turvavyöt vanhaan autoon

turvallisuus

Onko kokemuksia turvavöiden laitosta vanhaan kuormuriin, itse suunnittelin laittaa 1980-luvun alle 12tonniseen autoon.
Olisiko vinkkejä kyseiseen hommaan?

2

1731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mb-kuorma-auto ja harrastaja

      Kun miettii turvavöiden asennusta vanhaan kuorma-autoon voisi tarkastelun aloittaa vaikka:
      Onko autossa valmistajan tekemät kiinnityspaikat turvavyön kiinnitykseen ? Jos on, niin niihin saa varmasti asentaa hyväksytyt turvavyöt. Jos kiinnityspisteitä ei ole tehdastekoisina autossa, ei ainakaan uusissa autoissa saa itse rakennella kiinnikkeitä, vaan ne on oltava valmistajan rakentamat/testaamat. Autoissa katsotaan yleensä valmistusvuoden mukaiset vaatimukset, kun uutta laitetaan, mutta turvavarusteista en osaa sanoa koskeeko sama niitä. Asia on kyllä helppo selvittää, kun kysyy reilusti katsastusasemalta. Kannattaa kysyä samalta asemalta, jossa aikoo muutoksen hyväksyttää. Kyllä hyvät turvavyöt ovat tarpeelliset myös vanhemmissa kuorma-autoissa.

      • turvallisuus

        Kiitos vastauksesta,paikat vöille löytyy mistähän kannattaa kysellä vöitä ´ns.harrasteautoon Veholta,purkaamolta vai joltain tarvikemieheltä,mistä muuten kuorma-autojen ohjekirjoja saa halvalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe