jokainen joka harkitsee lapsen hankintaa kannattaa muistaa että senkin lapsen täytyy joskus mennä töihin ja maksaa asumisensa ja elämisensä. Esim pääkaupunkiseudun vuokrat 700e/kk. Ellei sitten jää vanhempien nurkkiin asumaan loppiäkseen. Ja loppujen lopuksi todennäköisyys että sun lapsesta tulee jotain aivan muuta kuin haluisit on oikeestaan aika suuri. 10-15 prosentin luokkaa. Melkoista riskinottoa.
todennäköisyyksiä
saimasi
2356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mikä oli jutun pointti? :D Onko työnteko jotain niin väärää jota kenenkään ei koskaan pitäisi tehdä? Vaikka onhan niitä uusavuttomiakin... Ja kun on töissä niin on yleensä vara myös maksaa asumiset ja elämiset.
Onko sinunkin vanhemmat sanonut sulle että "Voi kamala, miks susta piti tulla just tollanen mitä mä en ois halunnut" ? :o Minusta lapsesta ei todellakaan pitäisi tulla semmosta minkä vanhemmat hänestä haluaisivat!
...johtuu siitä että niin moni vanhempi haluaa lapsestaan juuri jonkinlaisen.
Vanhemmilla ei ole oikeutta vaatia että lapsesta tulee juuri jotain.
Minä olen tyytyväinen jos oma lapsi pärjää elämässään, tuli hänestä sitten mitä tuli.
Miksi vanhemmat haluavat hallita niin paljon lastensa elämää?
Ja tottakai sen joskus tarttee pärjätä ite, meidänkin on tarvinnut.