Tarvitaanko jotain rakennuslupia, jos hommaisi kevyt takan ja valmispiipun siihen? Rivitalo kaksiosta kyse.
paljonkohan maksaisi?
t.Memmu
paljonkohan maksaisi?
t.Memmu
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
lupa tarvitaan ja palotarkastaja käy sitten vielä katsomassa ja hyväksymässä,hinnasta ei tietookaan mut lähin takkamyyjä auttaa siinä jutussa
Siis syytä on todellakin varmistaa että takka, vaikka kevyttakkakin, todellakin voidaan tilaan laittaa. Ja piippu menee tietysti katon läpi, kyllä siinä lupia tarvitaan. Käänny ensin isännöitsijän puoleen, hän selvittäköön, vaaditaanko rakennuslupa vai toimenpidelupa.
meillä ei isännöitsijä hoida tällasia asioita, vaan pieni taloyhtiömme on itse selvitellyt tällaiset asia.
Eli mistä minä voisin selvittää asian.?
Ja kysy. Tosin on aivan varma, että takkaa ei noin vain saa asuntoonsa pistää, luvan tarvitset myös taloyhtiöltä. Hormien vetäminen vanhoihin taloihin ei ole ihan yksinkertainen juttu (etäisyydet katto- ja seinärakenteisiin, eristäminen etc) ja kuten edellä on mainittu, pitää se myös palotarkastaa.
Mahdollista se toki on. Mutta kovin halvalla ei välttämättä pääse. Liekkejä voi toki katsella linkkaamastasi hormittomastakin takasta. Sen lämmitystehot lienevät olemattomat.
taloyhtiön lupa ei ole onkelma kun olen puheenjohtaja hallituksessa.
Eikö se ole aika yksinkertaista kun laittaa sellasen valmispiippuputken?
talo on yksikerroksinen tiili-harjakatto 80-luvun puolivälistä.
Eikös se ole vaan että piippu pystyyn ja läpiviennit laittaa.
Lämmitystehoa ei tosi tarvitse ollenkaan kun on kaukolämpö talossa.
Pääseekö talonne välikatolle? Onko rakenteiden välissä tilaa hormille? Kavereilla tuli melkoinen puuviidakko vastaan, kun ryhtyivät katsomaan hormin paikkaa. Kyllähän se sinne mahtui, mutta vähän hölmön mutkan joutui huoneen puolelle laittamaan.
Lattian kantavuus (ja materiaali) on sitten vielä yksi huomioitava seikka, mutta kevyttakan (siis oletan että puhut näistä "irrallisista" minitakoista) kohdalla se ei liene ongelma.
muilta!
Vakuutus etc.. asioissa eli jos poltat talon ei siitä vastaa kukaan muu kuin sinä itse
Rakentamiseen TARVITSET AINA luvan paikkakuntasi rakennus viranomaisilta.Soita paikkakuntasi rakennusvirastoon ja selvitä asia sieltä.
Jos rakennat hormin ilman heidän lupaansa niin myöhemmin tulee hankaluuksia,esim jos joskus yrität myydä rivarin pätkäsi ja tulee ilmi että hormiin EI ole lupaa niin siihen tyssää kauppasi.
Koska Horminrakentaminen on aina luvan varaista.
ASENNUS-
OHJEITA YM.
KUVAGALLERIA
http://www.harmaair.com/piippumallit.htm
Näitä kevytmetallihormeja on tullut markkinoille koko ajan enemmän. Niissä on yksi ongelma.
Ajan myötä eristeet tuppaa valumaan ja se tarkoittaa sitä että vaippa kuumenee liikaa. Se tapahtuu kuin ollakkaan juuri läpiviennin kohdalla ja sytyttää tulipaloja. Vakuutusyhtiöt eivät halua vakuuttaa kohteita joissa on kevytmetallihormi. Enkä halua ottaa kantaa yksinäisen valmistajan tuotteisiin. Varmasti on hyviä ja toimivia, mutta riskien valinnassa ei ole vaihtoehtoa.
Tehkää horminne kivestä ja huolehtikaa kunnon eristyksistä. Ei kestä kauaa, kun ne tulee jokaisen vakuutusyhtiön kieltolistalle. Jos on kevytmetallihormi, niin ei vakuuteta!!!
koskaan kysellä mistä aineesta hormit on.. Ei edes sitä onko hormeja vai ei.
Aina saa palovakuutuksen vaikka saunamökille ja savusaunallekkin.
Ei ne nyt niin paljoa voi valua. Tarkotatko vesikaton läpivientiä? jos piippu menee vaikka metrin korkeammalle, niin ei ne nyt metriä siellä valu.
Niitä työkseni makselen, niin miten voit väittää. No ethän sä sitä tiennyt. Riski on merkittävä.
tosi sekundaa saa olla villat piipussa jos metrejä menee kasaan.
Eihän sen tarvitse metrejä valua. Sentit riittää. Mikäli eriste ei pysy paikallaan varmaan syttyy. Lämpötilaero on niin paljon eristämättömällä pinnalla. Sit vielä ihmiset lämmittää liian paljon tulisijojaan.
jos se vaan senttejä valuu, oletetaan vaikka kymmenen, ja piippu pää on metrin vesikatosta ylöspäin... niin syttyykö sitten varmasti?
Vaikuttaako lämpötila ero niin alas (90cm päähän), ja saavukaasutkin eivät enää kovin lämpöisiä....
Eipä ole vielä tullut vastaan kevytmetallista piippua..saako siitä piippuja tehdä..missäpäin asustelet..