Lasketaanko

takkahuone

kerrosalaan?

12

1350

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyhätehti

      kyllä, jos se sijaitsee kerroksessa

    • ....

      kellarissa.

      • esim. Espoossa

        lasketaan kellaristakin kerrosalaan jos ei ole varaava takka. Varaava kelpaa varalämmityslaitteeksi ja silloin ei ollut kyseessä kerrosalaan laskettava huone.


    • Rak.ins

      jos pääkäyttötarkoituksen mukaista tilaa. Tuota pääkäyttötarkoituksen mukaista tilaa sitten määritellään kunta ja rakennustarkastaja kohtaisesti eri tavalla eripuolella Suomea. Jos tila täyttää huoneen määritelmän niin se lasketaan.

    • rakennusjärjestys

      Siinä on kerrottu kunnan tulkinta asiasta.

      Jos takkahuoneesi on asuinkerroksessa, taitaa mennä kerrosalaan, vaikka tarjoaisit sitä takkahuonetta teknisenä tilana, jossa on lämmitin ja tilaa polttoaineelle.

      Tavallisesti kerrosalaan ei lasketa
      Kellarissa olevaa varastoa, autotallia, teknistä tilaa tai vastaavaa lämpöeristämätöntä ullakkoa, jos samassa kerroksessa ei ole asuinhuoneita.
      Ullakolla olevaa ilmastointihuonetta, tai muuta teknistä tilaa ei myöskään lueta kerrosalaan =tee takkahuone teknisenä tilana ullakolle.

      Olehan tietoinen, että yli 250mm ulkoseinän osuuden voi kerrosalaa ylittää, tämä voi saada aikaan sen, että saat takkahuoneesi mahtumaan normaalisti rakennukseen.

      • Mr 250

        250 mm saa ylittää kaavoissa 2000 jälkeen vahvistetuissa ja ennen sitä 5% ylittävästä osuudesta.


    • Espoon Kuurinniittyyn

      ja siellä laskettiin kerrosalaan takkahuone joka sijaitsi kellarissa.

      • varaava tulisija ja

        polttoainevarasto merkittynä huoneeseen.

        Eipä sen niin väliä enää ole, jos jo meni puutteellisin tiedoin rakentamaan. Kaikenlaisia tuttuja niitä onkin.


      • kaiken sallitun

        maanpäälle ja tekee koko kellarin niin turha on rypistellä meneekö vai ei, antaa mennä jos laittavat. Kellariperustuksen saa tietääkseni aina tehdä.


      • et saa rakennuslupaa
        kaiken sallitun kirjoitti:

        maanpäälle ja tekee koko kellarin niin turha on rypistellä meneekö vai ei, antaa mennä jos laittavat. Kellariperustuksen saa tietääkseni aina tehdä.

        mikäli kerrosalalaskelma ei täsmää rakennusoikeuden kanssa.


      • Rak.Ins
        kaiken sallitun kirjoitti:

        maanpäälle ja tekee koko kellarin niin turha on rypistellä meneekö vai ei, antaa mennä jos laittavat. Kellariperustuksen saa tietääkseni aina tehdä.

        saa tehdä, mutta perustukset eivät ole kellaritiloja. Olenpa kuullut, että eräässä kunnassa piti kellari ajaa täyteen hiekkaa, että sitä ei voi käyttää "laittomasti" varastotilana tai muussa käytössä. Lieneekö kyseessä rakennustarkastajan oma tulkinta.


    • Arkkivaari

      Vastaus riippuu kunnasta, kaavasta ja ratkaisusta.

      Ammattitaitoinen arkkitehti selvittää toimeksiantoonsa sisältyen,
      miten asia kussakin tapauksessa on ja miten asiakas saa mahdollisimman
      hyvin hyödynnettyä kalliin rakennusoikeutensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      86
      6005
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      301
      5322
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      50
      3345
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2916
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      106
      2729
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1675
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      17
      1598
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1520
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      32
      1459
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      178
      1094
    Aihe