Niin eli mitä alaa pääsee AMK:hon suht helposti opiskelemaan ja minne kouluun? Mieli tekisi opiskelemaan, mutta todistus on aika huono...
helposti sisään?
nimetön5674
101639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei aina pidä mennä siitä mistä aita on matalin. Ei se todistus loppupeleissä hirvesti merkkaa jos pääsykokeissa pärjää. Hae sinne mikä kiinnostaa ja lue hyvin pääsykokeisiin niin pääset kyllä sisään. Tuommosella asenteella ei kyllä kannata lähtee liikkeelle, että menee vaan sinne mihin helpoiten pääsee. Tsemppiä!
Kyllä se huono todistus valitettavasti merkkaa, ei välttämättä edes pääse niihin pääsykokeisiin.
Jos jokin tietty tutkinto kiinnostaa niin pienemmille paikkakunnille voi päästä helpommin kuin esim. pk-seudulle tai isompiin kaupunkeihin. Joskus se saattaa edellyttää muuttoa jonnekin "tuppukylään" jopa satojen kilometrien päähän mutta joskus se kannattaa.
Tietojenkäsittelyn koulutusohjelmaan on yleensä vähän hakijoita ja joihinkin oppilaitoksiin pääsee helposti "paskalla" todistuksella. Tosin jos kys. ala ei yhtään kiinnosta niin koulutusohjelmaan ei kannata hakea mikäli meinaat pärjätä opinnoissasi, motivaatiota nimittäin tarvitaan.
Netistä löytyy tilastot eri oppilaitosten hakijamääristä sisäänpäässeistä, kannattaa vilkaista.
Ihmettelen suuresti, miten työvoimatoimisto voi järjestää koulutusta, joka on ammattitutkinto. Täällä Jyväskylässä tullaan järjestämään AMK-koulutus röntgen-hoitoalalle, eli tutkinto ammattiin. Itse aikoinani käytyäni omaehtoista koulutusta korkeakoulussa, Jyväskylän työvoimatoimisto oli suorastaan suivaantunut ja lähetteli Kelalle kaikenmaailman papereita, joista en tänä päivänäkään ole saanut päätöstä kirjallisena. Yhteenkään koulutukseen minua ei hyväksytty. Johtuikohan se siitä, että olin liian innokas, en tarvinnut sosiaaliapua, en halunnut maata kotona työttömänä, en ryypätä ym. Nyt opiskelen AMK:n jälkeen yliopistossa, koska en halua olla toimeton. Jyväskylän työvoimatoimisto on ala-arvoisin koko Suomen maassa. Katsotaan, kun ruvetaan työvoimatoimiston virkailijoita ns. ulosmittaamaan, menevätkö työnhakukoulutukseen, vai löytyykö tiskin alta työpaikka?
Paljon on myös kyse siitä, millainen henkilö johtaa Jyväskylän työvoimatoimiston virkaa...
Mutta, onko teidän mielestänne eriarvoista se, että työttömiä koulutetaan AMK:ssa päivärahalla ilmaiset ruoat ym. kuin että on omaehtoinen opiskelija, joka kitkuttelee opintotuen varassa päivästä toiseen, käymällä töissä iltaisin, että saa edes särvintä pöytään. Minusta itsestäni tuntuu väärältä ammattitutkintoon kouluttaminen työvoimamäärärahoilla. Miten te omaehtoiset opiskelijat ja opiskelemaan menevät suhtaudutte tällaiseen?
"Mutta, onko teidän mielestänne eriarvoista se, että työttömiä koulutetaan AMK:ssa päivärahalla ilmaiset ruoat ym. kuin että on omaehtoinen opiskelija, joka kitkuttelee opintotuen varassa päivästä toiseen, käymällä töissä iltaisin, että saa edes särvintä pöytään."
En ole tiennytkään, että AMK-tutkinto on mahdollista suorittaa työvoimatiomiston kautta. Mielestäni se on kuitenkin erinomaista, sillä enemmän yhteiskunnallisia resursseja kuluu työttömän ylläpitoon varsinkin pitkän ajan kuluessa, kuin työhön kouluttamiseen.
Itse kokopäiväisenä opiskelijana en myöskään katkeroidu lainkaan tuollaisesta "etuudesta" niille, joille se myönnetään. Kukaan ei Suomessa maksa koulutuksestaan (poislukien yksityiset koulut) joten ei pitäisi häiritä muitakaan. Useampana vuonna yhteishaussa mukana olleena, mutta en silti edes pääsykokeisiin päässeenä tiedän muutenkin minkälaista stressiä työttömänä tai osa-aikaisena oleminen aiheuttaa, kun pitäisi ns. päästä elämässään eteenpäin koulutuksen muodossa. Tässä voi joillekin olla todellinen elämänlaatua parantava mahdollisuus.
Lue eduskunnan laatimat kirjalliset vuosikatsaukset ja talouteen liittyvät asiakirjat, ehkä silloin hymy sinullakin hyytyy. Kirjoituksesta päätellen olet blondi ja tyhmä.
Kapeakatseinen, blondi, tyhmä...harvemmin tuollaiset nimitykset ja henkilökohtaisuuksiin menevät nimitykset saavat vietyä keskustelua hedelmälliseen suuntaan. Yleensäkin kun puhutaan asioista eikä minusta henkilönä, on turha mennä sättimään minua tai ylinpäänsä ketään keskustelijaa. Tuollainen käytös kertoo jo tosin vastaajasta itsestään yllättävänkin paljon.
No mutta poikkeukset vahvistavat säännön. Jätän välittämättä henkilökohtaisuuksista ja jatkan keskustelua. Jos tiedät aiheesta enemmän niin jaa toki tietämystäsi vuosikatsauksista ja talouteen liittyvistä asiakirjoista. Lyhyt muutamien rivien pituinen kitetys aiheesta varmaan riittää, ei kannata linkittää teksteihin sillä niitä tuskin kukaan jaksaa selata.
Vielä keskustelutekniikan vinkkinä kerron, että suurten tietomäärien opiskeluun kehottaminen keskustelun eteen päin viemiseksi on aina yhtä tyhjän kanssa.
Niin. Itse sain työttömyyskorvausta tovin, vaikka opiskelen tutkintoa varten AMK:ssa. Opiskelen iltaopiskelijana ja nykyisin olen päivät työssä. Siinä sitten työskentelen ja opiskelen, ja maksan veroina valtiolle takaisin kuluttamani etuudet. Kuten olen veroja maksanut muutenkin viimeiset 17 vuotta.
Onkohan tuo mainitsemasi röntgenhoitajan koulutus ollut lisäkoulutusta työttömille tai työttömyysuhan alaisille perushoitajille tms?
"Mutta, onko teidän mielestänne eriarvoista se, että työttömiä koulutetaan AMK:ssa päivärahalla ilmaiset ruoat ym. kuin että on omaehtoinen opiskelija, joka kitkuttelee opintotuen varassa päivästä toiseen, käymällä töissä iltaisin, että saa edes särvintä pöytään."
- En saa ilmaista ruokaa ja työssäkäyvänä en saa myöskään yhteiskunnan tukia. Itse saanet palkkaa SEKÄ opintotukea? Eikös tuo sitten ole mielestäsi eriarvoista? Me aikuisopiskelijat teemme työpäivän 8-9 h iltaopiskelua 4 h; tähän työmatkat päälle ja viikonloput mukaan, joten ei ole yhtään sen helpompaa kuin sinullakaan, Maikki51.
Mutta minä en valita. Itse olen valinnut tämän elämäntavan.
Moi,
Käsitin aluksi viestisi laiskan ihmisen viestiksi, mutta rivien välistä luin, että kaipaat tukea, informaatiota jne. Todistuksen huonous ei välttämättä ole itseasia, vaan halu opiskella jotakin. Onko sulla haaveita, pyrkimyksiä, mitä haluaisit isona olla? En usko, että haluaisit lopun elämääsi olla sohvaperuna, työtön, alkoholisoitunut, sossuturvan varassa elävä. Ota itseäsi niskasta kiinni, pistä paperit kaikkiin mahdollisiin koulutussysteemeihin ja jää odotteleen vastausta. Tietenkin hyvä pointti on, jos välillä on töissä, se lisää uskottavuutta. Mutta muista, sun loppuelämäs on kiinni siitä, miten suhtaudut koulutukseen, miten suhtaudut työelämään. Eli pallo on sinulla...
Itsellänikin AMK haku edessä ja paperit eivät ole mitkään ihmeelliset, mutta toivossa on hyvä elää.
Haen sinne mikä kiinnostaa ja revin pääsykokeista kaikki mahdolliset pisteet. Jos ei pääse niin kannattaa pommittaa koulutuspaikkoja lukemattomilla soitoilla niin ne kattoo senkin jo hyvänä.
soitteluilla mitään hyödy. Jos oot vaikka varasijalla 4. ja riittävän moni jättää paikan ottamatta niin kyllä sulle tulee tarjotaan paikkaa postitse suoraan kotiin. Ilman soitteluja siis. Ei ne opintotoimiston sihteerit niistä paikoista päätä.