lastentarhanopettajan palkka

takaisin alalle

netistä on mahdoton löytää lto:n palkkatietoja. Jos vaikka on 10 vuotta kuntasektorilta työkokemusta alalta, paljonko tulee palkkaa?

10

18586

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä:
    • Lto_äiti

      Olen toiminit lto:na vajaa 10 vuotta, eli yhden kokemuslisän olen saanut. Nyt olen hoitovapaalla, seuraava lisä tulee pian kun palaan töihin. Tarkkoja summia en osaa antaa. Itselläni on lisäksi henkilökohtainen lisä. Peruspalkka on 2125€/kk ja em lisien kanssa palkkani oli viime elokuussa n.2500€. Sitä luokkaa varmaan on, jos kymmenen vuotta on täynnä (ilman henk.koht. lisää).

      • toinen lto-äiti

        Taidat olla työskennellyt pääkaupunkiseudulla lto:na?!? Meillä muualla maassa työskentelevillä ei ole toiveitakaan päästä tuohon 2500e!! Olen valmistunut v.1989 ja teen valitsemaani työtä jo urani huipulla kaikki lisät saaneena mahtavalla 2200e/kk bruttoansioilla!!
        Tärkeää työtä teemme, mutta missä arvostus ja sen mukana lisäeurot?? Välillä tekisi mieli tehdä uranvaihdos ja mennä vaikka tehtaaseen valvomaan purkkeja ja purnukoita (tärkeää työtä sekin...)tuplapalkalla(No hieman liioiteltuna!)


      • Tuleva sosionomi?
        toinen lto-äiti kirjoitti:

        Taidat olla työskennellyt pääkaupunkiseudulla lto:na?!? Meillä muualla maassa työskentelevillä ei ole toiveitakaan päästä tuohon 2500e!! Olen valmistunut v.1989 ja teen valitsemaani työtä jo urani huipulla kaikki lisät saaneena mahtavalla 2200e/kk bruttoansioilla!!
        Tärkeää työtä teemme, mutta missä arvostus ja sen mukana lisäeurot?? Välillä tekisi mieli tehdä uranvaihdos ja mennä vaikka tehtaaseen valvomaan purkkeja ja purnukoita (tärkeää työtä sekin...)tuplapalkalla(No hieman liioiteltuna!)

        Totta, tällä hetkellä tienaan elintarvikealalla saman, mitä akateemisen koulutuksen saaneet lastentarhanopettajat... Vähän kun teen ylitöitä, saan aika mojovasti palkkaa kahdessa viikossa. Meillä on siis aamu- ja iltavuoro, viikonloput vapaat. Urakkapalkka, ja jkv lisiä. Mullakaan ei tuo palkka ole vielä "huipussaan", vaan vielä tulee tuosta nousemaan sen myötä, kun ikälisät karttuu.
        Tähän ketjuun törmäsin ihan sattumalta, kun etsiskelin tietoa missä kaikissa ammateissa sosionomit voisivat työskennellä. Olen hakenut tänä syksynä amk:aan opiskelemaan...
        Mutta täytyy sanoa, että enpä ole näitten palkkatietojen jälkeen ollenkaan varma, vaihdanko alaa.


    • lto määääääääääääää

      Minulla lukee palkkalaskelmassa seuraavaa:
      maaliskuu 2010
      - lastentarhanopettaja (muistaakseni meidän kunnassa maksetaan 100 euroa parempaa kuin muualla) 2232,74
      - päiväkodin varajohtajuus 29,43
      - vuosisid. (ikä lisä 5 v palvelusta) 113,11
      - harkinnanvarainen lisä (työn vaativuus, yhteistyökyky ym 121,93
      - ravintoetu (syön lasten kanssa, opetusateria) 78,66
      Eli yhteensä 2497,21 ravintoetu 78,66
      Aloittelevan lastentarhanopettajan palkaksi arvioisin 2150 euroa??

      • alan vaihtaa hommia!

        palkan takia kukaan tee.
        nyt on täällä tietyssä paikassa otettu laitsarit pois eli lisähommia piisaa!
        Eteisen laitto, kuravaatteitten laitto, naulakoitten siivous, kengät, pyykit koneeseen ja koneesta pois,yleinen siivous,lakanoitten vaihto...päähommalle eli ohjaamiselle....hmmm


    • lol

      mittääääääääh mä sain 2e

    • mitämitämies

      mitöäääh

    • Lurppakjulli

      Mitämitämitä EI PIDÄ PAIKKAANSA!

    • Halonen-K-E

      Valitettavasti lastentarhanopettajan ovat nyssyjä lapasia eivätkä laita liittoa koville ja vaadi sitä mikä heillekuuluu!!

      Laittakaa liitto hoitamaan asia kuntoon, miksi muutoin sinne maksatte mitään.

      Teillä jos kenellä on perusteet korjaukselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe