Reppana Polo -96 vai miten on?

jelpatkaa

Olen ostamassa Volkswagen Poloa vm. 1996 1.4l. Poloinen on kuitenkin taivaltanut teitä jo 240k edestä.

Tiedustelenkin nyt teiltä, arvon VW-tietäjät, että miten tuon ikäluokan ja ko. malliston tekniikka on yleensä kestänyt tuosta merkkipaalusta eteenpäin?

Kuluvia osia varten on tietysti varattava oma budjettinsa, mutta koko uutta kiuasta tahi vaihdelaatikkoa en haluaisi investoida moisen päälle.

Janoan siis infoa, arvon kanssakeskustelijat! Kaikki palaute tuon sarjan Poloista on enemmän kuin tervetullutta.

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jätä väliin

      En ottaisi vaikka ilmaiseksi saisin.
      Mittarissa 180tkm ja kokolailla kaikki osat ovat joutuneet vaihtoon viimeisen 30tkm:n aikana.
      Huoltokulut >1000€ vuodessa.

      Jarrut, iskarit, vetonivelet, ohjausvaihteet, moottorin tiivisteet, jakohihna, vesipumppu, syyläri, pyörän laakerit, pakoputki, akku, lukot jumittaa talvisin, lämpöpuhallin rikki, mittariston valot rikki jne... aina sitä kuvittelee huollon jälkeen että nyt vihdoin on kaikki kunnossa, mutta sitten ilmaantuu taas joku uusi vika. Kiuas ei ole -vielä- posahtanut ja lootakin toimii, vaikkakin värisee jo epäilyttävästi.

      Ilmeisesti nämä espanjan poloiset on tehty halvimman kautta. Tosin pellit kyllä kestää
      ja jos tykkää autoa korjata niin sittenhän tämä on löytö ;-)

      Alle 10t€:lla ei saa kuin ongelmia.

      • entinen poloilija

        Minä tympäännyin vuodessa.. Melkein joka kuukausi hajosi jotain. Vesipumppu,puola, termostaattikotelo murtui (meinasi keittää) startti..

        Toista volkkaria ei ikään tule sain sen verran tarpeeksi polosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      262
      9859
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      185
      5598
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      161
      5191
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      71
      4848
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2419
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2259
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      311
      1921
    8. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1615
    9. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1587
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1143
    Aihe