VIRTSAPUTKEN TULEHDUS

Hei! nyt olisi hyvät neuvot tarpeen mitä teen, kun mulla jatkuvat virtsaputken tulehdukset vaivana? huolehdin hyvästä hygieniasta,käytän luontaistuotteita esim e-epaa .prioriinia välillä kalkkivalmisteita.c-vitam sillointällöin,ja monivitamiinivalmistetta esim bio strath. myös estrogeenia joudun syömään ,kun kohtu ja munasarjat on leikattu, siiskertokaa mikä olisi avuksi?????
216563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Karpalomehu on yksi, joka hapattaa virtsaa ja näinollen bakteerit pysyvät paremmin loitolla.

Vanha kansa tietää paljon muitakin hyviä konsteja.

Noista sun pillereistä tuskin on mitään apua, eikä ylenmääräisestä hygieniasta.

Ethän vaan käytä alapesuun mitään pesuainetta, joka tappaa ne hyvät bakteerit?

Ja alushoususi ovat puuvillaa ja löysät, etkä käytä pikkuhousunsuojaa?

Oletko masentunut, kun syöt E-epaa?

Onko lääkäri määrännyt sinulle kalkitabletteja?

Liika kalkki pillerien muodossa voi aiheuttaa munuaiskiviä.

D-vitamiinia kannattaa syödä, koska siitä on kaikilla puutosta.

C-vitamiinisi on synteettistä, joten jätä se pois, koska siitä ei ole mitään hyötyä.

Bio-Strath on hyvä valinta, koska se on täysin luonnontuote.

Äänestä
  • Käykö tuo bio strath jos on jonkin sorttista hiiva allergiaa??? en siis tiedä onko, mutta sellainenkin tuli mieleen :( noita luontaistuotteita olen syönnyt hiuksille ,kun ovat olleet hyvät.

    Äänestä

  • MILLAAA... kirjoitti:

    Käykö tuo bio strath jos on jonkin sorttista hiiva allergiaa??? en siis tiedä onko, mutta sellainenkin tuli mieleen :( noita luontaistuotteita olen syönnyt hiuksille ,kun ovat olleet hyvät.

    En tiedä hiiva-allergiasta.

    Auttaako E-epa hiuksiin???

    Osta mieluummin kalaöljyä pullossa, jossa on runsaasti epaa ja dha:ta pillereihin verrattuna ja eihän tuossa E-Epassa ole DHA:ta lainkaan.

    Kalsiumin lisäsaannista on tehty tutkimuksia ja se ei auta hiuksiin. Hiuksissa ei ole kalsiumia.

    Osta molkosania. Sillä sain itse joskus kynnet hyvään kuntoon, kun tuli syötyä vähän mitä sattuu.

    Ruokavaliosi sun kyllä kannattaa tarkistaa ja lääkkeet.

    Monet lääkkeet aiheuttaa hiustenlähtöä ja siihen ei kyllä sitten auta mikään "rohto".

    Myös hormoonitoiminnan muutokset ja kilpirauhasen toiminna häiriöt vaikuttavat hiuksiin.

    Äänestä

kokeilemaan aloe vera omena-karpalo juomaa. Sillä on ollut monelle hyviä vaikutuksia tuohon sinun vaivaasi.

Äänestä
  • Toi juoma on tosi kallista jos se kestaa 2-3pv / pullo

    Äänestä

  • MILLAAA.. kirjoitti:

    Toi juoma on tosi kallista jos se kestaa 2-3pv / pullo

    karpalomehua, ei maksa paljon. Tai osta pakastekarpaloita ja tee mehu itse.

    Äänestä

  • MILLAAA.. kirjoitti:

    Toi juoma on tosi kallista jos se kestaa 2-3pv / pullo

    mitä juomaa tarkoitat, mutta aloe vera juomapullo kestää kuukauden jos ottaa sen 30ml aamulla. Maksaa noin 1€/pv.

    Äänestä

Kokeile havupuu-uutetta. Edullinen, hyvä vaihtoehto.
Tehokas antioksidantti, virkistävä ja vahvistava luonnontuote.

Äänestä

Karpalomehu (sokeriton), pakastekarpalot, Urisan-karpalotabletit.

Probiootti Plus -maitohappobakteerit 2-3 kpl päivässä, mieluiten iltaisin.

Magnesium, porkkanat (joka päivä)!

Äänestä
  • Joo täytyy ostaa karpalomehua ja sitte vois vielä ostaa maitohappobakteereja :) onko tietoa paljonko urisan-karpalotabletit maksaa??
    tuo vähän mietityttää ,kun käytän Bio strathia mitenkä se hiiva siinä ?? se vaan olisi luonnon mukainen vitamiinilisä siksi hyvä.

    Äänestä

  • MILLAA.. kirjoitti:

    Joo täytyy ostaa karpalomehua ja sitte vois vielä ostaa maitohappobakteereja :) onko tietoa paljonko urisan-karpalotabletit maksaa??
    tuo vähän mietityttää ,kun käytän Bio strathia mitenkä se hiiva siinä ?? se vaan olisi luonnon mukainen vitamiinilisä siksi hyvä.

    Urisan maksaa n. 13 euroa 60 kpl laatikko. Riittää kuukaudeksi tai pariksi.

    Äänestä

  • MILLAA.. kirjoitti:

    Joo täytyy ostaa karpalomehua ja sitte vois vielä ostaa maitohappobakteereja :) onko tietoa paljonko urisan-karpalotabletit maksaa??
    tuo vähän mietityttää ,kun käytän Bio strathia mitenkä se hiiva siinä ?? se vaan olisi luonnon mukainen vitamiinilisä siksi hyvä.

    Probiootti Plus kannattaa ostaa sellaisesta kaupasta, jossa säilytetään jääkaapissa. Samoin kotona kannattaa säilyttää jääkaapissa.

    Bio-strathista en osaa sanoa, kuin että jos on hiivan liikakasvua elimistössä, lienee hyvä välttää?

    Äänestä

Puolukka on tehokkaampaa kuin karpalo.Itse otan ihan survottua puolukkaa vain.

Äänestä
  • Kiva kun täältä saa hyviä neuvoja olen todella ollut huolissani.:)ja nyt jos saan apua!
    toivottavsti karpalo/puolukka käy vaikka hapan helposti närästää.

    Äänestä

  • MILLAAA.. kirjoitti:

    Kiva kun täältä saa hyviä neuvoja olen todella ollut huolissani.:)ja nyt jos saan apua!
    toivottavsti karpalo/puolukka käy vaikka hapan helposti närästää.

    En ole aikaisemmin kuullut, että puolukasta olisi apua samalla tavalla kuin karpalosta. Eihän se toki mahdotonta ole. Onko hoitsulla tutkimusnäyttöä asiasta?

    Äänestä

sulle apteekista saatava paikallishoito Ovestin. Mulle ainaskin auttoi, kun virtsatien limakalvot ovat alkaneet heiketä ja sen takia helposti tulee virtsatulehduksia. Kirjoitit, että sulta on poistettu kohtu ja munasarjat, niin ehkäpä sulle on alkanut noita limakalvon kuivumisia. Mulle ei ainakaan heikentyneihin limakalvoihin auttaneet karpalot ym., koska syy on aivan eri.

Äänestä
  • Eikös tuo ovestin sisällä jonkin sorttista hormoonia jos niin sitä en voi ottaa, koska itselläni estrtogeeni hoito.

    Äänestä

  • MILLAAA... kirjoitti:

    Eikös tuo ovestin sisällä jonkin sorttista hormoonia jos niin sitä en voi ottaa, koska itselläni estrtogeeni hoito.

    käyttää siitä huolimatta, vaikka käytätkin hormoonikorvaushoitoa. Ovestin on ns. paikallishormoonihoito ja määrä on tosiaankin pieni, eikä sitä mene verenkiertoon. Minullekkin esim. gyne määräsi Novofemiä ja sanoi, että voin edelleen käyttää Ovestinia sen rinnalla. Tosiaankin Ovestin on vain paikallishoito juuri sinne missä sitä tarvitaankin.

    Äänestä

osta c-vitaa ja ota 4 kpl 500mg vrk sillä sain itse kuriin taudin

Äänestä

älä unohda monivitaa joka päivä

Äänestä

Eli joo,minulla on ihan sama asia,ja kiitos teidän mä uskon että se parantuu näistä neuvoista:D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MILLAAA.. kirjoitti:

Hei! nyt olisi hyvät neuvot tarpeen mitä teen, kun mulla jatkuvat virtsaputken tulehdukset vaivana? huolehdin hyvästä hygieniasta,käytän luontaistuotteita esim e-epaa .prioriinia välillä kalkkivalmisteita.c-vitam sillointällöin,ja monivitamiinivalmistetta esim bio strath. myös estrogeenia joudun syömään ,kun kohtu ja munasarjat on leikattu, siiskertokaa mikä olisi avuksi?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu