voiteluvivinkkejä roden pidoilla

On tossa jos jonkinmoista roden liisteripurkkia...mustaa, punaista, sinistä ja jotain keltaista. Olisiko kellään tietoa minkälaisen tällin noista laittaisi finlandiaan lauantaille. Muiden voidefirmojen ohjeita löytyi, mutta rodelta en löytänyt.
Olen yleensä ottaen saanut hyvän ja toimivan suksen märällä/jäällä, mutta välillä meinaa olla ongelmana, että irtolumi, varsinkin haarakäyntinousuissa, tarttuu pohjaan kiinni. En haluaisi niin tapahtuvan finlandiassa!
41292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

aikoinaan ja varmaan vieläkin mutta taitaa olla eri nimellä..
jos säätiedotus pitää vähänkii paikkansa niin yöllä pakkasta -5/-8 astetta..ja päivällä lähellä nollaa..ei pitäs olla vaikeuksia ja irtolunta ei tiedossa!
sininen rode..oliko se karkeen jääkelin kun en nyt muista tarkallee..se pohjalle ja sopiva purkki päälle..jos pysyy pakkasella niin voi pelata ilman purkkiakin..lähellä nolla roden tervaliisteri oli toimiva..nää on nyt niin muistin varassa olevia juttuja kun ei tota merkkiä ole laitettu pitkään aikaan!
mullakin on jossain varmaan roden purnukoita jemmassa..muistaakseni!
ja nuo firmojen ohjeet on periaatteessa aika samanlaisia..ei paljon eroa toisistaan!
ja tossa kirjotit että saat märällä/jäällä toimimaan..se on siinä..sano mertaranta!

Äänestä
  • ...tuos päivällä kans yhden kaverin kans aivan samaa mietin. Hän oli sitä mieltä että alle se sininen jääkelin liisteri ja päälle hän olis laittanu punasen roden rossa liisterin jossa on asteet -2- 4, ja lukee että vaihtelevalle lumelle, ja karkearakeiselle ja märälle ladulle yli ja alle nollan. ja jos on roskia odotettavis niin ehkä aivan ohut pieni sipaisu jotain missä on hopeaa... vaikka startin universal wide. En tiä sitte kun en oo ikinä oikein noitten liisterien kans pelannu... kaikki nuo kyllä löytyis että pitääköhän sitä vain kokeilla.

    Äänestä

  • mad-1 kirjoitti:

    ...tuos päivällä kans yhden kaverin kans aivan samaa mietin. Hän oli sitä mieltä että alle se sininen jääkelin liisteri ja päälle hän olis laittanu punasen roden rossa liisterin jossa on asteet -2- 4, ja lukee että vaihtelevalle lumelle, ja karkearakeiselle ja märälle ladulle yli ja alle nollan. ja jos on roskia odotettavis niin ehkä aivan ohut pieni sipaisu jotain missä on hopeaa... vaikka startin universal wide. En tiä sitte kun en oo ikinä oikein noitten liisterien kans pelannu... kaikki nuo kyllä löytyis että pitääköhän sitä vain kokeilla.

    kyllä oli ladulla roskaa iha mahottomasti äsken kun kävin..ja se kyllä tarttuu noihi plusskelin liistereihi..mulla oli hiomapaperi-pito ja toimi hyvin!
    ja toi sinine alle niin antaa jäähtyä ja sitte huoneen lämmin siihe päälle..sillä on tavallaa pohjavoiteen sitovuusominaisuus tolla sinisellä!
    ja tietysti hopeaa ja punasta voi sotkea keskenään..tapoja on tuhansia ja testaamallahan tietää mikä toimii.nyt on jo myöhästä käyvä säveltämään mitään ihmesotkuja..normaali totuttu perusvoitelu ja sillä siisti!
    sen verran voin sanoa JOS on jääkeli..sininen liisteri alle jäähdytettynä ja kelipurkki päälle.. useita kerroksia!

    Äänestä

Alle musta pohjustusvoide, joka tuoksuu muuten aivan sairaan hyvälle, lähinnä tervaleijonalle. Päälle ohuelti violettia(-3- 1) ja aivan päällimmäinen kerros punaisella (-2- 4). Siis nää kaikki ovat Roden liistereitä! Kädet ristissä toivon että pelittää. Ladut ajetaan vielä aamulla joten roskat eivät ole ongelma, uskoisin. Nyt puurot masussa ja alkaakin odottelu, et sasa ylimääräiset masusta pois....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


finlandiaan menijä kirjoitti:

On tossa jos jonkinmoista roden liisteripurkkia...mustaa, punaista, sinistä ja jotain keltaista. Olisiko kellään tietoa minkälaisen tällin noista laittaisi finlandiaan lauantaille. Muiden voidefirmojen ohjeita löytyi, mutta rodelta en löytänyt.
Olen yleensä ottaen saanut hyvän ja toimivan suksen märällä/jäällä, mutta välillä meinaa olla ongelmana, että irtolumi, varsinkin haarakäyntinousuissa, tarttuu pohjaan kiinni. En haluaisi niin tapahtuvan finlandiassa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu