Protaras/hotelli Maistrali?

Hei!
Olisi kiva kuulla KAIKKI kokemukset maasta taivaaseen Protaraksesta ja jos joku on käynyt huoneistohotelli Maistralissa niin millainen se oli?
21897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Majoituimme Maistralin huvilassa. Makuuhuoneita oli kolme, keittiö, olohuone ja kylppäri sekä terassit. Majoitus oli siisti ja keittiövarustus keskivertoa parempi. Omat terassit ja pienet viheriöt ympärillä olivat mukavia ja lapsemme leikkivät paljon ulkona. Päärakennus oli melkein vieressä ja sieltä löytyivät vastaanotto ja altaat. Joskus on ilmeisesti ollut tarkoitus että altaita olisi enemmänkin kuin vain yksi, mutta toinen allas oli täytetty sementillä. Karmean näköistä, mutta tämä oli onneksi talon toisella puolella. Palloilukenttä oli kiva olla olemassa, joten mailoja ja palloja mukaan jos sellaiseta tykkää. Yleiset tilat olivat siistejä, ainoastaan lähtöpäivänä kun joutui käyttämään yleisiä suihkuja löytyi ensimmäinen epäsiisti ja riittämätön tila. Pieni poukama hotellin vieressä oli oikea helmi, jyrkkiä portaita laskeutumalla pääsi uimaan kirkkaassa vedessä ja vaikka ranta on kallioinen on merenpohja hiekkainen. Snorkkelit mukaan!!!Meritähtiä tuli kalastettua useampia.
Hotellin sijainti oli hyvä: hiukan syrjässä, tuulisella niemellä, huviloiden ympäröimä. Lyhyen matkan päässä oli useita supermarketteja ja Protaraksen pääkädulla oli paljon ravintoloita.
Protaraksen ranta oli upea, mutta pieni ja varsinkin viikonloppuisin kun kyproslaiset suuntaavat rannoille oli todella ahdasta. Kun lähti kauemmas rannoille oli paljon rakennustöitä.
Kylää ei voi kauniiksi sanoa, mutta palveluita on riittävästi ja kaikki toimii. Lapsiperheiden kanssa tärkeitä kriteereitä.
Loman kohokohta meillä oli vieraileminen Kyproksen turkkilaisella puolella, kuin olisi mennyt ajassa 50 vuotta taaksepäin. Viehättävää!
Maistrali kaikessa keskinkertaisuudessaan oli ehdottamasti hintansa väärtti, tosin en olisi majoittunut itse päärakennukseen, mielummin olisin valinnut huoneen läheisistä muista hotelleista. Mutta huvila oli onnistunut valinta.
Oli kiva käydä Kyproksella, ihana maa, ystävällisiä ja kielitaitoisia ihmisiä, mutta emme suunnittele lähtevämme uudestaan. Ehkä joskus....ja silloin haluaisin tutustua pintaa syvemmältä Troodos vuoristoon...
Protarakselle arvosana 7 ja Maistralin huvilalle 8,5.

Äänestä
  • Hienoa! Kiitos vastauksesta, meidän suurelle perheelle on myös varattu tällainen 3 makuuhuoneen huvila ratkaisu.syyskuuta ja Kyproksen matkaa odotellessa ♥ ☻

    p.s jos jollain vielä lisää tietoa hotellista/kohteesta niin olen kiitollinen kaikesta mahdollisesta informaatiosta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jkhgiu kirjoitti:

Hei!
Olisi kiva kuulla KAIKKI kokemukset maasta taivaaseen Protaraksesta ja jos joku on käynyt huoneistohotelli Maistralissa niin millainen se oli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu