Kyrönjoki Veneilyyn

Retkiveneilijä.

Ajatelkaapa jos kaikki kyrönjoen rannoilla olevat kunnat alkaisivat ajaa hanketta joka mahdollistaisi retkiveneilyn Vassorista aina Koskenkorvalle saakka ja Seinäjoen suun oikaisusta Seinäjoelle.

Siitä tulisi mahtava matkailuvaltti kaikille kunnille ja pitkä kausi huhtikuusta marraskuulle takaisi satoja työpaikkoja ja kesä sesonkina saman verran lisää.

En tiedä kuinka utoppinen tämä ajatus on mutta jos ajattelee että ruotsissa pääsee Tukholmasta jokireittejä pitkin jopa pienellä purjeveneellä Göteborgiin, niin tässä projektissa matka ei oli ku neljännes siitä.

Sulkujen rakentaminen koskipaikkoihin lienee suurin menoerä ja paikka paikoin olisi ruoppaamisen tarvetta

4

1030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retkiveneilijältä

      23 kuntaa on kyrönjoen varrella ja pituutta reitille sais noin 200km.
      Koskenkorvaltaa pääsee vielä kauemmas jalasjärvelle ja toista haaraa kauhajoelle. Siinähän tarvittas matkan varrelle huoltoasemia palvelupisteitä ravintoloita kahviloita ja nämä tietysti sijoitettaisiin siten taajamien lähelle ettei luonto ja maisema vahingoitu. 2,5m syvällä väylällä olis mahdollista jo lähes kaikille kölittömille vapaa-ajan veneille.

    • väylää

      käyttivät jo esi-isät roudatessaan esim. tervaa. Mitäs voimalaitoksille tehtäisiin? Matalikoille?Koskille? Veden korkeus kesällä on myös aika matala.

      • Retkiveneilijä

        Vaatishan tuo ruoppausta sulkujen rakentamista ja varmaan kiertojakin. Kyllähän se työtä ja suunnittelua vaatii. Mutta tämän päivän tekniikalla ei varmaan olis ylivoimainen urakka. Ja automatiikan avulla pystyttäis pitämään veden korkeus vakiona. sit vois väylää käyttää retkikelkkailuun.
        Mallia löytyy ympärimaailman.


      • eevert
        Retkiveneilijä kirjoitti:

        Vaatishan tuo ruoppausta sulkujen rakentamista ja varmaan kiertojakin. Kyllähän se työtä ja suunnittelua vaatii. Mutta tämän päivän tekniikalla ei varmaan olis ylivoimainen urakka. Ja automatiikan avulla pystyttäis pitämään veden korkeus vakiona. sit vois väylää käyttää retkikelkkailuun.
        Mallia löytyy ympärimaailman.

        http://www.kyronjoki.com/

        tuolta löytyy melontareittiselostus Kyrönjoesta, ei muuta kuin riittävästi puuhamiehiä, markkinointi kuntoon, hakemukset EU-rahoihin ja toimeksi. Idea kuulostaa pirun hyvältä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3432
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1357
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1349
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1050
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe