttäny

      siinä teille kolmoseen

      muissa sitte onlkin jo selvät vastaukset

      • ...

        Mung on vähän vanha vai? Jos ne tarinat tulee jästeille kaukaa menneisyydestä. Ja olis kiva jos kirjassa selitettäisiin että miten tieto on päässyt leviämää.


    • lycan_thropy

      Se että kirjoissa ei mainita Harryn käyvän vessassa ei tarkoita sitä että hän ei kävisi ollenkaan. Järki käteen hyvä mies ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1631
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      167
      1571
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1472
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1288
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      951
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      943
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      89
      819
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      184
      782
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe