kuukautiset ja hiiva

Heip! Mulla olis tälläinen ongelma joka on nyt esiintynyt kolme kertaa aina kuukautisten kanssa samaan aikaan nimittäin hiiva. Tai ainakin luulen sitä hiivaksi, sillä kutin aon ihan sietämätön. Tosin nyt aloin epäillä, että voiko siteistä saada jotakin "vaippaihottumaa" ihan kuin iho olisi hieman ärtynyt! Se on tuossa ulkopuolella, häpyhuulissa ja jatkuu melkeen peräaukolle asti. Hiivalääke on tähän kyllä auttanut, mutta mistä olisi apua. En tätä joka kuukautisten yhteydessä aina haluaisi kärsiä!
9540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

"voiko siteistä saada jotakin "vaippaihottumaa""

Kyllä voi. Voi johtua siitä, että iho hautuu liikaa, koska side kuitenkin koostuu aika paljon muovista tai sitten siteen sisältämät kemikaalit voivat aiheuttaa yliherkkyysreaktioita.

Kestositeet olisivat alapäälle hellempi vaihtoehto, mutta voi apu löytyä siitäkin, että vaihdat käyttämäsi kertakäyttöisen siteen merkin johonkin toiseen. Tamponi tai kuukuppi olisivat varmaan myös ihosi kannalta hyviä vaihtoehtoja.

Äänestä

sekä allergisia reaktioita että äkäisen hiivan, joka aiheuttaa vastaavia oireita.

Kannattaa yrittää vaihtaa sidemerkkiä, tai jos on tarpeeksi kypsä, kokeilla kestositeitä tai kuukuppia. Ne eivät tee reaktioita eivätkä ruoki myöskään hiivaa.

Äänestä
  • Kuppia en suosittelisi, ei sitä kannata hankkia.

    Vaihda sidemerkkiä. Kyllä ne siteet kuitenkin on niitä parhaita suojia!

    Äänestä

  • mvxn kirjoitti:

    Kuppia en suosittelisi, ei sitä kannata hankkia.

    Vaihda sidemerkkiä. Kyllä ne siteet kuitenkin on niitä parhaita suojia!

    Kun nyt kerran tuota mieltä olet, niin kuunnellaampa sitten samalla perustelusikin, eikös?

    Äänestä

  • et suosittelisi? kirjoitti:

    Kun nyt kerran tuota mieltä olet, niin kuunnellaampa sitten samalla perustelusikin, eikös?

    Mistä sitten tiedän oliko kyseessä hiiva? Olen kutinaan käyttänyt canesten voidetta ja se onkin auttanut, mutta iho on silti punertava isolta alueelta emättimen vierestä ja tähä nolen käyttänyt jotakin limakalvoille tarkoitettua rasvaa olisko ollu bepanthen..kuitenkin iho punertaa vieläkin :(

    Äänestä

  • adamill kirjoitti:

    Mistä sitten tiedän oliko kyseessä hiiva? Olen kutinaan käyttänyt canesten voidetta ja se onkin auttanut, mutta iho on silti punertava isolta alueelta emättimen vierestä ja tähä nolen käyttänyt jotakin limakalvoille tarkoitettua rasvaa olisko ollu bepanthen..kuitenkin iho punertaa vieläkin :(

    vaihda side merkkiä johonkin halpaan paksusiteeseen näissä ohuissa on hirmumäärät eri kemikaaleja. tamponi tai kuppi on erittäin huono vaihto ehto jos sinulla on taipumusta hiivaan

    Äänestä

  • et suosittelisi? kirjoitti:

    Kun nyt kerran tuota mieltä olet, niin kuunnellaampa sitten samalla perustelusikin, eikös?

    jos on hiivasta pienikin epäilys niin emättimen sisäisiä suojia kuten tamponi tai kuppi ei pidä käyttää. Taidat olla niitä ruukku-faneja jotka on omasta mielestään niin luontoystävällisiä kun tunkevat ruukun p..sa kerran kuussa

    Äänestä

  • avulias kirjoitti:

    vaihda side merkkiä johonkin halpaan paksusiteeseen näissä ohuissa on hirmumäärät eri kemikaaleja. tamponi tai kuppi on erittäin huono vaihto ehto jos sinulla on taipumusta hiivaan

    ...vaihtoehto nimenomaan jos on taipumusta hiivaan! Itse olen ainakin siitä saanut avun, ja ei ole hiivaa näkynyt kertakäyttösiteistä luopumisen jälkeen. Siitä olen samaa mieltä, että tamponi on huono vaihtoehto.

    Äänestä

  • ei ikinä kirjoitti:

    jos on hiivasta pienikin epäilys niin emättimen sisäisiä suojia kuten tamponi tai kuppi ei pidä käyttää. Taidat olla niitä ruukku-faneja jotka on omasta mielestään niin luontoystävällisiä kun tunkevat ruukun p..sa kerran kuussa

    "Jos on hiivasta pienikin epäilys niin emättimen sisäisiä suojia kuten tamponi tai kuppi ei pidä käyttää."

    Miksi ei?

    Sinä voit tunkea ihan vapaasti jonkun ruukun rektaaliisi, jos se on käsityksesi ekologisuudesta. Ja sinulle ihan vaan infomaatioksi, että kuukuppia käytetään emättimessä, ja syitä sen käyttöön löytyy monia muitakin ympäristöystävällisyyden lisäksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adamilll kirjoitti:

Heip! Mulla olis tälläinen ongelma joka on nyt esiintynyt kolme kertaa aina kuukautisten kanssa samaan aikaan nimittäin hiiva. Tai ainakin luulen sitä hiivaksi, sillä kutin aon ihan sietämätön. Tosin nyt aloin epäillä, että voiko siteistä saada jotakin "vaippaihottumaa" ihan kuin iho olisi hieman ärtynyt! Se on tuossa ulkopuolella, häpyhuulissa ja jatkuu melkeen peräaukolle asti. Hiivalääke on tähän kyllä auttanut, mutta mistä olisi apua. En tätä joka kuukautisten yhteydessä aina haluaisi kärsiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu