Meillä on viikon päästä neiti 4kk,Kysymys kuuluukin,minkäs ikäisenä voisi uskaltaa ajatella laittaa neitiä hyppyheinuun, päätään kannattelee hyvin.
Olen joskus kuullut että n 6kk ikäisenä olisi hyvä aika laittaa, että päätä ainakin hyvin tukisi silloinn kunnolla. Miten teillä?
Olen joskus kuullut että n 6kk ikäisenä olisi hyvä aika laittaa, että päätä ainakin hyvin tukisi silloinn kunnolla. Miten teillä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
hyppykeinuun 4,5kk ikäsenä ku kannatteli itteään jo tosi hyvin. Mutta se riippuu vauvasta.. ei kyllä kovin kauaa uskallettu pitää siinä että ei ihan väsy.. n5-10 minuuttia
istua ilman tukea, muuten tulee liika rasitus selkärankaan. Meillä onnistui 7kk iässä.
tievät sinua paremmin.
Fysioterapeutit eivät suosittele hyppykiikkuja, kävelytuoleja
tai Bumboja, joten en laittaisi/laittanut koskaan.
Mutta oman harkintasi mukaan. Odottaisin ainakin sinne 6 kk ikään asti.
Valitettavasti hyppykiikut sun muut voivat aiheutta varvisttusongelmia,
joten älä nyt ainakaan sitten kovin kauan pidä siinä kiikussa.
Juuri otettiin hyppykiikku käyttöön, ikää 6 kk 2 vkoa. Ja max 10 min. päivässä.
laitettiin hyppykiikkuun juuri n.4kk iässä kun kannatteli hyvin niskojaan ja kovasti tyttö tykkäsi =) ensin ihan vaan muutaman minuutin ja siitä sit pikkuhiljaa vähän kauemmin antoi aina olla mutta korkeintaa taisi olla 15min jos niinkään kauaa =)
Jos ois ootettu tuonne 6kk ikään niin hyppykiikusta ei meille ois ollu mitään hyötyä kun tyttö alkoi konttaamaan 6kk iässä =D
Lue eri hyppäreiden käyttöohjeet. Niissä vaihtelee hieman tuo aloitusikäsuositus. Toisissa on 4-kk ja toisissa 6-kk, toisissa taas mennään painon mukaan. Mallit hieman erilaisia.
Meillä aloitettiin 5-kk. Ois aloitettu jo aiemmin, jos ois muistanut.
Kiitoksia vastauksistanne.
Ollaan menossa kohta 4kk neuvolaankin niin voisi kysästä asiaa sieltä myös.