Eikös gerbujen terraarion minimit olleet 30x30 mutta mieluiten yli sen.. Eli joku 70x48 riittäisi kahdelle gerbulle..? Varmistampahan vain. Ja gerbuja ei häkkiin,koska voivat tunkea kuononsa häkin pinnojen välistä..Ja kasvat alkaa karista.?
Terraarion minimit..
Ninnu
5321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eläinsuojelulaissa on määrätty vähimmäismitoiksi n. 40x30 cm (korkeus väh. 30 cm). Se on kuitenki tosi pieni, parempi vähimmäismitta olisi 60x30 cm. Tuo mainitsemasi terraarion koko olisi hyvä.
Häkkiin EI sen takia, että:
- gerbut alkavat usein työntämään nenuaan pinnojen välistä, jolloin karvat kuluu helposti nenästä pois ja voi tulla ns. "nokkatauti"
- häkissä ei useimmiten ole niin korkeaa pohjaosaa, että sinne sais tarpeeksi puruja
- gerbiilit potkii purut äkkiä häkistä pois
- häkissä on aika paljon vetoa, joka sairastuttaa helposti nuhaan
http://www.gerbiiliyhdistys.fi/pulmarumpu/kgerbutm.php3
gerbiilin terraarion täytyy olla vähintään 28x50
mutta mielellään paljon enemmän ja se riippuu montako sinne laittaa!
Siis se eläinsuojelulain määräämä minimi on edelleen se 40cm x 30 cm, koska kahdella gerbulla täytyy olla pinta-alaa terraariossa vähintään 0,12 m2. 40x30 cm on tasan 0,12 m2, 28x50 cm on 0,14 m2. Mutta noi on molemmat niin pieniä mittoja, et täytyis kuitenkin olla paljon enemmän tilaa.
Hyvä et oot ottanu huomioon ton terraarion koon!!!!
Jotkut ei ota.Kannattaa ehdottomasti ostaa isoin terraario mikä löytyy.